دانلود کار تحقیقی حقوق قتل در فراش

کد محصول: 906
قیمت: 45,000 تومان
تعداد صفحات 50
فرمت: word
توضیحات محصول

چکیده:

بر اساس ماده 630 ق.م.ا.: «هرگاه مردی همسر خود را در حال زنا با مرد اجنبی مشاهده کند و علم به تمکین زن داشته باشد، می‏تواند در همان حال آنان را به قتل برساند». این ماده اقتباس ناقصی از مساله‏ای در «تحریر الوسیله» امام خمینی (ره) است. زیرا فقط بخشی از مسأله که مربوط به عالم اخلاق می‌شود را به ماده 630 ق.م.ا تبدیل نموده و نسبت به بخش حقوقی که همان لزوم اقامه شهود برای اثبات زنا می‌باشد، سکوت اختیار کرده است. با انشای این ماده به جای ترغیب به گذشت و خویشتن‏داری, افراد را تشویق به قتل نموده است! در حالی که در کلام فقها چنین ایرادی نیست؛ زیرا فقها اصل در این مسأله را بر قصاص نهاده‌‌اند و زوج برای تبرئه از اتهام قتل عمدی مستوجب قصاص باید یا شاهد بیاورد یا ولی دم، وی را تصدیق نماید؛ ولی در ماده 630 ق.م.ا. اصل, بر جواز قتل در فراش است.در این کار تحقیقی سعی شده است در فصل اول بحث حقوقی قضیه را مورد بررسی قرار دهیم و در فصل دوم بحث فقهی کار را بررسی کنیم.

واژگان كليدي:

قتل در فراش، روايات، فقها، حدود، دفاع مشروع، قانون مجازات اسلامي.

 مقدمه:

اصطلاح قتل های خانوادگی یک اصطلاح عمومی است که شامل مصادیق متعددی می شود. در حالت کلی به قتل هایی که در یک خانواده با روابط خویشاوندی سببی و نسبی نزدیک واقع می شود به نحوی که یکی از اعضا اقدام به کشتن عضو دیگری مینماید قتل خانوادگی می گویند . غالب ترین مصادیق این قتل ها، قتل زن توسط شوهر و برعکس است که از قتل های خانوادگی با آمار بالا محسوب می شود و از نظر عرفی و لغوی نیز به محض طرح قتل خانوادگی، این نوع از قتل به ذهن متبادر می گردد و در واقع رایج ترین نوع قتل خانوادگی است.

البته آمارها حکایت از این مساله دارد که اعتیاد و خیانت زن به شوهر و برقراری روابط نامشروع با فرد غریبه از علل اصلی این نوع قتل ها است. از نظر قوانین موضوعه این نوع قتل در صورت عمدی بودن موجب قصاص است که این قصاص با پرداخت تفاضل دیه از جانب اولیای دم مقتوله به قاتل صورت خواهد گرفت . براساس ماده ۶۳۰ قانون مجازات اسلامی اگر مرد همسر خویش را در فراش با مرد اجنبی ببیند و آنها را به قتل برساند ، قصاص و دیه از وی ساقط می شود البته این مهدورالدم بودن مقتولان نسبت به شوهر باید با شرایط خاصی به اثبات برسد( قتل در فراش / دکتر محمد جعفر حبیب زاده) که در ادامه به آن اشاره خواهد شد.

از آنجا که شارع مقدس کیفر اصلی قتل عمد را قصاص تعیین کرده است، بین قتلهای ناموسی با دیگر انواع قتل قائل به تفکیک نشده است و به این ترتیب رسیدگی به آن و مجازات آن تابع اصول کلی و قواعد عام حاکم بر قتل عمد است. اما بر این قواعد عام به موجب مواد ۲۲۰ و۶۳۰ ق.م. ا دو استثناء وارد شده است که هر دو مستقیماً از قول اتفاقی فقهای شیعه استخراج شده اند: ۱ قتل فرزند توسط پدر. ۲ قتل در فراش اجنبی. در حقیقت می توان ادعا کرد که تنها مواردی که بطور غیرمستقیم انواع خاصی از قتلهای ناموسی موضوع قانون قرار گرفته است همین دو مورد است

چکیده

واژگان كليدي

مقدمه

فصل اول:

کلیات

مبحث اول:تعاریف اولیه

 گفتار اول :تعاریف لغوی و اصطلاحی

گفتار دوم:بررسی تاریخچه ای موضوع

بند اول:بررسی تصویب قانون

بند دوم:بررسی قتل در فراش در تمدن های اولیه

گفتار سوم :بحث و بررسي

بند اول: مرحله ثبوتي

بند دوم : وجود علقه زوجيت

بند سوم :مشاهده زن و مرد اجنبي در حال زنا توسط شوهر

بند چهارم : ارتكاب قتل در حين مشاهده عمل زنا

بند پنجم : علم به تمكين

مبحث دوم:سیری در مبانی حقوق ماده 630

گفتار اول :ماده 630 و سابقه تاریخی آن

گفتار دوم :حکم موضوع در قانون جزای فرانسه

گفتار سوم :ماخذ و مبنای ماده 179 قانون مجازات

گفتار چهارم :تحلیل ماده 630 قانون مجازات اسلامی

فصل دوم:

بررسی فقهی قتل در فراش

مبحث اول :فقه و قتل در فراش

گفتار اول:بررسی نظریات فقها

گفتار دوم:بررسی نظر امام خمینی(ره

گفتار سوم :روایات و قتل در فراش

گفتار چهارم :شهود و قتل در فراش

گفتار پنجم : قتل در فراش و احصان

گفتار ششم : دفاع مشروع

نتیجه گیری

منابع

این مطلب توسط پرتال دانشجویی ایران داکیومنت تهیه و تنظیم شده است و طبق ماده 25  قانون جرائم رایانه ای هرگونه انتشار و فروش این مطلب در سایر سایتها جرم محسوب می شود و پیگرد قانونی دارد .

برای خرید این محصول شمـاره موبایل و ایـمیل خـود را وارد کنـید به صـفحه بانک وصل خواهید شد . پس از پرداخت لینک دانلود نمایش داده خواهد شد
تضمین پشتیبانی محصول
پشتیبانی 24 ساعته

پس از پرداخت محصول محصول هم قابل دانلود می باشد و هم لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد

ایمیل را بدون www وارد کنید و در صورت نداشتن ایمیل، این قسمت را خالی رها کنید

درصورت داشتن هرگونه سوال و مشکل در پروسه خرید می تواید با پشتیبانی تماس بگیرید

سوالات و نظر شما در مورد این محصول