کار تحقیقی تقابل سازمان همکاری شانگهایی وناتو و تاثیر آن بر امنیت ایران

کد محصول: 131
قیمت: 40,000 تومان
تعداد صفحات 60
فرمت: word
توضیحات محصول

چکیده:

مجوعه تحولاتی جهان پس از حوادث ۱۱ سپتامبر تجربه کرد اهمیت استراتژیک نوینی به منطقه آسیای مرکزی بخشید. ناتو به همراه آمریکا به افغانستان آمد و توانست رضایت روسیه و کشورهای منطقه را برای پشتیبانی لجستیکی جنگ افغانستان از طریق خاک و هوای این منطقه کسب کند.در این شرایط تشکیل «سازمان همکاری شانگهای» در سال ۲۰۰۱ در واقع بیان اولیه تمایل روسیه و چین برای هویت-یابی دوباره در برابر غرب بود. این سازمان حرکت تدریجی به سوی یک نهاد چندجانبه برای حفظ منافع روسیه و چین داشته است، که اوایل چندان شباهتی به جبهه سازی در مقابل آمریکا و ناتو نداشت. اما در سال¬های اخیر جبهه¬های مبارزه نامتقارن غرب و شرق در آسیای مرکزی در قالب ناتو و سازمان شانگهای خودنمایی میکند.در این کار تحقیقی بر آن هستیم که تقابل سازمان شلنگهایی و ناتو و تاثیر آن بر امنیت ایران را مورد بررسی قرار دهیم و در این رابطه در ابتدا به تعاریفی از سازمان شانگهایی و ناتو وامنیت خواهیم پرداخت و در فصل بعد اصل موضوع را مورد بررسی قرار می دهیم.

کلید واژه:

ناتو،امنیت،شانگهایی

مقدمه:

گسترش ناتو  تا آسياي مركزي و قفقاز و تقابل آن با سازمان شانگهایی وتأثير آن بر امنيت ملي جمهوري  اسلامي ايران يكي از حياتي ترين مسائلي است كه ضرورت دارد پژوهشگران آن را توضيح دهند . با آغاز تحولات در بلوك شرق و از ميان روابط بين الملل رفتن خطر نظامي پيمان ورشوه چنين به نظر مي رسيد كه فلسفه ي وجودي ناتو هم از ميان رفته باشد ، و لي تحولات اروپاي شرقي در سالهاي بعد به ويژه بحران بالكان و جنگ كوزوو و حتي بروز جنگهاي قومي در جمهوري هاي تازه استقلال يافته ي شوروي بهانه و توجيهات مناسبي براي تداوم وجود ناتو بود تا از طريق اين ساز مان، اروپا بر مخاطرات و بحرانها فايق آيد ، لذا برخي ازتحليل گران مسائل سياسي و بين المللي با وسعت بخشيدن به ابعاد تهديد و با تعريفي جديد از مفهوم امنيت، سعي در مشروعيت بخشيدن بر تداوم و ابقاي ناتو داشتند . با فرو پاشي شوروي نه تنها ناتو از بين نرفته، بلكه براي تضمين بقاو ادامه ي حيات خويش سياست گسترش به شرق تا آسياي مركزي و قفقاز رادر پيش گرفت. تلاشهاي اوليه از جانب ناتو براي رسيدن به شرق در سال شوراي همكاري  1991 با ايجاد يك نهاد جديد بين المللي موسوم به آغاز طرح مشاركت براي صلح  و ديگري از طريق اجراي  آتلانتيك شمالي گرديد. طرح مشاركت براي صلح كه در ژانويه ي 1994 در بروكسل به تصويب رسيد، نخستين گام در روند جذب كشورهاي اروپاي مركزي و شرقي در ناتوبود. بسياري فكر مي كردند كه اين برنامه خود ذاتاً به نوعي گسترش خواهد انجاميد، همچنين توسعه ي فضاي عملياتي از ديگر راهكارهاي ناتو براي ادامه حيات بود، چنانكه با اولين موج گسترش، سه كشور لهستان، جمهوري چك ومجارستان در 1997 به عضويت ناتو درآمدند در پاسخ بايد گفت كه تامين امنيت و ثبات در منطقه اروپا - آتلانتيك، استقرار و تثبيت نظام هاي دموكراتيك در حوز ه ي پيمان شوروي وجمهوري هاي تازه استقلال يافته ي شوروي سابق كه به طور طبيعي به تقويت و تحكيم نفوذ آمریکا و سازمان ناتو  در منطقه مي انجامد از مهمترين دلايل گسترش ناتو به شرق ليكن به نظر مي رسد كه اهداف ناگفته ي ديگري نيز مطرح باشد كه يكي از اين ها مي تواند محدود كردن نفوذ و مهار كردنِ كشورهايي همچون روسيه، چين و ايران در منطقه و در جهان از طريق تنگ تركردن حلقه ي محاصره استراتژيك كشورهاي بالا باشد . بنابراين گسترش ناتو و نزد يك شدن آن به مرزهاي كشور ما دست كم از ديدگاه منافع ملي نه تنها موازانه ي قوارا در منطقه ي وسيعي از جهان بر هم مي زند، براي مرزهاي شمالي ما نيز تهديدات جدگانه اي ايجاد مي كند، بنابراين بررسيِ علميِ اثرات و عواقب گسترش ناتو تا آسياي مركزي و قفقاز بر امنيتِ ملّيِ جمهوري اسلامي ايران يك امر حياتياست كه بايد مورد تبيين شود .

