کار تحقیقی سازمان بين المللي هواپيمايي كشوري (ايكائو)

کد محصول: 276
قیمت: 40,000 تومان
تعداد صفحات 56
فرمت: word
توضیحات محصول

چکیده:

سازمان بين المللي هواپيمايي كشوري (ايكائو) كه امروز حدود 198 كشور عضو آن است و عملاً كل جامعه ي بين الملل را در بر ميگيرد، تضمين كننده ايمني و رشد منظم هواپيمايي در سطح بين الملل و توسعه ي ايمني پرواز در ناوبري هوايي بين المللي است. معاهده ي 1944 شيكاگو كه اساسنامه ايكائو نيز به شمار مي آيد در مقدمه ي خود به اينكه هواپيمايي بين المللي مي تواند در ايجاد دوستي و تفاهم بين ملت ها موثر باشد تاكيد كرده است. با اين وجود سوء استفاده از هواپيما مي تواند امنيت عمومي را تهديد كند.

پيشرفت هايي كه صنعت هواپيمايي در طول چند دهه ي گذشته داشته ايمني و نظم خدمات پرواز را تا حد بسيار قابل توجهي افزايش داده است. علي رغم پيشرفت هاي تكنولوژي ، عوامل ديگري نيز وجود دارند كه همچنان براي امنيت هواپيما تهديد به شمار مي روند. استفاده از زور ياتهديد به زور عليه هواپيماي كشوري، مداخله غير قانوني عليه هواپيما و هواپيما ربايي از عواملي هستند كه مسافرت هاي هوايي را با مخاطراتي موجه مي سازند. اين خطرات كه از زمان كنفرانس شيكاگو 1944 همچنان وجود داشت در دهه ي 1970 به اوج خود رسيد و جامعه ي بين الملل را از آينده صنعت هواپيمايي نگران ساخت. در این کار تحقیقی با موضوع ایکائو و ساختار آن در ایران در فصل اول سعی شده است به بیان کلیات و ساختار آن و قوانین آن بپردازیم و در فصل های بعدی به موضوعاتی همچون نقش ایکائودر ایجاد امنیت و بررسی دقیقیتر سازمان و اشاره به نمونه موردی هایی مانند حمله نظامی به ایرباس ایران و نمونه های دیگر بپردازیم.

کلید واژه:

سازمان،ایکائو،هواپیما

 مقدمه:

حقوق هوایی رشته‌ای از علم حقوق است که قوانین و قواعد مربوط به عبور و مرور هواپیماها و  بهره‌برداری از هوا و همچنین روابط حقوقی و تجاری ناشی از آن‌ها را بررسی می‌کند. قلمرو حقوق هوایی در بسیاری از موارد با حقوق دریایی تداخل پیدا می‌کند و مقررات مشابهی در این مورد وجود دارد. همچنین به دلیل ماهیت مسافرت‌های هوایی این رشته معمولاً بخشی از حقوق بین‌الملل به حساب آمده و حقوق بین‌الملل هوایی نیز نامیده می‌شود.علاوه بر این قواعد و مقررات مربوط به فرودگاه‌ها و مقررات مربوط به حق پرواز و هدایت هواپیما نیز در قلمرو حقوق هوایی قرار می‌گیرد.سازمان بین‌المللی هواپیمایی که به اختصار ایکائو نامیده می‌شود بر اساس کنوانسیون شیکاگو ایجاد شده و بسیاری از کشورهای دنیا به آن پیوسته‌اند. ایکائو برای یکسان‌سازی مقررات هوانوردی تلاش کرده و یک نهاد تخصصی سازمان ملل به حساب می‌آید.ایکائو دارای قوانین خاصی است و طبق منشور خود از ریزترین مسائل امنیتی تا مسائل بسیار کلی و دادن نظرات کارشناسی در مورد فرودگاه ها و نوع پروازها را شامل می شود.

تعریف اصطلاحات:

از آنجا كه اين اثر وارد مباحث تخصصي در حيطة هوانوردي خواهد شد، بجاست تا با تعريف چند واژه و برخي اصطلاحات، از پيش آشنا شويم:

اخلال: از ريشة خلل، در لغت به معناي خلل آوردن و زيان رسانيدن آمده است.

