کار تحقیقی شناخت عوامل جرم زا در كودكان و بيلان دادگاه هاي اطفال در ايران

کد محصول: 926
قیمت: 39,000 تومان
تعداد صفحات 50
فرمت: word
توضیحات محصول

این مطلب توسط پرتال دانشجویی ایران داکیومنت تهیه و تنظیم شده است و طبق ماده 25  قانون جرائم رایانه ای هرگونه انتشار و فروش این مطلب در سایر سایتها جرم محسوب می شود و پیگرد قانونی دارد .

چکیده:

حقوق کودک از دیدگاه روانشناسی از نیازهای اساسی کودکان است که اگر برآورده نشوند، به سلامت جسمی و روانی آنان آسیب میرسد و از این رو تحقق آن ها امری ضروری است و از آن جا که کودکان به علت شرایط سنی خود، از دستیابی به حقوق خویش ناتوانند، وظیفه بزرگسالان است که در این زمینه باید تلاش کنند.مجموعه این حقوق و تعهد بزرگترها در تحقیق آن، در پیمان نامه ی حقوق کودک که حاصل ده سال تلاش کارشناسان کشورهای مختلف در رشته های مرتبط بود با نگرشی علمی، انعطاف پذیر و جامع، به روشنی آورده شده است.جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۷۳ پیمان نامه ی حقوق کودک را پذیرفت و در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. از آن سال تاکنون هجده  سال می گذرد اما ما هنوز با چالشهای متعددی رو به رو هستیم.در این کار تحقیقی با موضوع بررسی تغییرات حقوق کودک در قانون و مجازات اسلامی مصوب سال 90 و تطبیق آن با حقوق اسلام بر آن هستیم که بین حقوق اسلام و قانون مجازات اسلامی تطبیقی انجام داده ودر قسمتی از کار این دو اصل را با هم مقایسه کنیم.

مقدمه:

سالهاست که پدیدة حقوقی، اجتماعی حمایت از اطفال بزهکار محور اقدامات عملی و پژوهشی  دانشگاهیان، پژوهشگران علاقمند، سازمان‌ها و نهادهای مدنی فعالی است که در راستای دفاع از حق و حقوق کودکان و نوجوانان حتی در موقعیت بزهکاری (بزه‌دیدگی پنهان) قدم برمی‌دارند، قلم می‌زنند و ندا سر‌می‌دهند که، دوران قانون‌گذاری در خلاء به دور از یافته‌های نوین علمی به سر رسیده لذا قانون‌گذار (کیفری) می‌بایست آراء و نظریات معتبر در حوزة بزه‌دیده شناسی و جرم شناسی را پیشانی امر تقنین قرار دهد.امروزه متأثر از افکار و عقاید نهضت دفاع اجتماعی از حقوق کودکان و نوجوانان در غالب کشورها، قوانین حمایتی ویژه‌ای به تصویب رسیده است. سال ۱۹۵۹ میلادی مجمع عمومی سازمان ملل اعلامیه ی جهانی حقوق کودک را منتشر نمود که مطابق این سند بین‌المللی کودک باید از حمایت‌های خاص برخوردار گردد با تدوین قوانین، امکانات و تسهیلاتی فراهم شود تا طفل در محیطی امن، آزاد و مناسب رشد نماید. در هنگام بازداشت یا زندانی نمودن یک کودک می بایست ضمن تأمین نیازهای انسانی، وی جدا از افراد بزرگسال نگهداری شود چنین کودکی حق برقراری تماس و ملاقات با خانواده، دسترسی سریع به مشاور حضوری را داراست مگر در مواردی که مصالح کودکی غیر آن را اقتضاء کند.در اسلام براساس حدیث پیامبر اسلام (ص) که ‌فرموده‌اند: رُفع القلم عن الصبی ... سیستم مجازات کودکان از نوع تأدیبی در نظر گرفته شده است.خوشبختانه قانون مجازات اسلامی جدید با بکارگیری رژیم‌های حقوقی تعدیل، تبدیل و تخفیف مجازات تا تسلیم کودک خاطی به اولیاء و اشخاص ذیصلاح تربیتی در صورت عدم احراز صلاحیت والدین، نوید دهندة غلبه نگاهی است که هدف از اجرای مجازات کودک و نوجوان مجرم اصلاح و تربیت متناسب با سن، جنس، اوضاع و احوال ارتکاب و سوابق خانوادگی اوست همچنین با قضازدایی و افزایش سن مسئولیت جزایی نوجوانان بزهکار تا ۱۸ سالگی تدابیر حمایتی متعددی را با ویژگی اصلاحی و تربیتی وضع نموده است این تحول نوین با رویکری آینده‌نگر از رهگذر اعمال اقدامات تأمینی و تربیتی هم اسباب بازگشت مجرم را به زندگی سالم اجتماعی فراهم خواهد کرد هم این که با توجه به آموزه‌های حقوق بشری و جرم شناختی پاسخ‌های بدون تکیه صرف به کیفرهای سنتی بویژه شیوة سالب آزادی، مقام قضایی را مخیّر نموده تا از رهگذر، اخطار، تذکر، اخذ تعهد، تسلیم طفل بزهکار به خانواده پاسخ‌ اصلاحی مناسبی برای کودک بزهکار در نظر گیرد.

