کار تحقیقی بررسی موازین حقوقی حاکم بر مناطق مشترک نفت و گاز ایران و عربستان

کد محصول: 211
قیمت: 44,000 تومان
تعداد صفحات 60
فرمت: word
توضیحات محصول

چکیده:

در این کار تحقیقی با موضوع بررسی موازین حقوقی حاکم بر مناطق مشترک نفت و گاز ایران و عربستان سعی شده است به بررسی موازین و عملکردها و عملکردهای متقابل در این میادین مشترک بپردازیم.به طور کل جمهوری اسلامی ایران در چند نقطه خاص با عربستان دارای مناطق مشترک نفتی است ولی در بسیاری از موارد این نکته که عربستان در بعضی از این میادین بین 8 تا 10 برابر ما به استخراج این طلای سیاه می پردازد و یا استفاده  از نفت به عنوان یک عامل سیاسی برای فشار که همواره طرح جایگزینی نفت عربستان به جای ایران بوده است همه و همه می تواند عاملی باشد برای دقیقتر شدن روی این موضوع و بحث های بیشتر در مورد آن .طبق کارهای تحقیقی دراین تحقیق درفصل اول به بیان کلیات می پردازیم و در فصل های بعد به موازین حقوقی و زیر شاخه هی آن اشاره می کنیم با ایت امید که این کار مورد توجه قرار گیرد.

کلید واژه:

ایران-عرستان-نفت-قرارداد

مقدمه:

به طور کلی ایران در این سه نقطه و با این سه نام با عربستان دارای ناطق مشترک نفتی و گازی است که در زیر به آنها اشاره شده است در کل تحقیق به علت محدود بودن بعضی از منابع به ناچار به بعضی از قوانین کلی در این زمینه نیز اشاره شده است.

میدان اسفندیار: میدان نفتی اسفندیار ادامه میدان لولو در عربستان است که در حدود 18 کیلومتری جنوب میدان سروش و در آب‌های مقابل زون بی‌طرف بین کویت و عربستان در آب‌های متعلق به ایران واقع شده است. این میدان در سال 1345 به‌وسیله شرکت IPAC کشف شید. مخزن اصلی این میدان سازند رتاوی معادل گدوان است. شاخص API نفت این میدان 30 درجه و ذخیره نفت درجای آن 532 میلیون بشکه نفت متعارفی است. از توسعه این میدان توسط عربستان خبری در دست نیست.

میدان فروزان: نام قبلی این میدان فریدون بوده است. فروزان و میدان مرجان عربستان روی‌هم یک میدان نفتی هستند که در میانه خلیج فارس و در حدود 100 کیلومتری جزیره خارک واقع شده است. فروزان در سال 1345 توسط شرکت IPAC کشف گردید و مخازن اصلی آن سازند ماسه سنگ بورگان (بورغان) هم ارز سازندهای کژدمی، فهلیان و سورمه می باشد. تولید از این میدان در سال 1350 آغاز شد و تا بهمن 1357 تولید روزانه آن بیش از 54 هزار بشکه بوده است و تا سال 2002 میلادی مجموع کل نفت تولید شده از آن حدود 550 میلیون تخمین زده شده است. تولید کنونی آن حدود 46000 بشکه است. مقدار ذخیره اولیه قابل استحصال فروزان بین 2 تا 4 میلیارد بشکه برآورد شده است و در جمع با ذخیره میدان مرجان احتمالا مقدار آن به ده میلیارد بشکه می‌رسد. شاخص API نفت فروزان 31 و درصد وزنی گوگرد آن 7/2 می‌باشد.

در قسمت عربی، شرکت آرامکو عربستان به همراه شرکت مک درموت (McDermott) آمریکا در حال توسعه این میدان هستند. در سال 2005 تولید روزانه از بخش متعلق به عربستان این میدان 223 هزار بشکه گزارش شد.

ميادين گازی فرزاد: اين ميادين از ميادين كوچك گازی ايرانی در نزديكی هم (جزيره فارسی) بلوك اكتشافي فارسی هستند. در ميدان گازی فرزاد B تا كنون دو چاه توليدی حفر شده است. ميدان گازی فرزاد B با ذخيره درجای حدود 5/١٢ تريليون فوت مكعب گاز طبيعی دارد. بخش بسيار ناچيزی از ساختمان فرزادA-حصبه در قسمت ايرانی است. بخش اعظم ساختمان فرزاد B در آبهای ايران واقع شده است.

