تحقیق و پروژه درباره باغبانی

کد محصول: 1424
قیمت: 22,000 تومان
تعداد صفحات 40
فرمت: word
توضیحات محصول

مقدمه:

كشاورزي از ابتداي امر به شكل امروزي نبوده همواره به ناچار تحت تاثير تغييرات تدريجي سخت و مشكل در اشكال و روشهاي مختلف كار قرار گرفته و در نتيجه تغييرات حاصله در طول زمان به كسب پيشرفتهايي در زمينه هاي فني و علمي و تكاملي امروزي شده است كه خود يك نوع احترام توام با سپاس به فعاليتهاي طاقت فرساي اجداد و گذشتگان ما در زمينه ي كشاورزي است. 

بررسي اشكال مختلف زندگي قبايل بدوي كه كمتر دستخوش تغيير وتحول گرديده ونمونه شان هنوز در بعضي از مناطق كره ي زمين ديده ميشود رهنمون خوبي است كه بتوانيم اين باور را در خود به وجود بياوريم كه انسانهاي اوليه فقط تنها به جمع آوري بعضي گياهان تازه روئيده وجوانه ها ولاروها وشفيره هاي حشرات واحتمالًا با خوردن جانداران كوچك زندگي خودرا تضمين تامين مي كردند .به علت نداشتن ابزار كار شكار حيوانات بزرگ جثه مشكل و در پاره ي موارد حتي غيرممكن بوده، انسانهاي اوليه در اين دوره از زندگي خود مواجهه با مشكلات زيادي از نظر تامين معيشت خود بوده متعاقب مشكلات جاري به منظور چاره جوئي با استفاده از تجارب مكتسبه بالاخره به تراشيدن و تهيه ي سنگ ابزار دسترسي پيدا كرد و با استفاده از به كارگيري سنگ ابزارهاي ساخته شده نسبت به شكار بعضي حيوانات وكشت تعدادي از نباتات اقدام نمود . با آزمايشات تعدادي از نباتات به سودمند بودن آنها اطمينان حاصل كرد . پس از گذشت زمان و تجارب مكتسبه نسبت به تكثير و ازدياد آنها اقدام نمود و به كشت و تكثير آنها در سطوح كوچك در محوطه ي كلبه هاي مسكوني خود مبادرت ورزيد ؛ همزمان ضمن انجام كشتكار تعدادي از گياهان به شكار حيوانات وحشي پرداخت و با استفاده از گوشت آنها به زندگي خود ادامه داد .

تاريخچه باغباني در دنيا :

 تاريخ بشر بر اساس داستان انسان گرسنه در جستجوي غذا بنيانگذاري شده است . حدود يك ميليون سال پيش تقريبا 125000 يكصد و بيست و  پنج   هزار نفر  روي كــره ي زمين سكونت داشتند . كه از اين دوره آثار بدوي كشاورزي مبني بر استفاده از بيلچه هاي سنگي بدست آمده است . به تدريج با افزايش جمعيت پراكندگي آنها در نقاط مختلف كره ي زمين در ده هزار سال پيش تعداد كل جمعيت و پراكندگي در سطح زمين تقريبا به سه ميليون نفر رسيد.

 بشر در حدود ده هزار سال قبل با اهلي كردن حيوانات وگياهان مهمترين حادثه در تاريخ تكامل بشر بنيادي را براي كشت و زرع در دنيا پايه گذاري و متعاقب آن زراعت جانشين شكار شد . بايد دانست كه در هيچ مرحله اي از تاريخ از جمع آوري مواد گياهي خوراكي كاملاً صرف نظر نشده است و هنوز هم در بسياري از نقاط دنياگياهان خودرو محلي از نظر تامين غذا حائز اهميت است . به عنوان مثال مي توان از جنگلهاي پسته خودرو در اطراف سرخس خراسان ،بوته زارهاي تمشك وحشي مازندران ، جنگلهاي زردالوي وحشي در تركيه و بوته زارهاي خودروي زغال اخته ابي در امريكا نام برد . از قرن چهاردهم ميلادي با آغاز رنسانس در اروپا ،اروپائيان با

 

 استفاده از كشفيات و اختراعات دانشمندان اسلامي به تجديد حيات علوم و فنون مختلف پرداختند و كشاورزي وباغباني نيز از اين جريان بركنار نمانند . به خصوص در ايتاليا و فرانسه باغباني پيشرفت فراوان نمود كشف دنياي جديد در سال 1642 ميلادي باعث شد كه گياهان جديد باغباني به گنجينه موجود در دنياي قديم اضافه گردد و فن باغباني به خصوص سبزيكاري با پيدايش گياهاني مثل گوجه فرنگي ، سيب زميني ، لوبيا و كدو رونق بسيار بگيرد .

 

تاريخچه باغباني در ايران :

نظري به تاريخ گذشته نشان مي دهد كه ايران  يكي از اولين كشورهاي دنيا است كه در آن كشاورزي و دامپروري ، درختكاري، علوم رياضي ، هيئت ، شيمي، پزشكي ، دانشهاي طبيعي ،هنر و شعر و شاعري ونويسندگي شروع شده است .

