بررسی علل و نحوه پیدایش حاشیه نشینی

کد محصول: 66
قیمت: رایگان
تعداد صفحات 0
توضیحات محصول

چکیده

 اصطلاح حاشيه نشيني يا زاغه نشيني و .. در كشورهاي در حال توسعه به محلات فقير نشيني اطلاق مي‌شود كه در اطراف شهرهاي بزرگ به وجود آمده و ساكنين اين مناطق به علل گوناگون نتوانسته‌اند جذب نظام اقتصادي- اجتماعي شهر شده تا از امكانات و خدمات شهري استفاده نمايند. حاشيه ، فرهنگ مخصوص به خود دارد . فرهنگ حاشيه نشيني بازتاب شيوه زندگي طبقات پايين اجتماع است كه معمولاً فرهنگ فقر شناخته مي‌شود. تقريبا اكثر كشورهاي جهان اعم از پيشرفته يا عقب نگه داشته شده دوره هايي از حاشيه نشيني را در شهرهاي  خود تجربه كرده‌اند ، اما مشكل اصلي در كشورهاي جهان سوم نهفته است. مثلاَ در هند جمعيت زاغه نشين شهرهاي اين كشور چيزي بين 30 تا 50 درصد كل ساكنين آنهاست

سکونتگاه غیر قانونی(عدوانی) را می توان به عنوان یک منطقه مسکونی تعریف کرد که بدون مطالبه قانونی برای دریافت زمین و یا اجاره از سوی مقامات مربوطه برای ساختن خانه توسعه یافته است. زاغه های غیرقانونی معمولا در حاشیه شهرها ظاهر می شوند.

شکل گیری و توسعه سکونتگاه های غیر قانونی تابعی از عوامل داخلی و خارجی است. از عوامل داخلی می توان به مواردی مانند فقدان ممر عایدی تضمین شده و دیگر مسائل مالی ، شغل های روزمزد با دستمزد کم که در بسیاری موارد موقت و نیمه دائم است. ، اشاره نمود .

   دلایل خارجی نیزمواردی مانند: مهاجرت ، قیمت بالای زمین و مسکن ، بی توجهی دولت نسبت به رسیدگی به وضعیت این مناطق ، استاندارد های بالای مسکن قابل قبول ، ضوابط و مقررات ، طرح های پیچیده وموانع نهادی و سازمانی را شامل می شوند.

توسعه شهری در ایران در فاصله سال های  1340-1320 مبنتی بر رشد مهاجرت روستایی بوده و دو قطب مرفه نشین شهری و فقیرنشین در این دوره خود نمایی می کند.

 در سال 1351، به دليل اصلاحات ارضي و همچنين عدم کارائي اقتصاد کشاورزي روستاها، موج مهاجرت‌هاي گسترده ‌اي به شهرهاي بزرگ رخ داد که به نمود يافتن زيست حاشيه اي منجر شد.

روش های مقابله با پدیده حاشیه نشینی :1- تغییر موقعیت ساکنان زاغه ها و مناطق فقیر نشین مرکز شهر

2- پاک کردن منطقه از زاغه ها و بازسازی و توسعه مجدد آن  و 3- بهسازی محله های فقیر شهری می باشد.

تحولات اقتصادي و اجتماعي در گسترش و ايجاد پديده حاشیه نشینی بسيار موثر بوده است. لذا به منظور کنترل و در صورت امکان حذف اين پديده بايد به ايجاد تعادل فضايي ( اقتصادي ، اجتماعي ، کالبدي ) در سطح مناطق دست يازيد . با استفاده از روش توانمند سازي، بهره جستن از اعتبارات جهاني، تخصيص بخشي از اعتبارات ملي به اين مهم، جلوگيري از مهاجرت بي رويه از طريق عمران و آباداني روستاها، در مهارکردن اين پديده شهري نشيني ،بازنگري طرحهاي جامع و تفصيلي شهري، به منظور پيش بيني فضاهاي مناسب براي توليد مسکن کوچک، مقاوم و ارزان قيمت براي زوجهاي جوان، خانواده هاي کم درآمد و... براي اقشار آسيب پذير بايد خانه اي کوچک ولي مقاوم و مجهزساخته شود .

کلید واژه: اسکان غیرقانونی (عدوانی) – زاغه نشین – آلونک نشین – مهاجرت

کلید واژه

طرح مسئله

روش تحقیق

اهداف تحقیق

اهميت و ضرورت تحقيق

فرضيات تحقيق

ادبيات تحقيق

مقدمه

تعريف حاشيه پيرامون شهر ها

تعريف حاشيه هاي درون شهري

تعریف اسکان غیر قانونی (عدوانی )

دلایل ظهور پدیده حاشیه نشینی

مهاجرت

تاریخچه حاشیه نشینی در برخی از کشورهای جهان

تاریخچه حاشیه نشینی در ایران

نتایج و اثرات حاشیه نشینی  

پيامدهاي زيستي حاشيه نشيني در ايران

چالش هاي عمده حاشيه نشيني

روش های مقابله با پدیده حاشیه نشینی در جهان

روش های مقابله با پدیده حاشیه نشینی در ایران

مطالعات حاشیه نشینی در منطقه غرب مشهد( قلعه وكيل آباد)

علل حاشیه نشینی در قلعه وکیل آباد

ویژگی های جمعیتی

بررسي كاربري اراضي

وضعیت اقتصادی

ويژگي هاي اجتماعي و فرهنگي ساكنين قلعه وكيل آباد

بررسي ابعاد و مساحت قطعات – نحوه جرم گذاري و سطح اشغال

بررسي و تعيين حجم عبور و مرور در خيابانها و تقاطع هاي مهم

بررسي موقعيت و حجم پاركينگ ها

نتيجه گيري

پیشنهاد

منابع و مآخذ

دانلود رایگان
پسورد: www.irandac.com
سوالات و نظر شما در مورد این محصول
 
 
miladv30c
16:54 - 1394/02/08
0
بسیار پر بار و پر محتوا می باشد