اخلال¬گر: به كسي عنوان مي¬شود كه سعي در زيان رساندن يا برهم زدن نظم چيزي مي¬نمايد. بنابه قانون مجازات اخلال¬گران در صنايع، اخلال¬گر كسي است كه آتش بزند يا به هر وسيله ديگر‌منهدم نمايد يا به قصد حرق و تخريب، مواد منفجره چيزي يا جايي قرار دهد.

استرداد مجرمين: استرداد در لغت به معناي طلب بازپس چیزی کردن و داده را واپس خواستنآمده است. در اصطلاح حقوقي استرداد مجرمين به معناي تسليم و بازگرداندن يك محكوم جزايي يا متهم، طبق يك معاهده يا قوانين يك دولت مي¬باشد.

امنيت: از ريشة امن، در لغت به معناي در امان بودن و بي¬بيمي و بي¬خوفي آمده است. امنيت وضعيتي است كه انسان طيّ آن احساس آسوده¬اي دارد و معمولاً آنگاه درك مي¬شود كه از بين مي¬رود.

 امنیت از نظر مفهومی به وضعیتی اطلاق می‌شود که نیروهای حفظ کنندة وضع موجود، توان محافظت در مقابل نیروهای شناخته شدة برهم زنندة آن داشته باشند. امنیت به سطوح مختلفی تقسیم می‌شود، از جمله امنیت فردی، امنیت اجتماعی، امنیت ملی و امنیت جهانی، همچنین در تحلیل این مفهوم حوزه‌های مختلف نیز از هم متمایز می‌شوند. برای مثال در امنیت ملی، امنیت اقتصادی، امنیت قضایی، امنیت فرهنگی و... قابل تحلیل هستند. امنیت را بر پایه‌های مفهومی مختلفی مورد شناسایی قرار می‌دهند، از جملة این مفاهیم پایه، نظم است، یعنی امکان بر هم خوردن نظم نا امنی به همراه خواهد داشت.

امنيت پرواز: به مجموعه اقداماتي گويند كه امنيت هوانوردي را از دو جنبة فني- پروازي و جرائم هوانوردي، در حد مطلوب حفظ نمايد. بخش مراقبت پرواز فرودگاه¬ها وظيفة حفظ امنيت فني-پروازي هواپيما را بر عهده دارند. مراقبت پرواز سیستمی است که برای جلوگیری از تصادفات و ایجاد بستری مناسب و کارآمد برای حرکت روان ترافیک (عبور و مرور) هوایی، راهنمایی های لازم را به کلیه یگانهای پروازی (هواگردها) ارائه می‌دهد. از جنبة پيشگيري و دفع جرائم، در ايران گارد پرواز وظيفة حفاظت از ايمني هواپيماها و فرودگاه¬ها را بر عهده دارد. گارد امنيت پرواز عنوان نيرويي است كه توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، بنا به دستور سال 1363 حضرات امام (ره) جهت حفظ امنيت هواپيماها و فرودگاه¬هاي كشور تأسيس گرديد. هرچند دولت در سال¬هاي 1367 و 1382 خواستار واگذاري اين وظيفه به پليس شده بود لكن با نظر امام و مقام معظم رهبري اين مسئوليت همچنان برعهدة سپاه باقي مانده است.

تابعيت هواپيما: بر اساس مادة 17 كنوانسيون شيكاگو، هر هواپيما تابعيت كشوري را دارد كه در آنجا به ثبت رسيده است. البته يك هواپيما مي¬تواند به ثبت مشترك بين چند كشور برسد.

تأسيسات هوايي: عبارتست از كلية ساختمان¬ها، تجهيزات و بناهايي كه در يك فرودگاه ايجاد شده و به نحوي با پرواز مربوط مي¬باشد.

تصرّف: در لغت به معناي مالك شدن، دخالت كردن و به تملّك درآوردن آمده است.

فرودگاه: يا ميدان هوايي در لغت به معناي منزل و محل فرود آمدن يا ميدان هوايي آمده است. محلی است که برای نشست و برخاست هواپیماها تعیین شده‌است. واژة «فرودگاه» بیشتر در ایران به کار می‌رود و «میدان هوایی» در افغانستان.

