کار تحقیقی بررسی ماهیت و شرایط فعل زیانبار در مسئولیت مدنی

کد محصول: 215
قیمت: 38,000 تومان
تعداد صفحات 50
فرمت: word
توضیحات محصول

چکیده:

فعل مولد خسارت، عنصر دوم از عناصر سه‌گانه (خسارت،‌ فعل مولد، رابطه بين فعل و خسارت) مسئوليت مدني است. بدون تحقق يا شناسايي فعل زيانبار، با فرض وقوع خسارت نمي‌توان جبران خسارت را از شخص مورد نظر مطالبه كرد وصحبت از ركن ديگر مسئوليت مدني، يعني رابطه عليت، موجبي نخواهد داشت. وضع قواعد مسئوليت مدني در مقررات حقوقي ايران به گونه‌اي است كه با گسترش نيازها و مراجعات به عمومات، مي‌بايست تحليل دوباره‌اي از آن به عمل آورد تا ابعاد نهفته قواعد، ظهور بيشتري يابد و احياناً با مطالعات ديگر محققان ديدگاه‌ها اصلاح شود يا راهكارهاي مناسب ارائه شود. جداسازي احكام راجع به فعل زيانبار از عمل زيانبار، كه از موضوعات پراهميت و تأثيرگذار در شناخت ديگر اركان مسئوليت مدني و خاصه اتقان موجبات مسئوليت مدني است در این کار تحقیقی با موضوع  بررسی ماهیت و شرایط فعل زیانبار در مسئولیت مدنی به تحقیق در این باره خواهیم پرداخت.

کلید واژه:

مسئوليت مدني، اتلاف، تسبيب، تقصير، ضمان،‌ خطر، حقوق خصوصي، فقه، تعهدات

مقدمه:

انسان در جامعه‏ای که زندگی می‏کند، همواره در حال تلاش و فعالیت است. بسیاری از این فعالیتها که  اغلب برای تحصیل منفعت و دفع مضرت صورت می‏پذیرد، برای دیگران زیانبار است اما تقصیر محسوب نمی‏شوند و مرتکبان آنها هم، چه از نظر اخلاقی و چه از نظر حقوقی، مسوول نمی‏باشند زیرا لازمه زندگی اجتماعی پذیرش این گونه فعالیتها است بنا بر این برای مثال رقابت مشروع لازمه زندگی اجتماعی است و از نظر حقوق و اخلاق تقصیر محسوب نمی‏شود پس به صرف اینکه تاجری در جوار و همسایگی تاجر دیگر به شغل تجارت اشتغال دارد، تقصیری را مرتکب نشده است هرچند که فعالیتهای وی موجب ضرر و تقلیل فروش تاجر همسایه شود و در نتیجه موجب تقلیل منافع متعارف مورد انتظار تاجر رقیب گردد.البته به شرط اینکه قصد اضرار رقیب تجاری خویش را نداشته باشد زیرا در این صورت از حق خویش سوء استفاده نموده است و باید بر اساس مقررات سوء استفاده از حق جوابگویی اعمال زیانبارش باشد). به طور کلی کسانی که در مقام اعمال و اجرای حق خویش هستند گاهی دیگران را در تنگنا قرار می‏دهند و ممکن است زیانهای مادی و معنوی هم بر ایشان وارد آورند. اصولا در اجرای هر حقی برای صاحب آن امتیازی پیش‏بینی شده است و هر حقی اختیار و اقتداری برای صاحب آن ایجاد می‏کند که این اقتدار بر ضرر دیگران است در غیر این صورت، حق مفهوم خود را از دست می‏دهد و بی‏ارزش می‏شود.اگر داشتن و نداشتن حق یکسان باشد باید گفت که آنچنان حقی دیگر حق نیست بنا بر این نفس حق برای دارنده‏اش توانایی ایجاد می‏کند و این توانایی برای دیگران محدودیت می‏آورد، اگر عرف این گونه محدودیتها را ضرر بداند، صاحب حق در صورت استفاده، مسؤول جبران ناشی از آنها نیست زیرا اجرای حق اصولا نباید ضمان آور باشد.در مثل نامزدی که از نامزدی پشیمان می‏شود، چون به موجب قانون حق بر هم زدن نامزدی را دارد(ماده 1035 ق.م)پس نباید به خاطر صرف بر هم زدن مسؤول جبران خسارت طرف مقابل باشد بلکه اگر بر اثر تقصیر خود سبب ورود خسارات بر طرف مقابل شود یا باعث مغرور شدن او گردد، مسؤول است  در عمل دلایل مدعی علیه و زیاندیده در برابر هم قرار می‏گیرند.قاضی بهبررسی و رسیدگی آنها می‏پردازد و حکم مقتضی را صادر می‏کند.زیاندیده مدعی است و باید علاوه بر اثبات ورود زیان، وجود رابطه سببیّت بین فعل زیانبار و زیانهای وارده، غیر قانونی بودن عمل فاعل زیان(مدعی علیه)را نیز ثابت کند.

