اثر پارامتر های هندسی بر روی انتقال حرارت و افت فشار در طراحی مبدل های حرارتی لوله پره دار صفحه ای

کد محصول: 324
قیمت: 25,000 تومان
تعداد صفحات 49
فرمت: word
توضیحات محصول

چکیده :

مبدل حرارتي وسيله اي است كه انرژي را از سيالي به يك يا چند سيال ديگر كه داراي درجه حرارت هاي متفاوتي هستند منتقل مي كند ، لذا مبدل هاي حرارتي در تمام زمينه هاي صنعتي ،تجاري و حتي زندگي روزمره نيز كه به نحوي با تبادل انرژي سر و كار دارند مورد استفاده قرار مي گيرند . براي شناخت هر چه بهتر مبدل هاي حرارتي آن ها را در هشت گروه متفاوت دسته بندي مي كنيم .

مبدل هاي حرارتي با جريان متقاطع كه در اغلب كاربرد هاي صنعتي مانند توليد بخار در ديگ هاي بخار و يا گرمايش و سرمايش هوا و گاز هاي ديگر كاربرد دارند ، در اين دسته بندي جزء مبدل هاي حرارتي با جريان پيوسته سيال به صورت تماس غير مستقيم كه هم به صورت فشرده و هم غير فشرده ساخته شده و با ساختاري به شكل لوله اي و صفحه اي با آرايش جريان عمود بر هم بين دو سيال كه به صورت جابجائي با هم تبادل حرارت مي كنند ، جاي مي گيرند .مبدل هاي حرارتي لوله –  پره دار صفحه اي كه جزء اين نوع از مبدل هاي حرارتي هستند كمتر مورد تحقيق و بررسي قرار گرفته اند ، هچنين در كتب درسي و دانشگاهي نيز كمتر به معرفي اين نوع مبدل هاي حرارتي مبادرت گرديده است ، لذا هدف از اين تحقيق معرفي بيشتر اين نوع از مبدل هاي حرارتي و بررسي اثر پارامتر هاي هندسي موثر در طراحي اين نوع مبدل هاي حرارتي مي باشد .بنا براين در اين تحقيق با استفاده از نرم افزار فلوئنت كه يكي از نرم افزارهاي ديناميك سيالات  است ، به بررسي اثر اين پارامترها در طراحي اين نوع از مبدل هاي حرارتي(CFD)محاسباتي پرداخته ايم و در نهايت نيز نتايج بدست آمده از تحقيق را با نتايج محاسبات تجربي در مبدل هاي حرارتي با جريان متقاطع بروي دسته لوله ها مقايسه شده است .

مقدمه :

مبدل حرارتی وسیله ای است که انرژی حرارتی را از سیالی به یک یا چند سیال دیگر که دارای درجه حرارت های متفاوتی هستند منتقل می کند . این تعریف به طور ضمنی بیان می کند که در یک مبدل حرارتی حداقل دو سیال وجود دارند که حرارت بین آن دو جابجا می شود . هرچند که این تعریف از جامعیت كافي برخوردار است معهذا موارد خاصی از مبدلهای حرارتی وجود دارند که در این تعریف نمی گنجند . از جمله این موارد دستگاههای تبادل حرارتی هستند که در سفینه های فضایی و یا هر وسیله ای که در خلاء کار می کند مورد استفاده قرار می گیرند . مبدل های حرارتی در تمام زمینه های صنعتی ، تجاری و زندگی روزمره که به نحوی با تبادل انرژی سرو کا ردارند مورد استفاده قرار می گیرند . هر موجود زنده به طریقی به مبدل حرارتی مجهز است .مبدل های حرارتی در اندازه های بسیار کوچک و بسیار بزرگ ساخته شده اند . کوچکترین آنها (کمتر از 1 وات) برای مصارف الكترونیکی فوق هادی ها، هدایت موشک هائی که بوسیله منبع حرارتی کنترل می شوند و بزرگ ترین آنها (ظرفیت حرارتی بزرگ از 1000 مگاوات) در نیروگاه های بزرگ به عنوان دیگ بخار ، کندانسور یا برج خنک کن به کار می روند . کاربرد مبدل حرارتی بسیار وسیع و در صنایع مختلفی از قبیل نیروگاه های تولید برق ، پالایشگاه ها ، صنایع ذوب فلز و شیشه سازی ، صنایع غذایی و دارو سازی ، کاغذ سازی ، صنایع پتروشیمی ، سردخانه ها و سیستم های گرمایش و سرمایش ساختمان ها ، صنایع میعان گازها ( مانند هوا ) وسائط نقلیه زمینی ، دریایی و فضایی و صنایع الکترونیک مورد استفاده قرار می گیرند . به طور کلی هرجا که مسئله تبدیل و تبادل انرژی مطرح باشد مبدل های حرارتی به نحوی  کاربرد دارند . مبدل های حرارتی به صور مختلفی نظیر دیگ بخار ، مولد بخار ، کندانسور ، اوپراتور ، تبخیر کننده ، برج خنک کن ، پیش گرم کن هوا ، بازیاب ، خنک کن میانی در کمپرسورهای چند مرحله ای ، فن کويل ، هواساز ،     خنک کن روغن ، خنک کن و گرم کن مشتقات نفتی ،  رادیاتور وسائط نقلیه ، گرم کن آب تغذیه و سوپر هیتر در نیروگاه های بخار، کوره و غیره و در صنایع  فوق الذکر به کار می روند .