هواپيما: در لغت به معناي طي كنندة هوا كه در هوا راه پيمايدآمده است. هواپیما هواگردی سنگین‌تر از هوا است. در هواپیما اختلاف فشار هوائی که از روی بال و زیر بال می‌گذرد ایجاد نیروی برآر می‌کند و با خنثی شدن نیروی وزن، هواپیما به پرواز در می‌آید. در اصطلاح تخصصي، مطابق مادة يك قانون هواپيمايي كشوري، منظور از هواپيما وسيله نقليه‌اي است كه بتواند در نتيجه عكس‌العمل هوا خود را در فضا نگهدارد.

 چکیده

کلید واژه

مقدمه

تعریف اصطلاحات

فصل اول:

کلیات

مبحث اول:ساختار و وظایف

گفتار اول :شوراي ايكائو

گفتار دوم :وظايف و اختيارات شورا

بند اول : وظايف اجباري

بند دوم : وظايف اختياري

گفتار سوم : براساس ديگر مقررات معاهده

بند اول : اختيارات شبه‌قانون‌گذاري

بند دوم : اختيارات نظارتي

بند سوم : اختيارات شبه‌قضايي

بند چهارم: ديگر وظايف

گفتار چهارم :كميسيون هوانوردي

گفتار پنجم :اتحاديه‌ي بين‌المللي حمل و نقل هوايي ياتا

گفتار ششم :اهداف ايكائو براي سال هاي 2005 تا 2010

 بند اول : منشور ايكائو

بند دوم:  انكس هاي ايكائو

بند سوم :کد فرودگاهی ایکائو یا مکان‌یاب ایکائو

مبحث دوم:سیر تاریخی ایکائو

فصل دوم:

عملکرد ایکائو در ایران و دنیا

مبحث اول:بررسی عملکرد و نقش ایکائو در حمله نظامی به هواپیما ایرباس ایران و007 کره

گفتار اول : معاهده شيكاگو و انجام تحقيق در حوادث هوايي

گفتار دوم :حادثه پرواز 007 شركت هواپيمايي كره

بند اول اقدامات انجام شده از سوي شوراي ايكائو

بند دوم :اعمال تحريم عليه اتحاد جماهير شوروي

بند سوم : اصلاحيه معاهده شيكاگو

گفتار سوم :شرح واقعه مربوط به سرنگوني هواپيماي ايران اير پرواز 655  و عملکرد ایکائو

بند اول : تصميمات شوراي ايكائو در قضيه ايرباس

بند دوم : يكصد و بيست و پنجمين جلسه شوراي ايكائو

گفتار چهارم: مواضع دولت هاي جمهوري اسلامي ايران و ايالات متحده آمريكا

بند اول : موضع دولت جمهوري اسلامي ايران

بند دوم : موضع ايالات متحده آمريكا

بند سوم: رسيدگي به قضيه در ديوان بين المللي دادگستري

مبحث دوم:جزئیات بازرسی ایکائو از ایران و نظر آن درباره امنیت پرواز در ایران

گفتار اول:بازرسی ایکائو

گفتار دوم:امنیت پرواز در ایران از نظر ایکائو

نتیجه گیری

منابع و مراجع

این مطلب توسط پرتال دانشجویی ایران داکیومنت تهیه و تنظیم شده است و طبق ماده 25  قانون جرائم رایانه ای هرگونه انتشار و فروش این مطلب در سایر سایتها جرم محسوب می شود و پیگرد قانونی دارد .

برای خرید این محصول شمـاره موبایل و ایـمیل خـود را وارد کنـید به صـفحه بانک وصل خواهید شد . پس از پرداخت لینک دانلود نمایش داده خواهد شد
تضمین پشتیبانی محصول
پشتیبانی 24 ساعته

پس از پرداخت محصول محصول هم قابل دانلود می باشد و هم لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد

ایمیل را بدون www وارد کنید و در صورت نداشتن ایمیل، این قسمت را خالی رها کنید

درصورت داشتن هرگونه سوال و مشکل در پروسه خرید می تواید با پشتیبانی تماس بگیرید

سوالات و نظر شما در مورد این محصول