چکیده

کلید واژه

مقدمه

فصل اول:

کلیات و تعاریف

مبحث اول:بررسی کلیات و ارکان فعل زیانبار

گفتار اول:تعریف صغبر

گفتار دوم :نظريه مطلق ضمان دراتلاف

گفتار سوم :تجزيه قاعده اتلاف

گفتار چهارم :مسئوليت مبتني بر تقصير

گفتار پنجم :مسئوليت مستقل از تقصير

مبحث دوم :فعل زيانبار

گفتار اول :عمل زيانبار در قانون مدني

گفتار دوم :ضمان عمل در مقررات جزايي

گفتار سوم :ضمان عمل در تصادفات

مبحث سوم:بررسی دو نمونه از تعاریف و افعال فعل زیانبتر در مسئولیت مدنی

گفتار اول :اهميت حقوقی مسئوليت مدنی دولت در قبال اعمال زيانبار خود

گفتار دوم :مسئولیت مدنی ناشی از فعل زیانبار صغیر و مجنون

بند اول :مسئوليت سرپرست صغير و مجنون

بند دوم :شرايط مسئوليت سرپرست در حقوق ايران

فصل دوم :

مفهوم غیر قانونی بودن یا ناهنجاری فعل زیانبار در مسؤولیت مدنی

مبحث اول :تقصیر و غیر قانونی بودن

گفتار اول :پیشینه تاریخی و حقوق خارجی

گفتار دوم :نقش تعدی و رابطه آن با فعل زیانبار

گفتار سوم :دو نظرّیه پیرامن تعدّی

گفتار چهارم :معنا و چهره‏های گوناگون تجاوز

بند اول :معنای تجاوز یا تعدّی

بند دوم :نقض مقررات قانونی

بند سوم :نقض قواعد عرفی ونظرّیه تکالیف عرفی

بند چهارم :نقد برخی از فقیهان امامیّه

بند پنجم :اقسام عرف از حیث منشأ

گفتار پنجم :ضابطه و معیار تجاوز

بند اول :شخص متعارف

بند دوم :میزان احتیاط و دقّت

بند سوم :میزان انحراف

بند چهارم :انتقاد از نظریّه شخصی

گفتار ششم :حقوق اسلام و فرانسه و نظام کامن لو

نتیجه گیری

منابع و مراجع

 

این مطلب توسط پرتال دانشجویی ایران داکیومنت تهیه و تنظیم شده است و طبق ماده 25  قانون جرائم رایانه ای هرگونه انتشار و فروش این مطلب در سایر سایتها جرم محسوب می شود و پیگرد قانونی دارد .

برای خرید این محصول شمـاره موبایل و ایـمیل خـود را وارد کنـید به صـفحه بانک وصل خواهید شد . پس از پرداخت لینک دانلود نمایش داده خواهد شد
تضمین پشتیبانی محصول
پشتیبانی 24 ساعته

پس از پرداخت محصول محصول هم قابل دانلود می باشد و هم لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد

ایمیل را بدون www وارد کنید و در صورت نداشتن ایمیل، این قسمت را خالی رها کنید

درصورت داشتن هرگونه سوال و مشکل در پروسه خرید می تواید با پشتیبانی تماس بگیرید

سوالات و نظر شما در مورد این محصول