ايران نخستين كشور جهان است كه انسان اوليه در آن به كشت و زرع و پرورش دام پرداخته است . در حفاريهاي نقاط مختلف ايران مشخص گرديده كه در حدود سه هزار و سيصد سال پيش از ميلاد مسيح درخت را در دامغان ، ري و كاشان به طرز مشابهي نقاشي مي كرده اند. بنابراين در آن زمان از لحاظ باغباني ميان نقاط مختلف ايران رابطه هم برقرار بوده است . ايرانيان پيش از تاريخ ، نخست به طور آزاد و كاملاًطبيعي زندگي مي كردند و در غارهاي كوه مسكن گزيده و از شكار حيوانات و استفاده از گياهان خودرو خود را سير  مي كرده اند . سپس از غارها بدر آمده در نقاطي كه چشمه سار و آب بوده دهكده و شهرهاي كوچك بر پا كرده اند و به كشت و زرع پرداخته اند . دين زرتشت به كشاورزي اهميت فراوان داده ، در اوستا آمده  است :

آنكس كه بيشترين مقدار گندم كشت كند و بيشترين سبزيها بكارد و بيشترين درختها بنشاند ، كسي كه زمين خشك را آب دهد ، زمين را به منتهي درجه به وجد مي آورد .  

اهميت محصولات باغباني :

اهميت و ارزش محصولات باغباني بالاخص درختي عليرغم كهنسال بودن اين فن و حرفه هنوز چنانكه لازم است در اجتماع ما روشن نيست و آمار دقيق و صحيح از سطح كشت توليدات انواع مختلف ميوه و صنايع وابسته به آن وجود ندارد كه بتوان با عدد و رقم ارزش واقعي اين محصولات را در اقتصاكشور ارائه داد . 

وضع فعلي كشور از نظر توليد ميوه چگونه است ؟ اگر آخرين آمار تهيه شده از طرف وزارت كشاورزي را مورد تجزيه و تحليل قرار دهيم به وضع توليد اين محصولات و ارزش آنها تا حدي پي خواهيم برد . هر چند دردقت اين آمار بايد شك كرد و مقاديرنهائي باآمار منتشر شده از طرف سازمان خوارو بار و كشاورزي و ساير منابع در آنها به چشم مي خورد ولي در شرايط فعلي اين تنها منبع قابل اعتماد است .

مقدمه

تاريخچه باغباني در دنيا :

تاريخچه باغباني در ايران :

اهميت محصولات باغباني :

ارزش غذائي ميوه جات

طبقه بندي گياهان باغي

طبقه بندي از نظر شرائط محيطي : 

طبقه بندي از روي عادت رشد و شكل و نوع ساقه هوائي :

طبقه بندي باغباني :

گياهان زينتي :

گياهان متفرقه:

تاسيسات و ادوات باغباني:

اداوات دستي كه در باغباني مورد استفاده قرار مي گيرد عبارت است از:

-گلخانه ها از نظر نوع ساختماني به اشكال مختلف ساخته شوند :

طبقه بندي گلخانه ها از نظر حرارت:

هورمونهاي گياهي در باغباني

 هرس

كليات در رابطه با هرس

هرس درختان ميوه        

هرس شاخه هاي درختان جوان :

هرس شاخه هاي درختان بالغ :

توليد ميوه در كشور   

تغييرات مقدار كمي توليد ميوه انواع مهم درختان   

توزيع ريشه ها در خاك

تنه و شاخه هاي درخت

رشد تنه و شاخه هاي درخت

برگ

ريزش برگ:

ميوه

ريزش ميوه 

احداث باغ

مطالعه شرايط لازم قبل از احداث باغ ميوه:

شرايط اقليمي

انتخاب زمين

آب كافي و مناسب

سرمايه

تجهيزات        

نيروي انساني

فاصله تا بازار

عمليات احداث باغ

عمليات تهيه زمين باغ

موقع كاشت درختان 

فاصله درختان 

آبياري

مبارزه با حشرات و امراض

سبزي كاري

طبقه بندي سبزي ها

گلكاري

اهميت گلكاري در ايران

طبقه بندي گياهان زينتي

برای خرید این محصول شمـاره موبایل و ایـمیل خـود را وارد کنـید به صـفحه بانک وصل خواهید شد . پس از پرداخت لینک دانلود نمایش داده خواهد شد
تضمین پشتیبانی محصول
پشتیبانی 24 ساعته

پس از پرداخت محصول محصول هم قابل دانلود می باشد و هم لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد

ایمیل را بدون www وارد کنید و در صورت نداشتن ایمیل، این قسمت را خالی رها کنید

درصورت داشتن هرگونه سوال و مشکل در پروسه خرید می تواید با پشتیبانی تماس بگیرید

سوالات و نظر شما در مورد این محصول