بررسی تولید و پرورش قارچ خوراکی (صدفی و دکمه ای)

کد محصول: 1255
توضیحات محصول

مقدمه

با توجه به رشد روز افزون جامعه بشری و محدودیت منابع تولید و تغییر درزندگی انسان نیازهای بشر نیز دست خوش تغییر قرار گرفته است،این تغییرات شیوه های سنتی تولید را هم تحت الشعاع خود قرار داده است تا بشر بتواند پاسخگوی انبوه نیازهای روز افزون خود باشد.  با توصیه سازمان بهداشت جهانی ((WHO و سازمان بین المللی خوارو بار کشاورزی FAO)) ،در کشورهای در حال توسعه برای تامین نیازهای غذایی و بالا بردن سطح اشتغال،کشت محصولات کشاورزی به روش گلخانه ای مورد حمایت این سازمان قرار گرفته است در این میان پرورش قارچ خوراکی با توجه به انواع روش های کشت آن در شرایط متفاوت ، کوتاه بودن دوره پرورش آن و ارزش های غذایی این محصول و فرآورده های آن پرداختن به آن از

صرفه اقتصادی نیز برخوردار می باشد.

تقسیم بندی قارچ:

1.قارچ ها را بر اساس  ارزش مصرفی آن ها به سه گروه تقسیم می کنند

1-قارچ خوراکی       2-قارچ سمی     3-قارچ دارویی

1-قارچ های خوراکی:

از دیر باز خوردن قارچ بین ملل مختلف مرسوم بوده است هر منطقه ای یک یا چند نوع قارچ خوراکی ر ا که به صورت خودرو تنها در ایام محدودی از سال در آن منطقه رشد می یافته شناختند و مورد استفاده قرار می دادند. اما با گذشت زمان انسان ها توانسته اند قارچ ها را پرورش دهند و از آن به عنوان یک ماده غذایی ارزشمند در طول سال استفاده کنند. امروزه گونه های مختلفی از قارچ های خوراکی توسط انسان شناخته شده و به پرورش آنها می پردازند.مانند:قارچ صدفی،دکمه ای،کوپرینوس،گوش چوب،شی تاکد و قارچ جنگل،...

امروزه انسان برای استفاده بیشتر از قارچ خوراکی با موفق شده است که گونه های مختلف آن را در محیط های مصنوعی (گلخانه ای)پرورش دهد.

2-قارچ های دارویی:

بعضی از انواع قارچها به واسطه خاصیت دارویی ای که دارند در صنعت داروسازی مورد استفاده قرار می گیرند.

رتین retine) ) یکی از ترکیبات ضدسرطانی است که در این ماده در گونه ای از قارچ وجود دارد و از آن برای ساخت داروهای ضر سرطانی استفاده می شود. برای تولید پنی سیلین که برای مبارزه با بیماریهای عفونی مورد استفاده قرار می گیرد از گونه های از قارچ ها که دارای مواد آنتی بیوتیک هستند استفاده می شود.

3-قارچ های سمی:گروهی از قارچ ها دارای سم همولیتیک می باشند که در صورت مصرف کردن آن ها مسمومیت های خطرناک را ایجاد می کند تاثیر این سموم د رانسان به سه صورت می باشد.

1-قارچ هایی که بر روی سیستم عصبی انسان اثر می گذارند:

قارچ آمانیتا موسکاریکا قرمز یا زرد از جمله قارچ های مخدر می باشند که برسیستم عصبی انسان اثر می گذارند و توهم زا می باشند. گونه ی دیگری از قارچ ها که در انسان حساسیت به الکل ایجاد می کنند که اگر همراه با الکل مصرف شوند کشنده می باشند مانند قارچ کوپرینوس ((coperinus و مورچلا (morchellu)

2-قارچ هایی که باعث از بین رفتن سلولها می شوند:

این قارچ به گلبولهای قرمز خون آسیب می رسانند مانندقارچ آمانیتا فالوئید.

