کار تحقیقی حقوق معنوی مؤلف در حقوق ایران و اسناد بن الملل

کد محصول: 967
قیمت: 45,000 تومان
تعداد صفحات 75
فرمت: word
توضیحات محصول

چکیده:

حق معنوي مؤلف از جملة حقوق مؤلف است كه نوعي مالكيت فكري تلقي مي‎شود. در دهه‎هاي اخير هم در بعد ملّي و هم در بعد بين‎المللي حق معنوي مؤلف مورد توجه خاص قرار گرفت؛ در اين راستا در مقررات و قوانين داخلي بسياري از كشورها هم جهت با كنوانسيون‎هاي بين‎المللي تصويب شده در اين زمينه تغييرات عمده‎اي صورت گرفته است. از آنجا كه اين موضوع در حقوق ايران كمتر بررسي و تحليل شده است، در اين مقاله ابعاد حقوقي و فقهي موضوع بررسي و اشكالات و ابهامات قانوني آن ياد‎آور شده است. همچنين ضمن تأكيد برنظريه‎هاي فقهي مبني بر لزوم رعايت حق معنوي مؤلف انواع اين حق و ضمانت اجراي حمايت از آن حق تبيين شد. در این کار تحقیقی با موضوع حق معنوی مؤلف در حقوق ایران و اسناد بین الملل در فصل اول به بیان کلیات و نظریه های مختلف در این باره می پردازیم ودر فصل های بعد به اصل موضوع و بیان حقوقی حق مؤلف در ایران و اسلام و حقوق بین الملل اشاره می کنیم.

. واژگان کلیدی:

مؤلف،معنوی،نظریه،بین الملل

مقدمه:

مالکیتهای فکری در قرن حاضر،به علت رشد روزافزون تکنولوژی و ارتباط هرچه بیشتر ملتها و به هم نزدیکتر شدن فرهنگها،از اهیمت خاصی برخوردار گردیده است.در این میان آثار فرهنگی،به‏ویژه آثار علمی و ادبی که به صورت کتب و نوشته در اختیار مصرف‏کنندگان آثار علمی و ادبی قرار می‏گیرد،از اعتبار خاصی‏ برخوردارند پیشرفت تکنولوژی به وجود آمدن شبکه‏های اطلاع‏رسانی از جمله اینترنت‏ از یک سو باعث شده است که آخرین پدیده‏های علمی و ادبی هرچه سریعتر در دسترس‏ علماء،ادبا و افراد دیگر جامعه قرار گیرد و از سوی دیگر تعرضات و تجاوزات با آثار فکری دیگران،رفته‏رفته افزایش یابد.تا حدی که توجه قانونگذاران کشورهای مختلف‏ به سوی این مهم‏سوق داده شده است.به همین لحاظ کشورهای زیادی برای حمایت از این حقوق قوانینی را وضع نموده‏اند که البته باتوجه به نزدیکتر شدن ملتها به یکدیگر قوانین داخلی نیز به تنهایی نتوانسته‏اند این حقوق را از تجاوز مصون بدارند،بر همین اساس کنوانسیونهای بین‏المللی برای حمایت از حق مادی و معنوی مؤلف منعقد گردیدند تا بتوانند هرچه بیشتر از این حقوق حمایت کنند.حق مؤلف در معنای‏ اصطلاحی امتیازی است که جامعه برای فردی که اثری را پدید آورده و قصد دارد از مزایای مادی و معنوی آن بهره‏برداری کند قایل شده و آن را به رسمیت می‏شناسد در اینجا صاحب حق همان مؤلف اثر است که از اختیاراتی نسبت به اثر پدید آمده خود برخوردار گردیده است.این حق دارای ماهیتی دوگانه است،سکه‏ای است که یک روی‏ آن جنبه معنوی و روی دیگر آن جنبه مادی می‏باشد .مؤلف گاه قصد دارد از اثر خود در برابر دیگران به بهره‏بردای مادی بپردازد و گاه انگیزه او صرفا معنوی و اخلاقی‏ است.در ما نحن فیه حق مؤلف به مثابه ملک مؤلف است که می‏تواند وارد انواع‏ معاملات و تجارتها شده و مورد مبادله و معاوضه و انتقال واقع شود در این مورد فقط یک استثناء وجود دارد که مؤلف حق انتساب اثر به خود را،که مانند حق ابوت‏ دریاوست،هرگز نمی‏تواند به دیگری منتقل کند یا بالعکس از دیگری قبول نماید. «در جامعه اسلامی حق مؤلف دارای مفهومی کاملا حقوقی،فقهی و اجتماعی است و بدون توجه به عناصر فوق هرگز،قابل درک یا اثبات نیست مفهوم حقوقی آن متأثر از قانون حاکم بر کشور است که آن را مورد شناسایی و حمایت قرار داده است و آن را فی نفسه موجود می‏شمارد.ولی مفهوم فقهی آن فقط در سایه شرط و قرارداد وجود پیدا می‏کند و بدون آن مورد تأیید و امضاء نیست.حقّ مؤلف از لحاظ اجتماعی‏ مفهومی دوپهلو پیدا کرده  است.»1نکته‏ای که شایان ذکر است این است که در مشروعیت حق مؤلف بین فقهاء اتفاق‏نظر نیست،زیرا ملازمه‏ای بین مالیت آن نزد عرف و مشروعیت آن نزد شارع وجود ندارد و پاره‏ای از فقهای عظام برای حق مؤلف‏ ثبوت شرعی قائل نیستند وافقین برآنند که چون عرف این‏گونه حقوق را معتبر می‏شناسد،خودبه‏خود مورد تأیید شارع نیز هست مگر خلاف آن اثبات شود.

