در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از مقالات و پروژه های موجود در سایت هستید که به اشتباه در این سایت قرار داده شده با پشتیبانی سایت تماس بگیرید تا فایل شما بسرعت حذف شود

ساخت پلیمری فوق جاذب با فناوری نانو از سوی عضو باشگاه پژوهشگران واحد کاشان

ایران داکیومنت به نقل از آنا: عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی کاشان با بهره‌گیری از فناوری نانو موفق به ساخت پلیمری فوق جاذب شد.

ایران داکیومنت به نقل از آنا از کاشان، تولید این پلیمر‌ها کم هزینه و در صنایع مختلفی از جمله پزشکی – کشاورزی و فناوری‌های پیشرفته نساجی قابل استفاده خواهد بود، پلیمر پلی آمید یکی از پرمصرف‌ترین پلیمرهاست که کاربردهای فراوانی در زمینه‌های مختلف دارد.

ساختار شیمیایی خاص این پلیمر سبب شده است که انتخاب گروه مناسب رنگ‌زا‌ها و نحوه رنگرزی آنها با مشکلات و محدودیت‌هایی روبرو شود در صورت انتخاب نامناسب رنگ زا، مشکلاتی در کسب ثبات عمومی بالا ‌بخصوص در محدوده رنگ‌های تیره و سیاه رخ خواهد داد.

این گونه مشکلات، ‌تولید کنندگان را به تهیه مواد خام رنگی، ‌ذوب ریسی و تولید پلیمرهای رنگی وادار می‌کند و این امر مستلزم امکانات پیچیده و صرف هزینه‌های بالا است، محققان در این طرح به دنبال روشی برای رفع این مشکل و بهبود خواص رنگ پذیری پلیمر پلی آمید بوده‌اند.

محمد دودانگه عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی کاشان و دانشجوی سابق دوره کار‌شناسی نساجی واحد کاشان و دانشجوی کار‌شناسی ارشد دانشگاه صنعتی امیرکبیر منشاء اصلی مشکلات رنگرزی پلیمرهای پلی آمید را محدودیت تعداد گروه‌های آمینی موجود در طول زنجیرهای مولکولی آن‌ها برشمرد.

وی گفت: ‌به نظر می‌رسد با افزایش تعداد این گروه‌ها، خواص رنگرزی این دسته از پلیمر‌ها بهبود می‌یابد لذا در این پروژه تلاش شده است با به کارگیری دندریمرهای پلی آمید و آمین، ‌تعداد گروه‌های آمینی موجود در ساختار این پلیمر‌ها به چند برابر افزایش داده می‌شود.

نتایج این تحقیقات حاصل همکاری محمد دودانگه، دکتر کمال الدین قرنجیگ عضو هیات علمی موسسه علوم و فناوری رنگ ایران، دکتر مختار آرامی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و سعید آتش افروز دانشجوی کار‌شناسی ارشد دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده و در مجله DYES AND PIGMENTS جلد 111 شماره 1 سال 2104 به چاپ رسیده است.

آخرین ویرایش: 1393/06/05
 
 
 

logo-samandehi

تایید