کار تحقیقی سقط قانونی و غیر قانونی در حقوق ایران

کد محصول: 941
قیمت: 48,000 تومان
تعداد صفحات 55
فرمت: word
توضیحات محصول

چکیده:

سقط جنين يا سقط حمل يكي از جرائمي است كه جوامع پيوسته با آن درگير بوده اند و راه يابي براي مقابله با آن از جمله مسائل و مشكلات جوامع بشري بوده و از ديرباز نيز مقررات خاصي براي جلوگيري از وقوع اين پديده و تعقيب و مجازات مرتكبان آن تدوين شده است . نكته قابل ذكر آن است كه قوانين و مقررات و همچنين در كتب و آثار صاحبنظران كيفري ، راجع به مفهوم و معني اين جرم و مجازات آن اتفاق نظر ديده نمي شود . در این کار تحقیقی با موضوع سقط جنین قانونی و غیر قانونی در حقوق ایران سعی شده است که کل کار در دو فصل انجام شود.در فصل اول به بیان کلیات و مفهوم سقط و تاریخچه کلی آن و در قسمت آخر فصل اول به بررسی سقط جنین در کشورها و عقاید مختلف می پردازیم و در فصل بهد بیشتر به مسائل حقوقی آن خواهیم پرداخت.

مقدمه:

مسأله سقط جنين همواره نزد دانشمندان حقوق جزا به عنوان يكي از موضوع هاي اساسي حقوق كيفري مطرح بوده است.برخي از فمينيست ها اين پديده اجتماعي را به طور مطلق پذيرفته و معتقد به آزادي بي قيد و شرط آن هستند. در مقابل،بعضي بر اساس آموزه هاي ديني، سقط جنين را تحت هيچ شرايطي مجاز نمي دانند. فقهاي اماميه قائل به آزادي نسبي سقط جنين شده اند و در موارد محدودي سقط جنين را جايز مي دانند. در نظام حقوقي ايران كه قوانين و مقررات آن برگرفته از فقه اماميه است، برخلاف نظام هاي حقوقي جوامع غربي كه سقط جنين را نشانه افتخارآميز شخصيت و آزادي زن مي دانند، سقط جنين حرام و مطابق قانون مجازات اسلامي داراي مجازات مي باشد.

پاره اي اين پديده اجتماعي را به طور مطلق پذيرفته و معتقد به لغو كليه محدوديت ها نسبت به سقط جنين و آزادي بي قيد و شرط آن هستند. در مقابل، برخي ديگر كه بيشتر متأثر از حقوق مذهبي هستند، با سقط جنيمخالف بوده و تحت هيچ شرايطي آن را مجاز نمي شمارند و حفظ جنين را يك تكليف و وظيفه مطلق مي شمرند، لذا حكم به تحريم قطعي و بدون استثناء سقط جنين مي دهند و آخرين گروه، ديدگاه ميانه اختيار كرده اند و قائل به آزادي نسبي سقط جنين شده اند. اين گروه معتقدند سقط جنين در عين حال كه اصولاً عمل مجرمانه و ممنوعي است، در شرايط خاص مجاز شمرده مي شود. به عقيده آنان در سير تكويني جنين مقطعي وجود دارد كه حيات انساني جنين و فرديت وي شروع مي شود كه جنين شخص تلقي مي شود و زمان پيش از آن به اعتبار شخص يا انسان تلقي نشدن جنين، مجوز سقط، آن هم درموارد محدودي كه تحت عنوان سقط درماني يا سقط طبي مطرح است، صادر مي شود.

در تفكر ليبراليستي غرب به دليل اصالت فرد و منافع فردي نه تنها از حق حيات جنين حمايت نمي شود،  بلكه برعكس افرادي كه اقدام به سقط جنين مي كنند از حمايت قانوني برخوردار هستند انقلاب جنسي است كه حدود سه دهه جامعه غربي را متحول نمود و كليه رفتارهاي مربوط به روابط جنسي، خانواده و ... راتغيير داده است. امروزه غرب از ديدگاهي كه سقط جنين را فاجعه اي مجرمانه مي دانست به ديدگاهي رسيده كه سقط جنين را از موارد حقوق بشر و نشانة افتخارآميز شخصيت و آزادي زن مي داند، در حقيقت سقط جنين به يك انتخاب تبديل شده و هدف از آن آزادسازي جنسي و هوس است. در نتيجه اهميت ازدواج و رابطه جنسي در حد يك تفريح تقليل پيدا كرده وهدف اصلي كه همانا ايجاد آرامش و خلق حيات است، به كناري نهاده شده است.

چکیده

مقدمه

فصل اول:کلیات و تاریخچه

مبحث اول:کلیات

گفتار اول تعريف سقط جنين در فقه

تعريف سقط جنين در فمينيسم

سقط جنين در اصطلاح پزشكي

گفتار دوم: انواع سقط جنین

سقط جنين خود به خودي يا مرضي

سقط درماني

سقط ضربه اي

سقط جنين جنايي

مبحث دوم:تاریخچه و ارکان سقط جنین

گفتار اول تاريخچه نظريه سقط جنين

گفتار دوم: سقط قبل از ولوج روح

نجات جان مادر

حفظ سلامت مادر

جنين ناقص الخلقه

گفتار سوم سقط جنين بعد از ولوج روح

حفظ جان مادر

حفظ سلامت مادر

جنين ناقص يا ناشي از تجاوز به عنف

مبحث سوم:سقط جنین در دیگر کشورها

گفتار اول سقط جنین در غرب آرای موافقان و مخالفان

سقط جنین در کشورهای مختلف

دلایل موافقان

دلایل مخالفان

امراض جسمانی

اختلالات روانی

فصل دوم:سقط جنین قانونی و غیر قانونی

مبحث اول ارکان تشکیل دهنده سقط جنین

گفتار اول:تحقق جرم

گفتار دوم عنصر مادی سقط جنین

اسقاط عمدی جنین

گفتار سوم عنصر روانی شامل قصد مجرمانه و خطای جزایی در سقط جنین

مبحث دوم:سقط جنین قانونی در حقوق ایران

گفتار اول:سقط درمانی

قانون سقط درمانی در ایران

مبحث سوم سقط جنین غیرقانونی و مجازات آن در حقوق ایران

گفتار اول وضعیت سقط جنین در ایران

گفتار دوم مجازات سقط جنین

مجازات افراد غیرمتخصص

مجازات افراد متخصص

مجازات سقط جنین توسط مادر

نظر فقها در مورد سقط جنین

گفتار سوم: كيفر سقط جنين در قانون مجازات اسلامي

گفتار چهارم:بررسی فقهی ماده 498

نتیجه گیری

منابع و مراجع

این مطلب توسط پرتال دانشجویی ایران داکیومنت تهیه و تنظیم شده است و طبق ماده 25  قانون جرائم رایانه ای هرگونه انتشار و فروش این مطلب در سایر سایتها جرم محسوب می شود و پیگرد قانونی دارد .

برای خرید این محصول شمـاره موبایل و ایـمیل خـود را وارد کنـید به صـفحه بانک وصل خواهید شد . پس از پرداخت لینک دانلود نمایش داده خواهد شد
تضمین پشتیبانی محصول
پشتیبانی 24 ساعته

پس از پرداخت محصول محصول هم قابل دانلود می باشد و هم لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد

ایمیل را بدون www وارد کنید و در صورت نداشتن ایمیل، این قسمت را خالی رها کنید

درصورت داشتن هرگونه سوال و مشکل در پروسه خرید می تواید با پشتیبانی تماس بگیرید

سوالات و نظر شما در مورد این محصول