اهمیت و ضرورت تحقیق:

بررسی قانون مجازات اسلامی جدید مصوب 1390 و بررسی نکات مثبت و منفی این قانون در تمامی جهات دارای اهمیت و ضروت است از این رو با توجه به این نکته که حقوق کودک یکی از ارکان اصلی قانون مجازات را تشکیل می دهد اهمیت این موضوع را به اثبات می رساند.

چکیده

مقدمه

اهمیت و ضرورت تحقیق

سابقه تحقیق

اهداف تحقیق

ساماندهی تحقیق

روش تحقیق

فصل اول:

کلیات

مبحث اول:تعاریف و مفاهیم

گفتار اول:تعریف کودکی و دوره کودکی

گفتار دوم:تاریخچه و مراحل تصویب کنوانسیون حقوق کودک

گفتار سوم حقوق کودک در ایران

مبحث دوم: حقوق کودک در اسلام

گفتار اول: بررسی جایگاه حقوق کودک و نوجوان در اسلام

بند اول: تاریخچه ی حقوق کودک در آستانه ی ظهور اسلام

بند دوم: بررسی حقوق کودک پس از ظهور اسلام

بند سوم: حقوق کودکان و نوجوانان در فقه اسلامی

گفتار دوم :حضانت و نفقه

بند اول :قتل فرزند توسط والدین از نگاه فقه اهل سنت و شیعه

بند دوم :حقوق كودك در جوامع اسلامي مبتني بر مسايل فقه اسلامي

بند سوم:حق کودک نسبت به فرزند در احادیث های مختلف

فصل دوم:

حقوق کودکان در قانون مجازات اسلامی جدید مصوب 1390

مبحث اول:بررسی تغییرات قانون مجازات اسلامی جدید نبت به حقوق کودکان

گفتار اول: مجازات ها و اقدامات تاميني و تربيتي اطفال و نوجوانان

گفتار دوم:مزيت روش احكام جايگزين در مقايسه با روش هاي سابق

گفتار سوم  :مزیت های قانون جدید مجازات اسلامی نسبت به قانون قدیم

بند اول :توضیح 6    ماده که در قانون جديد به كودكان بزهكار اختصاص يافته

 بند دوم:راهکارهایی برای موفقیت آمیز بودن طرح

گفتار چهارم :سن مسئولیت کیفری دختران، تبعیضی که همچنان باقی است

بند اول :اصلاح مجازات تجاوز، نیازی که نادیده گرفته شده

مبحث دوم:آیا برای کودکان همچنان حکم اعدام جاری است؟

گفتار اول:دیدگاه کسانی که اعتقاد دارند همچنان حکم اعدام جاری است

گفتار دوم :بررسی قانون در این باره

گفتار سوم :تدابیر قانون جدید برای کاهش جرم

نتیجه گیری

منابع

برای خرید این محصول شمـاره موبایل و ایـمیل خـود را وارد کنـید به صـفحه بانک وصل خواهید شد . پس از پرداخت لینک دانلود نمایش داده خواهد شد
تضمین پشتیبانی محصول
پشتیبانی 24 ساعته

پس از پرداخت محصول محصول هم قابل دانلود می باشد و هم لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد

ایمیل را بدون www وارد کنید و در صورت نداشتن ایمیل، این قسمت را خالی رها کنید

درصورت داشتن هرگونه سوال و مشکل در پروسه خرید می تواید با پشتیبانی تماس بگیرید

سوالات و نظر شما در مورد این محصول