در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از مقالات و پروژه های موجود در سایت هستید که به اشتباه در این سایت قرار داده شده با پشتیبانی سایت تماس بگیرید تا فایل شما بسرعت حذف شود

دانلود مقاله عوامل شیمیایی زیان آور محیط کار

پیشنهاد به دوستان
کد محصول: 971
قیمت 18,000 تومان
تعداد صفحات 80
فرمت word
 
توضیحات محصول

مقدمه

عوامل شیمیایی در محیط کار در برگیرنده تمام مواد اولیه ، مواد خام ، مواد واسطه و فراورده­های اصلی که در صنعت به کار می­روند یا تولید می­شوند می­باشند . این مواد که به شکل گاز ، مایع و جامد هستند ممکن است طبیعی یا مصنوعی بوده و دارای منشا گیاهی ، حیوانی و یا سنتتیک (معدنی یا آلی) باشند . هریک از این مواد دارای خطرات و زیان­های خاص خود است که در صورت تماس فرد با آن رخ می­دهد . زیان حاصل از تماس ، با راه ورود ، مقدار طول زمان تماس و محل تجمع آن­ها در بدن بستگی دارد . از جمله مواد قانونی مورد استناد در راستای عوامل شیمیایی بند­های 13-14 آیین نامه حفاظت و بهداشت کار است که عبارتند از :

ماده 13 : محل کار در هر کارگاه باید طوری تهویه شود که کارگران همیشه هوای سالم تنفس نمایند . در مورد محل­های کار پوشیده حداقل هوای لازم برای هر کارگر بر حسب نوع کار در هر ساعت 30 الی 50 متر مکعب می­باشد .

ماده 14 : در کارگاه­هایی که دود یا گاز و گرد و غبار و یا بخار­های مضر ایجاد می­شوند باید مواد مزبور با وسایل فنی موثر طوری از محل تولید به خارج کارگاه هدایت شود که مزاحمت و خطری برای کارگران ایجاد ننمایند .

مایعات بسیاری در صنعت وجود دارند که کارگران با آن ها سرو کار داشته و در تماس هستند که تعدادی از این مایعات ، خورنده و سوزاننده بوده و شامل برخی از اسید­های معدنی و یا آلی ، قلیا­ها و تعدادی از دیگر مواد شیمیایی می­باشند که با وجود آنکه مایع نیستند اما می­توانند خاصیت سوزانندگی و خورندگی داشته باشند . سایر مایعات صنعتی بر حسب تقسیم­بندی شیمیایی ممکن است دارای اسامی خاص و معینی باشند مانند روغن ها ، الکل­ها و ...

مواد جامد نیز به گونه­های مختلف همانند توده ، کلوخه ، دانه ، پودر و یا گرد و غبار در صنعت تولید شده و یا به کار می­روند . مهمترین شکل از مواد جامد که دارای اثرات فیزیولوژیک قابل توجه می­باشند گرد و غبار است که در هوا منتشر شده و از راه استنشاق وارد بدن می­شود و اثرات خود را ( بسته به نوع ، مقدار ، اندازه ذره و طول مدت تماس ) ظاهر می­سازد .

گرد و غبار به عنوان یکی از آلاینده­های مهم هوای محیط کار شناخته می­شوند . گستره وسیعی از بیماری­ها و عوارض ناشی از کار را سبب می­شوند از این رو در بهداشت حرفه­ای سم شناسی صنعتی از اهمیت ویژه­ای برخوردار است .

خرید این محصول
 

   پس از پرداخت وجه ، فایل محصول هم قابل دانلود می باشد و هم به ایمیل شما ارسال می گردد .

   آدرس ایمیل را بدون www وارد نمایید و در صورت نداشتن ایمیل این قسمت را خالی بگذارید .

   در صورت داشتن هرگونه سوال و مشکل در پروسه خرید می توانید با پشتیبانی 24 ساعته سایت تماس بگیرید.

   درصورتی که مطلب و عنوان شما در سایت یافت نشد از طریق سفارش جدید درخواست خود را ارسال نمایید .

 

logo-samandehi

تایید