اهمیت و ضرورت تحقیق:

امروزه با انتشار سریع اطلاعات از طریق محافل مختلف و البته اصلی ترین عامل آن یعنی اینترنت سبب شده است که توجه به این نکته که بیتوانیم از حقوق معنوی مؤلف دفاع کنیم و قوانین محکمی برای دفاع از این حقوق در تعرض های مختلف داشته باشیم از اهمیت ویژه ای برخوردار است بنابر این سعی بر این است که با اشاره به قوانین داخلی و خارجی مؤلفین را از حقوق حقه خود مطلع کنیم.

چکیده

واژگان کلیدی

مقدمه

اهمیت و ضرورت تحقیق

سابقه تحقیق

اهداف تحقیق

ساماندهی تحقیق

روش تحقیق

فصل اول:

کلیات و بیان نظریات

مبحث اول : کلیات

گفتار اول : مؤلف

گفتار دوم : حق معنوي مؤلف

گفتار سوم : مشروعيت حق مؤلف

بند اول :مفهوم حق مؤلف

گفتار چهارم : پيشينه ادواري حق مؤلف

بند اول : عهد باستان

بند دوم :قرون وسطي

بند سوم : عصر جديد (قرن شانزدهم و هفدهم)

بند چهارم :پيشينة حق معنوي مؤلف در كنوانسيون‎هاي بين‎المللي

بند پنجم :پيشينة حق معنوي مؤلف در حقوق ايران

بند ششم :پيشينة حق معنوي مؤلف در حقوق اسلام

مبحث دوم : ماهيت حقوقي حق مؤلف

گفتار اول : حقوق عرفي

بند اول :نظريه ارتباط حق مؤلف با حقوق كار

بند دوم : نظريه حق مؤلف و حقوق فكري

بند سوم : نظريه تفكيك حق

بند چهارم : نظريه وحدت

بند پنجم : نظريه حقوق طبيعي

بند ششم : نظريه حقوق شخصي

بند هفتم : نظريه حقوق اخلاقي

فصل دوم:

خصوصیات حق معنوی مؤلف و حمایت از حق معنوی مؤلف

مبحث اول : خصوصيات حق معنوي مؤلف

گفتار اول : حق معنوي غيرقابل انتقال است.

گفتار دوم : حق معنوي محدود به زمان و مكان نيست

گفتار سوم : قابليت استناد

گفتار چهارم : انواع حقوق معنوي مؤلف

بند اول :حق معنوي مؤلف به اعتبار خودش

بند دوم : حقوق معنوي به اعتبار تأليف

مبحث دوم : نحوة حمايت از حق معنوي مؤلف در

 حقوق موضوعه ايران و كنوانسيون‌هاي بين‌الملل

گفتار اول : شرايط حمايت از اثر

گفتاردوم : ضمانت اجراي حمايت از حق معنوي مؤلف

گفتار سوم :انواع تجاوز به حقوق معنوي

گفتار چهارم : بررسي كنوانسيونهاي بين‌المللي

گفتار پنجم : كنوانيسونهاي بين‌المللي راجع به حق معنوي مؤلف

بند اول : كنوانسيون برن

گفتار ششم : كنوانسيون جهاني حقوق مؤلف ژنو

نتیجه گیری

منابع ومراجع.

این مطلب توسط پرتال دانشجویی ایران داکیومنت تهیه و تنظیم شده است و طبق ماده 25  قانون جرائم رایانه ای هرگونه انتشار و فروش این مطلب در سایر سایتها جرم محسوب می شود و پیگرد قانونی دارد .

برای خرید این محصول شمـاره موبایل و ایـمیل خـود را وارد کنـید به صـفحه بانک وصل خواهید شد . پس از پرداخت لینک دانلود نمایش داده خواهد شد
تضمین پشتیبانی محصول
پشتیبانی 24 ساعته

پس از پرداخت محصول محصول هم قابل دانلود می باشد و هم لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد

ایمیل را بدون www وارد کنید و در صورت نداشتن ایمیل، این قسمت را خالی رها کنید

درصورت داشتن هرگونه سوال و مشکل در پروسه خرید می تواید با پشتیبانی تماس بگیرید

سوالات و نظر شما در مورد این محصول