چکیده

کلید واژه

مقدمه

فصل اول:

کلیات

مبحث اول:کلیات سازمان ناتو

گفتار اول :سازمان ناتو

گفتار دوم:تشکیلات ناتو

گفتار سوم :ساختار سياسي ناتو

گفتار چهارم :ساختار نظامي ناتو

بند اول :كادر نظامي بين المللی

بند دوم:فرماندهي عمليات متحدين

گفتار پنجم :اهداف ناتو در دوران جنگ سرد

گفتار ششم :تعهدات اعضا

گفتار هفتم :نگاه ناتو به روسيه و سازمان شانگهایی از همكاري تا چالش ها

بند اول :گسترش ناتو در راستاي كاهش اقتدار روسيه در نظام

مبحث دوم:سازمان شانگهایی

گفتار اول :سازمان همکاری شانگهای: دستاوردها و دیدگاهها

گفتار دوم :اهداف سازمان

گفتار سوم : ایران و معمای عضویت در سازمان شانگهای

بند اول :مهمترین روندهای منطقه‌ای

مبحث سوم:تعاریف امنیت

گفتار اول : تعاريف مربوط به امنيت ملي

گفتار دوم :ويژگيهاي امنيت ملي

بند اول :نسبيت امنيت

بند دوم :ذهني بودن امنيت

گفتار سوم :ابعاد امنيت ملي

فصل دوم:

تقابل ناتو و سازمان شانگهایی و امنیت ایران

مبحث اول:اختلافات ناتو و سازمان شانگهایی و انواع تهدیدات امنیتی ایران

گفتار اول :عوامل موثر بر سياست خارجي ايران

بند او ل:جغرافياي سياسي ايران

گفتار دوم :ابعاد امنيت ملي ايران

بند اول :امنيت نظامي ايران

بند دوم :امنيت اقتصادي ايران

گفتار سوم:تهدیدات ایران بر پایه اختلافات سازمان ناتو و شانگهایی

بند اول :تهديدات امنيتي جمهوري اسلامي ايران

بند دوم :تهديد اقتصادي ايران

بند سوم :تهديد سياسي ايران

مبحث دوم :رقابت ناتو و شانگهاي در آسياي مرکزي

 و تهدد امنیتی ایران و راهکارهای ایران

گفتار اول :ناتو در آسیای مرکزی

گفتار دوم :احیاء شانگهای در آسیای مرکزی

گفتار سوم :آمریکا-روسیه در جبهه ناتو –شانگهای

گفتار چهارم :راهبرد ایران در مقابل تهدیدات

مبحث سوم :چالشها و موانع سازمان همکاری شانگهای و ناتو جهت تبدیل شدن

 به یک قطب تأثیرگذار در عرصه روابط بین الملل و جایگاه ایران

گفتار اول : اختلاف اعضا به جهت توانمندی اقتصادی

گفتار دوم : سیاست خارجی چند وجهی کشورهای عضو

نتیجه گیری

منابع و مراجع

این مطلب توسط پرتال دانشجویی ایران داکیومنت تهیه و تنظیم شده است و طبق ماده 25  قانون جرائم رایانه ای هرگونه انتشار و فروش این مطلب در سایر سایتها جرم محسوب می شود و پیگرد قانونی دارد .

برای خرید این محصول شمـاره موبایل و ایـمیل خـود را وارد کنـید به صـفحه بانک وصل خواهید شد . پس از پرداخت لینک دانلود نمایش داده خواهد شد
تضمین پشتیبانی محصول
پشتیبانی 24 ساعته

پس از پرداخت محصول محصول هم قابل دانلود می باشد و هم لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد

ایمیل را بدون www وارد کنید و در صورت نداشتن ایمیل، این قسمت را خالی رها کنید

درصورت داشتن هرگونه سوال و مشکل در پروسه خرید می تواید با پشتیبانی تماس بگیرید

سوالات و نظر شما در مورد این محصول