دانلود مقاله سیمان

کد محصول: 779
قیمت: 30,000 تومان
تعداد صفحات 60
فرمت: word
توضیحات محصول

از تعريف كلي سيمان مشخص مي گردد كه سيمان ماده اي متشكل از مواد آهكي نظير سنگ آهك يا گچ و مواد شامل اكسيدهاي سيليسيم و آلومينيوم يعني رسها و شيل‌ها مي باشد. مراحل مختلف ساخت سيمان شامل آسياب مواد خام و تبديل آنها به پودر، مخلوط نمودن آنها با درصدهاي معين و پختن آنها در يك كوره گردنده در حرارت حدود 1400 درجه سانتيگراد.

در اين درجه حرارت مواد در نقطه نزديك ذوب، با هم تركيب شده و به كلينكر تبديل مي گردند. سپس كلينكر سرد شده و با مقداري سنگ گچ، به صورت پودري بسيار ريز آسياب مي شود. نتيجه عمليات فوق منجر به توليد سيمان معروف به پرتلند مي گردد. مرحله مخلوط كردن و آسياب نمودن مواد خام ممكن است بصورت خشك و يا تر انجام شود. مخلوط فوق به داخل كوره گردانده اي كه ممكن است به قطر 7 متر و طول 250 متر ساخته شود، ريخته مي شود.

كوره فوق كه كمي شيبدار مي باشد، از انتها و طرف بالا با مواد خام تغذيه شده و از ابتدا و طرف پايين سوخت به صورت پودر زغال يا مواد ديگر نظير گاز با هوا به داخل آن دميده مي شود. دماي كوره به حدود 1500 درجه سانتيگراد رسيده و با مصرف 100 تا 250 كيلوگرم زغال، حدود يك تن سيمان توليد مي گردد.

در طول كوره، مواد خام به درجات حرارت بالاتري رسيده و به مرور در آنها تغييرات شيميايي يك سري فعل و انفعال شيميايي در مواد بوجود آمده و سرانجام در داغ ترين قسمت كوره حدود 20 تا 30 درصد مواد بصورت مايع در آمده و اكسيدهاي كلسيم، سيليسيم، و آ‌لومينيوم مجدداً با يكديگر تركيب مي شوند. مواد فوق سپس به گلوله هايي با قطر بين 2 تا 25 ميليمتر بنام كلينكر تبديل مي شوند.

كلينكر سپس سرد شده و هواي گرم شده مجدداً همراه سوخت مصرف مي شود. كلينكر سرد شده كه به صورت گلوله هاي سختي در آمده است با كمي سنگ گچ كه به منظور جلوگيري از گيرش سريع سيمان به آن اضافه مي شود، آسياب مي گردد. مواد حاصله معروف به سيمان حاوي 12 10*1/1 ذره در هر كيلگرم مي باشد.

يك كوره گردنده جديد در روش خشك مي تواند 200 تن كلينكر در يك روز توليد نمايد. جهت درك اين رقم بايد متذكر شد كه ميزان توليد سيمان در سال 1984 بالغ بر 70 ميليون تن در آمريكا و 5/13 ميليون تن در انگلستان و حدود 11 ميليون تن در ايران بوده است.

با توجه به مصرف سيمان كه به علت صادرات و واردات با ميزان توليد شده متفاوت است، در سال 1984 مصرف سرانه سيمان در آمريكا 225 كيلوگرم و در انگلستان 244 كيلوگرم بوده است. بالاترين ميزان مصرف سرانه برابر 678 كيلوگرم و در ايتاليا بوده است. در كشورهاي عربستان سعودي و قطر و امارات متحده عربي اين رقم كلاً به 2000 كيلوگرم رسيده است.

1-2- شيمي تركيبات سيمان

مواد خام تشكيل دهنده سيمان اساساً از اكسيدهاي كلسيم، سيليسيم و آهن تشكيل شده اند. اين مواد در كوره با هم تركيب شده و به غير از مقداري آهك آزاد باقيمانده، كه فرصت كافي براي فعل و انفعال نداشته است، تركيبات شيميايي جديد و پايداري نتيجه مي شوند. در هنگام خنك كردن مصالح، براساس سرعت خنك كردن، مواد به شكل بلوري و بي شكل ظاهر مي گردند. دانه هاي بي شكل كه اكثراً شيشه اي هستند و دانه هاي بلوري شده در حالي كه يك فرمول شيميايي دارند، داراي خواص متفاوتي مي باشند. براي سيمان معمولي، درصد تركيبات حاصل از فعل و انفعالات فوق با داشتن درصد اكسيدهاي موجود در كلينكر و با فرض اينكه كريستاله شدن كامل انجام پذيرفته باشد، قابل محاسبه است.

جدول 2-1 چهار تركيب اصلي سيمان با علائم اختصاري مشخصه آنها را نشان مي‌دهد. علائم مختصر شده كه توسط شيمي دانهاي سيمان پيشنهاد گرديده است به صورت CaO=C، SiO2=S، Al2O3=A، Fe2O3=F و H2O=H مي باشند.

فصل اول:

سيمان

1-1- مراحل ساخت سيمان پرتلند

1-2- شيمي تركيبات سيمان

1-3- هيدراتاسيون سيمان

1-4- حرارت هيدراتاسيون

فصل دوم:

مواد سنگي بتن

1-2- طبقه بندي كلي

2-2- آزمايشهاي خواص دانه ها

3-2- حمل و انبار كردن مواد سنگي

فصل سوم:

كيفيت آب در بتن

3-1- آب اختلاط بتن

3-2- آب براي بعمل آوردن

فصل پنجم:

بتن تازه

5-1- كارائي

5-2- اندازه گيري كارائي

3-5- انسجام بتن Stability

4-5- مقدار هواي بتن تازه

5-5- تهيه، انتقال، ريختن و تراكم بتن

فصل ششم:

بتن سخت شده

6-1- بعمل آوردن بتن (Curing)

6-2- مقاومت فشاري و كششي بتن

6-4- مدول الاستيسيته بتن

6-5- آزمايشات مربوط به بتن سخت شده

فصل هفتم:

مواد مضاف بتن و ملات (admixture)

7-1- تسريع كننده ها (Accelerators)

7-2- كندگير كننده ها (Retarders)

7-3- روان كننده ها (يا تقليل دهنده هاي آب)

7-4- حباب هوازاها (Air-entraining agents)

7-5- مواد مضاف ديگر

منابع

برای خرید این محصول شمـاره موبایل و ایـمیل خـود را وارد کنـید به صـفحه بانک وصل خواهید شد . پس از پرداخت لینک دانلود نمایش داده خواهد شد
تضمین پشتیبانی محصول
پشتیبانی 24 ساعته

پس از پرداخت محصول محصول هم قابل دانلود می باشد و هم لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد

ایمیل را بدون www وارد کنید و در صورت نداشتن ایمیل، این قسمت را خالی رها کنید

درصورت داشتن هرگونه سوال و مشکل در پروسه خرید می تواید با پشتیبانی تماس بگیرید

سوالات و نظر شما در مورد این محصول