دانلود پروژه شهر : شهر یزد

کد محصول: 389
قیمت: 30,000 تومان
تعداد صفحات 60
فرمت: word
توضیحات محصول

چكيده

مصالح ساختماني  بادگيرها را معمولاً‌خشت خام ، آجر ، گل ، گچ و چوب شورونه تشكيل مي دهد چهار بخش عمدة بادگير شامل بدنه ،‌قفسه  ،تيغه ها و سقف است و از انواع مختلف بادگيرها مي توان به بادگير يك طرفه، دوطرفه ، سه طرفه ،چهارطرفه و چند وجهي اشاره كرد كه اغلب بادگيرهاي ميبد و اردكان يك طرفه هستند همچنين بادگير هشت طرفه باغ دولت آباد يزد با 33 متر ارتفاع بلندترين بادگير جهان محسوب مي شود . بادگيرها در گذشته به عنوان سيستم تنفسي شهرمحسوب مي شدند . جريان طبيعي هوا را به داخل ساختمان هدايت مي كردند  با توجه به اينكه  درخانه ها ، بادگيرها معمولاً در ضلع جنوبي حياط يعني در سمت تابستان نشين خانه ساخته مي شدند، نوعاً به تالار و حوض خانه ، كلاه فرنگي و زير زمين ارتباط داشتند.بادگير خانه ها نمايانگر تشخص ومنزلت اجتماعي صاحبان آنهاست و اين موضوع از طريق ارتفاع و نوع تزئينات آنها مشخص مي شود مي توان به بادگير باغ دولت آباد‌Tبادگير كليميان ، بادگيرهاي آب انبار شش بادگيري و هفت بادگيري عصر آباد و حسين آباد و... به عنوان شاخص ترين بادگيرهاي يزد اشاره كرده است .

مقدمه :

در کشور پهناور ایران با مناطق مختلف اقلیمی متفاوت و شرایط متغییر آب و هوائی در فصول مختلف سال ، معماری سنتی ایران راه حل ها و شیوه های منطقی و مناسب جهت فراهم نمودن شرایط آسایش انسان ابداع و ارائه نموده است . در مملکتی که در قسمت اعظم فلات مرکزی آن در بیش از نیمی از سال قطره ای باران نمی بارد و تهیه و حفظ آب از معضلات همیشگی مردم این نواحی بوده و در سواحل دریای خزر با حدود دو متر بارندگی سالیانه و رطوبت بالای 80 درصد در اکثر اوقات سال ، که فعالیت و تحرک را از انسان سلب می کند و همچنین در سواحل جنوبی کشور که از لحاظ شدت گرما دروازه جهنم نامیده شده و بالاخره در نواحی کوهستانی که برف و سرمای شدید مخل زندگی در زمستانهای طولانی این منطقه است ، مشاهده می کنیم که معماران سنتی این مرز و بوم به لحاظ تجربه چند هزار ساله ، اصول و روشهایی ابداع نموده اند که بدون استفاده از وسایل مکانیکی ، شرایط زیست محیطی ساختمانها را در مناطق مختلف آب و هوائی به شرایط آسایش انسان تا حد ممکن نزدیک کرده اند . حتی امروزه با استفاده از مصالح جدید و کلیه امکانات تکنولوژی که از نظر اقتصادی پر هزینه و از لحاظ زیست محیطی آلوده کننده می باشند ، مشاهده می کنیم که در مواردی از آن آسایش و آرامش فراهم نگردیده ، چنانچه در اکثر بازارها و مساجد قدیمی ایران ، شرایط آسایش انسان بهتر از انواع جدید آن فراهم است . تا همین سی الی چهل سال قبل بود که بنایان و معماران در مناطق مختلف اقلیمی ایران ، جهت اصلی ساختمان را رو به جنوب و یا باد مناسب می ساختند . ولی امروزه طرحهای ما به گونه ای است که ساختمانها در طی تابستان بسیار گرم و در زمستان نیز بسیار سرد و از لحاظ آسایش ناراحت کننده است و به کمک تکنولوژی مدرن و تحمل هزینه بسیار و ایجاد آلودگی سعی شده شرایط محیطی را به شرایط آسایش نزدیک کرده . از آنجائیکه هزینه تأسیسات مکانیکی هر روز گرانتر و تأمین انرژی مشکل تر و همچنین آلودگی محیطی در اثر استفاده از تکنولوژی مدرن هر روز بیشتر می شود ؛ توجه محققان و مهندسان و معماران در کشورهای پیشرفته به سمت انرژی های لایزال و بدون آلودگی مانند انرژی خورشیدی ، باد ، آب و استفاده از شرایط اقلیمی به منظور تنظیم شرایط محیطی گردیده است و هر روز در این زمینه ابداع و روش جدیدی ارائه و مورد استفاده قرار می گیرد.

