دانلود کار تحقیقی دولت پاسخگو

کد محصول: 958
قیمت: 55,000 تومان
تعداد صفحات 57
فرمت: word
توضیحات محصول

چکیده:

امروزه با پیچیده شدن نظامهای سیاسی و اداری از یک سو و گستردگی آنها از سوی دیگر، وجود یک سازوکار پاسخگویی درونی یا بیرونی، اهمیتی زیادی یافته است. پاسخگویی دولت به شهروندان و شیوه‌های مؤثر بر این پاسخگویی از جمله مباحث مهم در این زمینه است. تعامل رهبری با مجلس خبرگان از یک سو و با قوای سه‌گانه و سایر نهادهای موجود در حاکمیت از سوی دیگر، از دیگر مباحث مطرح‎شده از حیطة پاسخگویی است. هر کدام از قوای سه‌گانه نیز علاوه بر اینکه دارای سازوکارهای درونی پاسخگویی در ابعاد اداری، سیاسی، اجتماعی و ... هستند، بر یکدیگر نیز نظارت دارند و هر کدام در حوز‌ه‌ها و زمینه‌های مشخص پاسخگویی قوای دیگر است و در این میان، علاوه بر حاکم قضایی به دلیل تمرکز سازمان بازرسی کل کشور و دیوان عدالت اداری در قوة قضائیه، نقش پاسخ‌خواهی قوة قضائیه از سایر قوا بیشتر است. نقش بعدی را باید به قوة مقننه داد که با شیوه‌ها و سازکارهای گوناگون و متعددی قادر به پاسخ‌خواهی از سایر قوا و نهادهاست و البته ضمانت اجرایی چندانی ندارد. در این کار تحقیقی با موضوع پاسخگویی دولت در فصل اول به بیان کلیات می پدازیم  و در فصول بعد پاسخگوی سیاسی دولت و مسائل ریز آن را بررسی می کنیم.

کلیدواژه:

جمهوری اسلامی، قانون اساسی، حقوق اساسی، پاسخگویی، ، دولت

مقدمه:

یک نظام سیاسی پویا و کارآمد که بتواند کارویژه‌های خود را به خوبی انجام دهد و در مقابل چالشهای فزایندة داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی واکنش مناسب نشان دهد، نظامی است که تمام اجزای آن به تناسب کامل باشد و از جمله ریزنظامهای آن که در کارایی‌اش بسیار مؤثر است، نظام پاسخگویی است. اهمیت پاسخگویی در هر نظامی به حدی مهم است که موجودیت نظام به آن بستگی دارد؛ زیرا مانع فساد درونی و پوسیدگی و ناکارآمدی حکومت می‌شود. این مقاله در صدد است ساختار و روند پاسخگویی را در نظام جمهوری اسلامی نشان دهد. ابتدا به بحث کوتاهی در باب ضرورت‌ و اهمیت‌ پاسخگویی می‌پردازیم و پس از آن با بررسی حقوق اساسی جمهوری اسلامی، چگونگی پاسخگویی را در آن نشان می‌دهیم. پاسخگویی دولت به شهروندان، شیوه‌های مؤثر بر پاسخگویی دولت به شهروندان، پاسخگویی به رهبر، پاسخگویی دولت به مجلس و قوة قضائیه و پاسخگویی در درون قوة مجریه، از جمله مباحث این تحقیق به شمار می‌رود.

اهمیت و ضرورت تحقیق

اگر انسان را از دیدگاه اسلام، «موجودی پاسخگو» تعریف کنیم، شاید سخنی به گزاف نگفته باشیم. معاد یکی از اصول دین اسلام است که به موجب آن انسان باید پاسخگوی تمام رفتارهای خود باشد. قرآن نیز تصریح دارد که فقط خداوند بازخواست نمی‌شود و بقیه بازخواست خواهند شد (انبیاء: 23)  اگر هدف این پاسخگویی را سالم‌سازی علمکرد انسان و وادار ساختن او به رفتار درستِ مبتنی بر محاسبه و تعقل و پایبندی به مجموعه‌ای از اصول و ارزشها بدانیم، آن گاه پاسخگویی در حوزة سیاست و اجتماع نیز ضرورت تام پیدا می‌کند. پاسخگویی در اسلام، از درون انسان و پاسخگویی او به خودش آغاز می‌شود و به  حوزه‌های سیاسی- اجتماعی راه می‌یابد. احتمال وجود و بروز خطا، پیشگیری از فساد احتمالی،جلوگیری از تضییع منابع و امکانات، انتخاب بهترین شیوه در برنامه‌ریزی و سیاستگذاری و احقاق حقوق شهروندان را می‌توان از دلایل ضرورت پاسخگویی در نظام سیاسی برشمرد. به همین دلیل، پاسخگویی در حکومت حضرت علی(ع) از جایگاه و اهمیت بالایی برخوردار بود. اولین نوع این پاسخگویی، پاسخگویی حاکمان و نظام سیاسی به مردم بود. او استانداران خود را موظف می‌کرد که به مردم پاسخگو باشند و حتی ظن و گمانهای منفی آنان را از طریق پاسخگوییِ شفاف از بین ببرند خود حضرت علی(ع) نیز، به عنوان حاکم جامعه، به طور مستقیم به اطرافیانش  و مردم پاسخگو بود  و در این راه درشتیهای آنان را نیز تحمل می‌کرد. دومین نوع پاسخگویی در حکومت امام علی(ع)، پاسخگویی درونی نظام سیاسی و به عبارت دیگر، پاسخگویی مدیران به رده‌های بالاتر از خود بود. امام علی(ع) والیان و مدیران خود را به شدت حسابرسی می‌کرد و ذره‌ای در این راه فروگذار نبود. والیان و استانداران نیز که از شیوة حکومت امام علی(ع) اطلاع داشتند، خود را موظف به پاسخگویی می‌دیدند و به آن تن می‌دادند

