کارتحقیقی جایگاه پزشک در قانون کیفری ایران

کد محصول: 375
قیمت: 42,000 تومان
تعداد صفحات 59
فرمت: word
توضیحات محصول

براساس فرضیه های تحقیق های انجام شده پزشکان در حقوق ایران در اکثر موارد جایگاه کیفری دارند. جرایم پزشکان با توجه به ارتباط آنان با بیمار به دو دسته ناشی از اقدامات پزشکی و ناشی از وظایف پزشکی تقسیم می شود. طبق ماده ‎۱۲ قانون مجازات اسلامی، دیه مجازات است، اما بابررسی ماهیت حقوقی آن معلوم می گردد که دیه ماهیت دوگانه دارد و نمی توان به طور قطع آن را مجازات یا جبران خسارت دانست، و نهایتا" ، پزشکان نیاز به اخذ برائت نداشته و شرعا" اشکالی بر آن متصور نیست . براساس ماده ‎۵۹ قانون مجازات اسلامی تحت شرایطی سه گانه اجازه انجام معالجه و درمان را به پزشک اعطا نموده است . الف ) اجازه شارع و دولت . ب ) رضایت بیمار. ج )پزشک نمی تواند اعمالی را که هدف آنها سلامتی بیمار نیست ، انجامدهد. بنابراین ، در صورت وجود این سه شرط، اگر پزشک مرتکب خطایی نشده باشد، نه تنها مسوولیت کیفری ندارد، بلکه مسوولیت مدنی نیز منفی است. درفقه امامیه در رابطه با جایگاه پزشک دونظریه عمده مطرح است. اکثریت فقها قائل به جایگاه پزشک حاذق ، حتی اگر تقصیری نموده باشد، هستند. ادله و مستندات نظر مشهور ، توانایی اثبات مسوولیت  و جایگاه پزشک حاذق را ندارد و نظر اقلیت فقها که قائل به عدم مسوولیت پزشک هستند، با منطق و مقتضیات و مصالح جامعه سازگارتر است . وفاداری به مبانی فقهی در عین توجه به مصالح اجتماعی و وضع مقررات متناسب براین مبنا، امری است که روز به روز اهمیت خود رابیشتر نشان می دهد و در صورت توجه بایسته دست اندرکاران به این مقوله، شاهد رشد جامعه و اثبات توامندی دین مقدس اسلام در حل مسائل مستخدثه به جهانیان خواهیم بود.

 مقدمه:

مسؤولیت و جایگاه پزشکی، پاسخگو بودن پزشک در قبال خساراتی است که به بیمار وارد می آورد و این خسارات، ناشی از انجام وظایف پزشکی است. اگر جایگاه پزشکی مبتنی بر «نظریه قهری» باشد؛ اثبات تقصیر برعهده بیمار یا مدّعی خسارت است و در صورتی که مبتنی بر «نظریه قراردادی» باشد، بسته به اینکه تعهد پزشک، تعهد به «نتیجه» یا به «وسیله» باشد، موضوع متفاوت خواهد بود. در این کار تحقیقی با رویکردی نوین به مسؤولیت و جایگاه پزشک، نقایص موجود در این زمینه، بررسی شده است.

واژگان کلیدی: مسؤولیت و جایگاه ، پزشک، بیمار، رضایت به درمان، تعهد به وسیله، تعهد به نتیجه، خطای پزشکی، قرارداد معالجه

فهرست

چکیده

مقدمه

فصل اول

گفتار اول:کلیات

تاریخچه جایگاه ومسؤولیت پزشکی

بند اول: تمدنهای ابتدایی

بند دوم: بابل، یونان و روم باستان

بند سوم: ایران باستان

بند چهارم: دوران اسلامی

فصل دوم

گفتار اول: مسؤولیت و جایگاه اخلاقی و کیفری پزشک

بند اول: جایگاه اخلاقی پزشک

بند دوم: مسؤولیت کیفری پزشک

گفتار دوم:ضمان  پزشک در فقه و قوانین کیفری در ایران

جایگاه پزشک در قبال نفس فعل طبابت و جراحی

موارد تحقق مسؤولیت قراردادی و مسؤولیت خارج از قرارداد

مسؤولیت  و جایگاه حقوقی و اخلاقی در قوانین کیفری

مسؤولیت و جایگاه کیفری و مسؤولیت مدنی

جهات تمایز مسؤولیت کیفری و مدنی

جایگاه پزشک در برابر جنایات ناشی از درمان در فقه و حقوق اسلامی

قتل ناشی از اعمال جراحی

اخذ برائت قبل از درمان

معاینه پزشکی بدون رضایت بیمار

شرایط رضایت نامه معتبر

نتیجه گیری

فهرست منابع

این مطلب توسط پرتال دانشجویی ایران داکیومنت تهیه و تنظیم شده است و طبق ماده 25  قانون جرائم رایانه ای هرگونه انتشار و فروش این مطلب در سایر سایتها جرم محسوب می شود و پیگرد قانونی دارد .

 

برای خرید این محصول شمـاره موبایل و ایـمیل خـود را وارد کنـید به صـفحه بانک وصل خواهید شد . پس از پرداخت لینک دانلود نمایش داده خواهد شد
تضمین پشتیبانی محصول
پشتیبانی 24 ساعته

پس از پرداخت محصول محصول هم قابل دانلود می باشد و هم لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد

ایمیل را بدون www وارد کنید و در صورت نداشتن ایمیل، این قسمت را خالی رها کنید

درصورت داشتن هرگونه سوال و مشکل در پروسه خرید می تواید با پشتیبانی تماس بگیرید

سوالات و نظر شما در مورد این محصول