دانلود کار تحقیقی حقوق زن در اسلام

کد محصول: 973
قیمت: 44,000 تومان
تعداد صفحات 54
فرمت: word
توضیحات محصول

چکیده:

بررسی حقوق زن و تعیین جایگاه وی در جامعه بدون شناخت حقوق عامه ی انسان ها در آن جامعه ممکن نیست; زیرا زن در نقش های مختلف; هم چون مادری، فرزندی، همسری و نیز در مشاغل آموزشی، بهداشتی و حرفه های تخصصی دیگر در ارتباط با سایر اقشار قرار دارد که در جامعه تاثیر گذاشته و متقابلا از فعل و انفعالات جامعه متاثر می شود. هم چنین نوع حکومت ها و نظام های اداره ی جوامع در ارتباط مستقیم با حقوق انسان ها و در نتیجه حقوق و جایگاه زن می باشد. از یک منظر بالاتر، حتی تشکیلات و نظام خانواده را می توان منبعث از نظام حکومت و در واقع بیانگر ارزش های حاکم در کل جامعه و نحوه ی اداره ی آن دانست. در این کار تحقیقی با موضوع حقوق زن در اسلام در فصل اول سعی شده است به بیان کلیات و تاریخچه بپردازیم و در فصل های بعد به مسائل اساسی حقوق زن از نظر اسلام اشاره ای خواهیم داشت.

کلیدواژه:

حقوق زن،اسلام،جوامع،قوانین

مقدمه:

انسان از گذشته های دور تا به امروز در پی شناسایی حقوق خویش و در جهت تأمین و تضمین آن، همواره قربانی داده است انسان همان موجودی است که آفرینش وی در زیباترین شکل ممکن صورت پذیرفته و خداوند خود را نسبت به چنین آفرینش تحسین نموده و بر همین اساس جایگاه شایسته و اعمال امروز او مورد تأکید قرار گرفته است. و در قرآن آمده است که تنها انسان است که تاج کرامت بر سر او نهاده شده است و برای چنین انسانی برخورداری از حقوق ویژه امری طبیعی است و رابطة مستقیمی بین استعدادها و توانایی ها او با دامنة حقوقی وی دارد از نظر قرآن جنسیت مهم نیست آنچه که ملاک برتری است جنسیت نمی باشد بلکه در نزد خداوند تقوا است زن و مرد اگر چه از نظر جنسیت متفاوتند ولی از نظر انسانیت برابر هستند. علت تفاوت حقوق بین زن و مرد نظیر قضاوت، ارث، شهادت، تعده، زوجات، طلاق، ولایت و اموری از این قبیل را باید در تفاوت های وجودی میان زن و مرد جست و جو کرد. از نظر اسلام تفاوت های فراوانی میان زن و مرد از لحاظ جسمی، روانی، احساسی سبب گردیده است اسلام بر پایه فطرت انسانی، حقوق خویش را وضع نموده است با عنایت به این تفاوت های فراوانی میان زن و مرد از لحاظ جسمي، رواني، احساسي سبب گرديده است اسلام بر پايه فطرت انساني، حقوق خويش را وضع نموده است با عنايت به اين تفاوت هاي حقوقي براي زن و حقوقي براي مرد قائل شده است كه سر جمع برابري و تساوي ميان آنها و نفي تبعيض جنسي است.