چکیده :

مقدمه :

1-1 دسته بندی مبدل های حرارتی

1 - 1- 1 دسته بندی بر مبنای پیوستگی یا تناوب جریان

1-1- 2  دسته بندی بر مبنای پدیده انتقال

شكل 1- 4  يك نوع برج خنك كن مرطوب با جريان مكشي هوا

3- بستر سیال

شكل 1- 5 يك بستر سيالي شده

يك راكتور شيميائي با بستر سيالي نيز در شكل 1- 6 (ب) نشان داده شده است . چون راكتور بايستي در دماي يكنواخت و زياد عمل كند از بستر سيالي استفاده شده است .

شكل 1- 6  (ب)  يك راكتور شيميائي با بستر سيال

  شكل 1- 6  (الف)  مبدل حرارتي بستر سيال

1-1- 3  دسته بندی بر مبنای فشردگی سطح

شكل 1- 7  مبدل حرارتي صفحه اي كه در مرحله توليد است .

1-1-4 دسته بندی بر مبنای طريقه ساخت ( ساختمان )

الف ) مبدل های حرارتی لوله ای

1-  مبدل های دو لوله ای

2- مبدل های لوله مارپیچ

3- مبدل های لوله پوسته ای

جدول 1- 1 حدود ابعاد مبدل های لوله پوسته ای

ب ) مبدل های حرارتی صفحه ای

1- مبدل های صفحه و شاسی

2- مبدل های صفحه مارپیچی

بعضی از مزایای این نوع مبدل حرارتي عبارتند از :

4- مبدل های صفحه – کویل

1- مبدلهای صفحه پره دار

شكل 1- 18  بعضي از انواع پره هاي منقطع

2- مبدل های لوله ای پره دار

شكل 1- 23  بعضي از انواع اجر نسوز بكار رفته در هسته بارياب

1- 5- 1 مبدل هاي حرارتي تك مسيره

الف ) مبدلهاي با جريان مخالف

ب ) مبدل هاي با جريان موازي

1- 5-2 مبدل هاي  حرارتي چند مسيره

الف ) مبدل حرارتي جريان مخالف- عمود بر هم

شكل 1- 31 دو نوع مبدل حرارتي با جريان هاي مخالف عمود بر هم

ب ) مبدل حرارتي با جريان موازي- عمود بر هم

ج ) مبدل حرارتي با جريان موازي- مخالف

1- 6 دسته بندي بر مبناي تعداد سيالات

1- 7  دسته بندي بر مبناي مكانيزم انتقال حرارت

1- 8 دسته بندي بر مبناي درجه حرارت كاركرد

8- 1 ويژگيهاي مبدلهاي دماي پايين

برای خرید این محصول شمـاره موبایل و ایـمیل خـود را وارد کنـید به صـفحه بانک وصل خواهید شد . پس از پرداخت لینک دانلود نمایش داده خواهد شد
تضمین پشتیبانی محصول
پشتیبانی 24 ساعته

پس از پرداخت محصول محصول هم قابل دانلود می باشد و هم لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد

ایمیل را بدون www وارد کنید و در صورت نداشتن ایمیل، این قسمت را خالی رها کنید

درصورت داشتن هرگونه سوال و مشکل در پروسه خرید می تواید با پشتیبانی تماس بگیرید

سوالات و نظر شما در مورد این محصول