دانلود مقاله عوامل شیمیایی زیان آور محیط کار

کد محصول: 971
قیمت: 35,000 تومان
تعداد صفحات 80
فرمت: word
توضیحات محصول

مقدمه

عوامل شیمیایی در محیط کار در برگیرنده تمام مواد اولیه ، مواد خام ، مواد واسطه و فراورده­های اصلی که در صنعت به کار می­روند یا تولید می­شوند می­باشند . این مواد که به شکل گاز ، مایع و جامد هستند ممکن است طبیعی یا مصنوعی بوده و دارای منشا گیاهی ، حیوانی و یا سنتتیک (معدنی یا آلی) باشند . هریک از این مواد دارای خطرات و زیان­های خاص خود است که در صورت تماس فرد با آن رخ می­دهد . زیان حاصل از تماس ، با راه ورود ، مقدار طول زمان تماس و محل تجمع آن­ها در بدن بستگی دارد . از جمله مواد قانونی مورد استناد در راستای عوامل شیمیایی بند­های 13-14 آیین نامه حفاظت و بهداشت کار است که عبارتند از :

ماده 13 : محل کار در هر کارگاه باید طوری تهویه شود که کارگران همیشه هوای سالم تنفس نمایند . در مورد محل­های کار پوشیده حداقل هوای لازم برای هر کارگر بر حسب نوع کار در هر ساعت 30 الی 50 متر مکعب می­باشد .

ماده 14 : در کارگاه­هایی که دود یا گاز و گرد و غبار و یا بخار­های مضر ایجاد می­شوند باید مواد مزبور با وسایل فنی موثر طوری از محل تولید به خارج کارگاه هدایت شود که مزاحمت و خطری برای کارگران ایجاد ننمایند .

مایعات بسیاری در صنعت وجود دارند که کارگران با آن ها سرو کار داشته و در تماس هستند که تعدادی از این مایعات ، خورنده و سوزاننده بوده و شامل برخی از اسید­های معدنی و یا آلی ، قلیا­ها و تعدادی از دیگر مواد شیمیایی می­باشند که با وجود آنکه مایع نیستند اما می­توانند خاصیت سوزانندگی و خورندگی داشته باشند . سایر مایعات صنعتی بر حسب تقسیم­بندی شیمیایی ممکن است دارای اسامی خاص و معینی باشند مانند روغن ها ، الکل­ها و ...

مواد جامد نیز به گونه­های مختلف همانند توده ، کلوخه ، دانه ، پودر و یا گرد و غبار در صنعت تولید شده و یا به کار می­روند . مهمترین شکل از مواد جامد که دارای اثرات فیزیولوژیک قابل توجه می­باشند گرد و غبار است که در هوا منتشر شده و از راه استنشاق وارد بدن می­شود و اثرات خود را ( بسته به نوع ، مقدار ، اندازه ذره و طول مدت تماس ) ظاهر می­سازد .

گرد و غبار به عنوان یکی از آلاینده­های مهم هوای محیط کار شناخته می­شوند . گستره وسیعی از بیماری­ها و عوارض ناشی از کار را سبب می­شوند از این رو در بهداشت حرفه­ای سم شناسی صنعتی از اهمیت ویژه­ای برخوردار است .

برای خرید این محصول شمـاره موبایل و ایـمیل خـود را وارد کنـید به صـفحه بانک وصل خواهید شد . پس از پرداخت لینک دانلود نمایش داده خواهد شد
تضمین پشتیبانی محصول
پشتیبانی 24 ساعته

پس از پرداخت محصول محصول هم قابل دانلود می باشد و هم لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد

ایمیل را بدون www وارد کنید و در صورت نداشتن ایمیل، این قسمت را خالی رها کنید

درصورت داشتن هرگونه سوال و مشکل در پروسه خرید می تواید با پشتیبانی تماس بگیرید

سوالات و نظر شما در مورد این محصول