چکیده

کلیدواژه

مقدمه

اهمیت و ضرورت تحقیق

فصل اول:

کلیات و تعاریف

مبحث اول :کلیات

گفتار اول :مفهومی به نام پاسخگویی

گفتار دوم :تعاریف پاسخگویی

گفتار سوم :چارچوبی برای پاسخگویی دولت

گفتار چهارم :پاسخگویی در بخش خصوصی و دولتی

گفتار پنجم :تاریخچه و نهادهای سیاسی پاسخگو

گفتار ششم :نهادهای سیاسی و مسأله پاسخگویی

مبحث دوم:پاسخگویی دولت اسلامی

گفنتار اول :تأثیر بینش در رفتار دولت‏ها

گفتار دوم :بینش سلطه‏گرایانه

گفتار سوم :بینش هدایت‏گرایانه

گفتار چهارم :نگرانی امام علی علیه‏السلام از استبداد حکومتی

فصل دوم :

نحوه پاسخگویی سیاسی  دولت به نهادهای مختلف ونظارت آنها بر دولت

گفتار اول :پاسخگویی دولت به شهروندان

مبحث اول:پاسخگویی سیاسی دولت

بند اول :شیوه‌های مؤثر بر پاسخگویی دولت به شهروندان

بند دوم :احزاب و تشکلهای سیاسی و صنفی

بند سوم :اجتماعات و راهپیماییه

بند چهارم :شوراهای اسلامی

گفتار دوم :پاسخگویی  به رهبر

گفتار سوم :پاسخگویی قوة مجریه به قوة مقننه

بند اول :پاسخ به تحقیق و تحفص

بند دوم :پاسخ به تذکر نمایندگان

بند سوم :پاسخ به سؤال نمایندگان

گفتار چهارم :پاسخگویی به شکایات مردمی

بند اول :رسیدگی و تحقیق

گفتار پنجم :پاسخگویی به قوة قضائیه

بند اول :دیوان عدالت اداری

گفتار ششم :پاسخگویی سیاسی در قوة مجریه

بند اول :پاسخگویی رئیس جمهور

بند دوم :پاسخگویی هیئت وزیران

بند سوم :پاسخگویی به مشکلات مردم

بند چهارم : پاسخگویی مالی دستگاههای دولتی

بند پنجم :پاسخگویی به دفاتر بازرسی

بند ششم :پاسخگویی به سازمان حسابرسی

مبحث دوم:بررسی چند نظام پاسخگو سیاسی در کشورهای مختلف

گفتار اول :پاسخگوئی در انگلیس

گفتار دوم :پاسخگویی در ایالات متحده امریکا

گفتار سوم :پاسخگویی در پاکستان

نتیجه گیری

پیشنهادات

منابع و مراجع

این مطلب توسط پرتال دانشجویی ایران داکیومنت تهیه و تنظیم شده است و طبق ماده 25  قانون جرائم رایانه ای هرگونه انتشار و فروش این مطلب در سایر سایتها جرم محسوب می شود و پیگرد قانونی دارد .

برای خرید این محصول شمـاره موبایل و ایـمیل خـود را وارد کنـید به صـفحه بانک وصل خواهید شد . پس از پرداخت لینک دانلود نمایش داده خواهد شد
تضمین پشتیبانی محصول
پشتیبانی 24 ساعته

پس از پرداخت محصول محصول هم قابل دانلود می باشد و هم لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد

ایمیل را بدون www وارد کنید و در صورت نداشتن ایمیل، این قسمت را خالی رها کنید

درصورت داشتن هرگونه سوال و مشکل در پروسه خرید می تواید با پشتیبانی تماس بگیرید

سوالات و نظر شما در مورد این محصول