يکي از شاخه هاي حقوق مدني ، حقوق خانواده است . حقوق خانواده ، بويژه حقوق زن ، اهميت قابل ملاحظه اي دارد . از آن جا که در نظام حقوقي خانواده در اسلام گهگاه تفاوتهايي بين زن و مرد وجود دارد ، برخي نا آگاهان يا مغرضان ، آن را بر تبعيض هاي ناروا حمل نموده و از اين جهت اسلام را مورد سؤال يا حمله قرار مي دهند . براي روشن شدن حقيقت اين امر ، مي بايست در آغاز نگاهي به وضعيت اجتماعي ، حقوقي و ارزشي زن در ديگر جوامع بيندازيم ، تا تحول و تکاملي را که اسلام نسبت به حقوق زنان پديد آورده است بهتر درک کنيم . سپس نگاه اسلام به زن را از بعد انسان شناختي و ارزشي مورد مطالعه و بررسي قرار دهيم و آنگاه به موضوع اصلي بحث ، يعني نگاه اسلام به زن ، از بعد حقوقي بپردازيم . چرا که بدون روشن شدن نگاه اول، بحث از نگاه دوم چندان موفقيت آميز نخواهد بود .از طرفی تفاوتهایی که در برخی احکام اسلام، بین زن و مرد وجود دارد، شائبه تبعیض و نابرابری را در ذهن برخی، به وجود آورده است بنابراین در این نوشتار سعی می کنیم به این شائبه ها نیز پاسخی مناسب دهیم.و در قسمتی از متن جوامع اسلامی را با جوامع بین المللی مایسه می کنیم.

چکیده

کلیدواژه

مقدمه

فصل اول:

کلیات

مبحث اول:وضعیات زنان در طول زمان

گفتار اول :وضعيت زن در پيش از اسلام

گفتار دوم :وضعيت و حقوق زنان در جامعة عرب

گفتار سوم :زن در نگاه پیروان ادیان

بند اول :در فرهنگ سنتی مغرب زمین

مبحث دوم :زن در اسلام و مقایسه ی آن با دیدگاه بین المللی حقوق بشر

گفتار اول :حقوق زن در دو نظام مختلف

بند اول :برابری کمی در نظام سرمایه داری

بند دوم :منشا اضطراب زنان در تمدن امروز غربی

بند سوم :پیدایش نهضت های زنان

گفتار دوم :مظلومیت زن در کشورهای اسلامی

گفتار سوم :حقوق زن در اسلام

بند اول :منزلت تکوینی

بند دوم:  منزلت تشریعی

بند سوم: منزلت اجتماعی

گفتار چهارم :مجامع بین المللی و حقوق اقتصادی زن

گفتار پنجم :زنان در انقلاب اسلامی

فصل دوم:

احکام مختلف زنان در اسلام و بررسی رابطه زن وم مرد در اسلام

مبحث اول:بررسی اقسام حقوق زن در اسلام

گفتار اول: بعضي تفاوت هاي حقوقي زن و مرد در اسلام (به طور اختصار)

گفتار دوم :بررسی حقوق عمومي زن در اسلام

گفتار سوم: حقوق اختصاصي زن در اسلام

بند اول: آزادي زن در انتخاب همسر

بند دوم: مهريه

بند سوم: نفقه

بند چهارم :حضانت و رضاع

بند پنجم :حقوق معاشرت با زن

بند ششم :طلاق

گفتار چهارم :حقوق زن در نظام جمهوري اسلامي

مبحث دوم: روابط زن و مرد از دیدگاه اسلام

گفتار اول :دیدگاه های مختلف در مورد ارتباط زن و مرد

بند اول : دیدگاه سخت گیرانه

بند دوم :دیدگاه سهل گیرانه

بند سوم :دیدگاه معتدل

گفتار دوم :حدود روابط زن و مرد

نتیجه گیری

منابع و مراجع

این مطلب توسط پرتال دانشجویی ایران داکیومنت تهیه و تنظیم شده است و طبق ماده 25  قانون جرائم رایانه ای هرگونه انتشار و فروش این مطلب در سایر سایتها جرم محسوب می شود و پیگرد قانونی دارد .

برای خرید این محصول شمـاره موبایل و ایـمیل خـود را وارد کنـید به صـفحه بانک وصل خواهید شد . پس از پرداخت لینک دانلود نمایش داده خواهد شد
تضمین پشتیبانی محصول
پشتیبانی 24 ساعته

پس از پرداخت محصول محصول هم قابل دانلود می باشد و هم لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد

ایمیل را بدون www وارد کنید و در صورت نداشتن ایمیل، این قسمت را خالی رها کنید

درصورت داشتن هرگونه سوال و مشکل در پروسه خرید می تواید با پشتیبانی تماس بگیرید

سوالات و نظر شما در مورد این محصول