البته بازگشت به شیوه های ساختمانی گذشته میسر نیست و مسلماً نحوه زندگی گذشتگان جوابگوی شرایط زندگی امروز ما نخواهد بود .

چكيده

مقدمه

فصل اول:عوامل اقلیمی

1-1-خورشید

2-1-موقعیت جغرافیایی

3-1-آب و هوا

4-1- باد

1-4-1- آرامش باد در بادگيرها

فصل دوم :يزد شهر بادگیرها

2- يزد شهر بادگيرها

1-2- بادگير چيست ؟

2-2- چرا يزد به شهر بادگيرها معروف شده است ؟

3-2- بادگير

4-2- اهميت و ضرورت بادگيرها

5-2- بادگير تهويه مطبوع خانه هاي كويري

6-2-نماسازي بادگير

7-2- نحوه عملكرد و كاربرد بادگيرها

فصل سوم:جزئيات ساخت

1-3- شیوه ساختن بادگیر

2-3- مصالح

3-3- ويژگي بادگيرها

4-3- انوع بادگیر

5-3- رنگ در نماي 4 بادگير

فصل چهارم:ايران سرزمين كهن

1-4- بادگير ميراث گذشته

2-4-انواع بادگيرها در سرزمين كهن ايران

3-4-نمونه اي از بادگير در شهر تاريخي يزد

4-4-فناوري بادگير درگذشته ايرانيان

5-4-ارتباط بادگير درخانه و تعيين و تشخيص صاحب خانه !!!

6-4-بادگير و تناسب و زيبايي در معماري شهري

7-4- خانة آقازادة ابركوه

فصل  پنجم : بادگير دركشورهاي عربي

1-5-بادگيرها در كشورهاي عربي  در گذشته و اكنون

فصل ششم: بادگيرهاي مدرن

مقدمه

1-6-سنت ايراني در دست بيگانه ها

2-6-موزة‌هنرهاي معاصر

3-6-چشم انداز آينده

فصل هفتم:

1-7-جلسه مطبوعاتي مهندس عزيز الله سيفي با خبرنگاران حوزة‌ميراث فرهنگي و صنايع دستي و گردشگري يزد ،

 19/9/85

2-7- تصاويري از انواع بادگيرها

3-7- تصاوير عملكرد

4-7- مشکلات و راه حلها

5-7-فوائد ناشي از اين تحقيق

6-7-نتيجه گيري

منابع و مآخذ

برای خرید این محصول شمـاره موبایل و ایـمیل خـود را وارد کنـید به صـفحه بانک وصل خواهید شد . پس از پرداخت لینک دانلود نمایش داده خواهد شد
تضمین پشتیبانی محصول
پشتیبانی 24 ساعته

پس از پرداخت محصول محصول هم قابل دانلود می باشد و هم لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد

ایمیل را بدون www وارد کنید و در صورت نداشتن ایمیل، این قسمت را خالی رها کنید

درصورت داشتن هرگونه سوال و مشکل در پروسه خرید می تواید با پشتیبانی تماس بگیرید

سوالات و نظر شما در مورد این محصول