3-قارچ هایی که بر روی دستگاه گوارش انسان اثر می گذارند.

قارچ صدفی«pelurotus ostreatus»

تاریخچه کشت قارچ صدفی در ایران و جهان:

قارچ صدفی پلوروتوس استراتوس برای اولین بار در سال 1900 میلادی در جهان توسط انسان مورد کشت وپرورش قرار گرفت. کشت و پرورش این قارچ د رایران برای اولین بار توسط دکتر مصطفوی یکی از کارشناسان دفع آفات و زراعت کشاورزی در سازمان تحقیقات کشاورزی در اوین کشت و پرورش داده شد.

2.آشنایی با قارچ صدفی

قارچ صدفی قارچی مقاوم است. کشت وپرورش قارچ صدفی در مقایسه با سایر قارچ ها کم هزینه و ارزان است و می توان آن را در مقیاس کوچک و کارگاهی کشت کرد.قارچ صدفی از جمله قارچ های خوراکی است که در آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد مطلوبی دارد. راندمان بیولوژیکی این قارچ صد در صد می باشد که از نظر میزان تولید حداکثر میزان تولید محصول به این گونه قارچ می باشد.15 تا 35 درصد وزن خشک قارچ صدفی را پروتئین های اصلی و ضروری تشکیل می دهد علاوه بر پروتئین این قارچ دارای مقادیر قابل توجهی اسید آمینه آزاد می باشد.کربن و نیتروزن دو عنصر حیاتی برای قارچ می باشد قارچ ها کربن مورد نیاز خود را از مواد تشکیل دهنده سبز و نیتروژن را از مواد به دست می آورند.قارچ صدفی جزء توانایی تجزیه کردن مواد را دارد و می تواند از طریق تجزیه کردن مواد بستره ای مواد غذایی خود را به دست آورد که به این گروه از قارچ پروتروف یا تجزیه کننده اولیه می گویند.

قارچ صدفی یه رنگ های سفید،خاکستری ، آبی، طلایی،صورتی و ... وجود دارد.یکی از ویژگیهای این نوع قارچ این است که توانایی تولید مواد ضدنماند را دارد.

مشکلاتی که در پرورش قارچ صدفی وجود دارد:

1-این قارچ زود فاسد می شود  و نمی توان آن را پیش از چند روز نگهداری کرد.

2-به علت پخش گسترده اسپورهای قارچ در فضای سالن کشت و پرورش سلامت کارگرانی را که به اسپورها حساسیت دارند به خطر می افتد.

3-حشرات زیادی به سالن پرورش قارچ صدفی جذب می شوند.

  « انواع قارچ های صدفی»

1-پلوروتوس فلوریدا:یکی از قارچ های پر محصول می باشد که ساقه ی آن چون نرم است قابل استفاده می باشد اندازه کلاهک آن کوچک است بین 3 تا 5 سانتی متر شکل ظاهری آن شبیه پلوروتوس استراتوس است و مهمترین اختلاف این دو گونه نیاز حرارتی یک فلوریدا برای اندام زایی است.

2-پلوروتوس استراتوس (صدف درخت):این گونه از قارچ صدفی نسبت سایر گونه ها در برابر سرما مقاوم تر است و یکی از بهترین گونه های صدفی می باشد و به نام های قارچ صوفی،تپه صدفی،صدف درخت و حصیری شناخته شده است.کلاهک آن ابتدا محدود بوده به تدریج که قارچ رشد می کند از میزان  تحدب آن کاسته می شود و در نهایت پهن می گردد.پلوروتوس استراتوس ماده ای به نام لواستانین تولید می کند از این ماده برای کنترل کلسترول خون استفاده می شود.

3-قارچ صدفی خرمایی:به نام های هندی و خرما نیز معروف است، کلاهک آن ابتدا محدب و یا رشد قارچ پهن می شود رنگ آن سفید مایل به خاکستری است این قارچ دارای 14 تا 27 درصد پروتئین،2درصد چربی،51درصد وزن خشک آن کربوهیدرات دارد.