روند ساختمان فرزاد A به صورت شمال شرقي-جنوب غربی است در حالي كه روند ساختمان فرزاد B بصورت شمال غربی-جنوب شرقی است. میدان حصبه به دلیل بالا بودن میزان گوگرد هزینه بالایی برای توسعه نیاز دارد ولی به هر حال برنامه عربستان برای تولید 0.8 میلیارد فوت مکعب در روز از این میدان طی 5 سال آینده به قوت خود باقی است. توسعه فرزاد بی با یک شرکت هندی و با سرمایه‌ای برابر 5 میلیارد دلار در شرف عقد قرارداد است.

چکیده

کلید واژه

مقدمه

فصل اول:

کلیات

مبحث اول:تعاریف

گفتار اول : روند تاريخي نفت

گفتار دوم :اقتصاد و مالكيت نفت

 بند اول : اقتصاد نفت

گفتار سوم :نگاهی به سیاست‌های نفتی عربستان

بند اول : درآمدهای نفتی عربستان برای سرکوب ملت

 بند دوم :سیاست نفتی آل سعود

بند سوم : ویژگی‌های نفت عربستان

بند چهارم : حقایقی درباره میزان صدور نفت

 بند پنجم :سیاست آزادسازی نفت

بند ششم :نتایج مستقیم کاهش قیمت نفت توسط عربستان سعودی

بند هفتم :ادامه سیاست غرق کردن بازارهای بین المللی با نفت عربستان

مبحث دوم:مشخصات میادین مشترک و اصول اولیه حقوقی این میادین

گفتار اول:تعیین مرزها

گفتار دوم : بروز اختلافات در حدود مناطق دریایی

فصل دوم:

بیان حقوقی موضوع

مبحث اول : عمليات اكتشاف، توسعه و بهره‌برداري در قراردادهاي نفتي ايران در میادین

 مشترک و مقايسه آن با مکانیزم های کشور عربستان و سایر کشورهای حوزه خلیج  فارس

 گفتار اول : مكانيسم‌هاي عمليات اكتشاف، توسعه و بهره‌برداري

 در قراردادهاي نفت و گاز ايران

گفتار دوم :بررسي ويژگي‌هاي حقوقي اكتشاف، توسعه و بهره‌برداري در قراردادهاي منعقده

 بين‌المللي نفت و گاز ايران در میادین مشترک با عربستان و سایر کشورها

گفتار اول: عملكرد در قالب قراردادهاي مشاركت در توليد نفت ايران

گفتار دوم: عملكرد در قالب قراردادهاي انجام خدمت يا پيمانكاري نفت ايران

گفتار سوم : توسعه ميادين مشترک به روش بيع متقابل در ايران

گفتار چهارم :قراردادهای میدان اسفندیار

گفتار پنجم :مقايسه با مكانيسم‌هاي مشابه در جهان

مبحث دوم: شيوة‌ توسعه مشترك منابع نفت و گاز د رایران و عربستان و

کشورهای حوزه خلیج فارس

گفتار اول: شيوة تعيين يك مقام مشترك

گفتار دوم: شيوة عمليات به روش Unitization

گفتار سوم :شرايط مالي در قراردادهاي بين‌المللي نفت و گاز

گفتار چهارم :تقسيم منافع نفت در قراردادهاي بين‌المللي نفتي با نمونه موردی عربستان

گفنتار پنجم:بررسی بعضی از کشمکش ها بین ایران و عربستان

نتیجه گیری

منابع

این مطلب توسط پرتال دانشجویی ایران داکیومنت تهیه و تنظیم شده است و طبق ماده 25  قانون جرائم رایانه ای هرگونه انتشار و فروش این مطلب در سایر سایتها جرم محسوب می شود و پیگرد قانونی دارد .

برای خرید این محصول شمـاره موبایل و ایـمیل خـود را وارد کنـید به صـفحه بانک وصل خواهید شد . پس از پرداخت لینک دانلود نمایش داده خواهد شد
تضمین پشتیبانی محصول
پشتیبانی 24 ساعته

پس از پرداخت محصول محصول هم قابل دانلود می باشد و هم لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد

ایمیل را بدون www وارد کنید و در صورت نداشتن ایمیل، این قسمت را خالی رها کنید

درصورت داشتن هرگونه سوال و مشکل در پروسه خرید می تواید با پشتیبانی تماس بگیرید

سوالات و نظر شما در مورد این محصول