کار تحقیقی شرایط و کیفیت قصاص عضو

کد محصول: 931
قیمت: 50,000 تومان
تعداد صفحات 67
فرمت: word
توضیحات محصول

این مطلب توسط پرتال دانشجویی ایران داکیومنت تهیه و تنظیم شده است و طبق ماده 25  قانون جرائم رایانه ای هرگونه انتشار و فروش این مطلب در سایر سایتها جرم محسوب می شود و پیگرد قانونی دارد .

چکیده:

در شريعت مقدس اسلام، اگر چه « اصل قصاص» در جرايم عليه تماميت جسماني اشخاص با شرايطي مورد پذيرش قرار گرفته است، ولي همواره شارع مقدس به عفو و گذشت نسبت به قصاص توصيه و تأكيد داشته و با وعده پاداش اخروي براي عفو كنندگان، عفو را برتر و افضل از اجراي قصاص دانسته است. به عبارت ديگر، نظام حقوقي اسلام، در واكنش نسبت به اين قبيل جرايم، دو اصل مهم عدالت و رحمت را مورد توجه و لحاظ قرار داده است.در این کار تحقیقی با موضوع شرایط و کیفیت قصاص عضو سعی بر این است که در فصل اول به بیان کلیات و سیر لغوی کلمه قصاص و شرایط تحقق آن بپردازیم و به آن اشاره ای داشته باشیم و درفصل های بعد به موضوعاتی همچون پیوند عضو پس از قصاص و مسائا مرتبطی با آن اشاره ای داشته باشیم با این امید که این کار مورد توجه قرار گیرد.

کلید واژه:

قصاص،عضو،پیوند،کیفری

مقدمه:

اجراي احكام قصاص عضو تاكنون به لحاظ مشكلاتي كه در شرايط يا كيفيت اجرا وجود داشته، غيرممكن بوده است اما اكنون اعلام شده قرار است حكم قصاص چشمان يك محكوم به اجرا درآيد. حال سوال اينجا است كه اجراي حكم قصاص عضو چه بازتاب هايي در جامعه دارد؟ چه اندازه تاثيرات بازدارنده خواهد داشت و مي تواند چه نقشي در كاهش ميزان اين گونه از جرايم ايفا كند؟ مهم ترين دليل اجراي يك حكم، بازدارنده بودن آن و كاهش خشونت در جامعه است و قوانين نيز به همين دليل تصويب مي شوند. بنابراين وقتي حكمي در جامعه اجرا مي شود بايد قطعا عواقب مثبت و منفي آن مورد بررسي قرار گيرد البته نبايد فراموش كرد بزه اسيد پاشي يكي از فجيع ترين جنايات است كه اثرات بسيار مخربي بر روح و روان مجني عليه، خانواده اش و جامعه مي گذارد و خسارت وارده بر آنها قطعا بايد جبران شود. مجازات مجرم مي تواند هم شاكي و هم ديگر افراد آسيب ديده را آرام كند و آنها به اين اطمينان برسند كه قانون از آنان حمايت مي كند. در اين صورت آنان به صورت خودسر دست به عمل انتقام جويانه نمي زنند و علاوه بر اين افرادي كه احتمال ارتكاب چنين جرايمي را دارند مي فهمند مجازاتي در انتظارشان خواهد بود. فارغ از اين مسايل، اجراي حكم قصاص عضو شرايطي دارد كه مطابق ماده 272 قانون مجازات اسلامي بايد رعايت شود. بنا بر اين ماده قانوني تساوي اعضا در سالم بودن، تساوي در اصلي بودن اعضا، تساوي در محل عضو مجروح يا مقطوع از جمله اين شروط است ضمن اينكه قصاص نبايد موجب مرگ متهم شود يا بيش از اندازه جنايت باشد.ضمن اينكه در ماده 276 نيز آمده است جرحي كه به عنوان قصاص وارد مي شود بايد از حيث طول و عرض مساوي با جنايت باشد و در صورت امكان، رعايت تساوي در عمق نيز لازم است و با اين اوصاف به نظر مي رسد امكان اجراي چنين احكامي به صورت دقيق امكان پذير نيست.    از سوي ديگر بايد به اين نكته توجه داشت در مواردي كه اجراي حكم غيرممكن است مجازاتي درخور جرم ارتكابي براي مجرم در نظر گرفته شودتا اهدافي كه در فلسفه مجازات وجود دارد، محقق و در واقع به طرق مختلف اسبابي فراهم شود تا ميل ارتكاب به اين گونه جرايم به هر شكل و نحو ممكن كاسته شود كه قطعا اين امر مهم نياز به تلاش فراوان مسوولان امر و زمينه سازي فرهنگي دارد.

روش تحقیق:

تحقیق فوق به صورت کتابخانه ای انجام شده است.

چکیده

کلید واژه

مقدمه

روش تحقیق

فصل اول:

کلیات

مبحث اول :تعاریف

گفتار اول : واژه شناسي

گفتار دوم : ماهيت

بند اول :حق و حكم

بند دوم :حق الله و حق الناس

گفتار سوم : سابقه تاريخي

بند اول :دوران قديم

بند دوم :اديان قبل از اسلام

بند سوم :اسلام

بند چهارم :نظام حقوقي ايران

مبحث دوم:تعاریف قصاص عضو و شرایط تحقق آن

گفتار اول :شرایط مشترك بین قصاص نفس و عضو

گفتار دوم :شرایط اختصاصی قصاص عضو

گفتار سوم:كیفیت و احكام قصاص جراحت و قطع اعضاء.

بند اول :عفو از قصاص

گفتار چهارم :شرايط و کيفيت قصاص عضو در قانون ایران

فصل دوم:

سقوط قصاص عضو و پیوند عضو پس از قصاص

مبحث اول :علل مشترك سقوط قصاص عضو

گفتار اول:عفو مجني عليه

بند اول : واژه شناسي

بند دوم: ماهيت حقوقي

بند سوم: ادلة مشروعيت

گفتار دوم: بررسي عفو به عنوان مهم ترين علل مشترك سقوط قصاص

بند اول : واژه شناسي

بند دوم : ماهيت حقوقي

بند سوم: ادله مشروعيت

گفتار سوم :حق قصاص عضو

بند اول : عفو مطلق

بند دوم: عفو  معلق

بند سوم :عفو مشروط

گفتار چهارم :دارا بودن حق قصاص

گفتار پنجم :صاحب حق عفو در قصاص عضو

مبحث دوم :پيوند عضو پس از قصاص

گفتار اول:بیان نظرات فقها و کتاب های آنها

گفتار دوم :پيوند عضو قطع شده ، چه اثرى برحكم قصاص دارد

نتیجه گیری

منابع و مآخذ

برای خرید این محصول شمـاره موبایل و ایـمیل خـود را وارد کنـید به صـفحه بانک وصل خواهید شد . پس از پرداخت لینک دانلود نمایش داده خواهد شد
تضمین پشتیبانی محصول
پشتیبانی 24 ساعته

پس از پرداخت محصول محصول هم قابل دانلود می باشد و هم لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد

ایمیل را بدون www وارد کنید و در صورت نداشتن ایمیل، این قسمت را خالی رها کنید

درصورت داشتن هرگونه سوال و مشکل در پروسه خرید می تواید با پشتیبانی تماس بگیرید

سوالات و نظر شما در مورد این محصول