4-قارچ صدفی سالمون:این گونه به نام های صورتی ،ژاپنی،توت فرنگی و فلامینگو نیز نامیده می شود و رنگ آن صورتی است و دارای طعم خوبی می باشد و دمای 27 تا 29 درجه سانتی گراد برای پرورش آن مناسب می باشد و به شکل قیف باز است.

5-قارچ صدفی طلایی:این قارچ به رنگ زرد و لیمویی است در حالت خام طعم تلخ و تند دارد پس از بخت بوی گردو می دهد .بسیار ترد و شکننده است و حمل و نقل آن بسیار مشکل می باشد این قارچ می تواند دمای بالا را تحمل کند اگر دما از 18 کمتر باشد اندام باردهی قارچ ظاهر نخواهد شد. این قارچ برای درمان تورم ریه مفید می باشد.

6-قارچ صدفی پلوروتوس ارینجی (شاه صدف):

این قارچ به علت داشتن بوی دلپذیر و کیفیت پخت مناسب جزء مرغوبترین گونه های پلوروتوس به حساب می آید.قارچی مقاوم و خوش طعم است و دمای مناسب برای پرورش آن 18 تا 24 درجه سانتی گراد می باشد کلاهک آن ابتدا محدب می باشد و با رشد قارچ قیفی شکل و در نهایت مسطح می شود.

7-قارچ صدفی پلوروتوس ساجر کاجو (هندی):این قارچ دارای مزه خوب و باردهی بسیار عالی و رشد و پرورش آسان می باشد.محصول آن نسبت به سایر گونه ها زودتر به دست می آید رنگ آن در هوای گرم سفید و در هوای سرد و خاکستری می شود. برای پرورش به دمای 27 تا 29 درجه سانتی گراد مناسب می باشد.

3. «اصول و تهیه بستر قارچ صدفی»

آماده سازی مواد اولیه تهیه بستر کشت قارچ صدفی شامل مراحل ذیل می باشد:

1-انتخاب کلش مورد استفاده:برای تهیه بستر می توان از ساقه خشک شده غلات مانند:کلش گندم ،جو،برنج و یا خاک اره استفاده کرده:کلش گندم چون بلندتر است دارای نشاسته بیشتری است به همین دلیل نسبت به سایر کلش ها مناسب تر می باشد. خاک اره چون از قسمت درونی چوب تهیه می شود نسبت به پوشال از نظر داشتن موادغذایی غنی تر است بنابر این در مقایسه خاک اره و پوشال بهتر است از خاک اره استفاده شود .در تهیه کلش باید دقت شود ه کلش های سبز وجود نداشته باشد. در انتخاب مواد دو عاما را باید در نظر داشت اول در دسترس بودن دوم اقتصادی بودن.با توجه به این دو عامل و امتیازات هر کدام یک کلش را انتخاب و تهیه می کنیم.

2-خرد کردن کلش ها:پس از اینکه کلش مناسب را انتخاب و تهیه کردیم باید کلش ها را به طول قطعات 5 الی 7 سانتی متر خرد کنیم.این عملیات را به سه منظور انجام می دهیم. 1-افزایش قدرت جذب آب در کلش 2-افزایش سطح تماس میسیلیوم قارچ با بستر 3-سهولت پرکردن کیسه ها :

اگر اندازه قطعات کلش بیشتر از 8 سانتی متر باشد در طویت سریعتر از بین برود و دیرتر به کمپوست تبدیل شود زیرا در چنین شرایطی عمل تخمیر به کندی صورت می گیرد.

3-سیراب کردن کلش ها:کلش ها را به مدت 12 ساعت در ظرف یا حوضچه حاوی آب قرار می دهیم به طوریکه کاملا سطح کلش را آب گرفته باشد.با این عمل کلش متورم می شود و فضای مناسب برای گسترش میسیلیوم ها ایجاد می شود دیگر اینکه نشاسته موجود در ساقه گندم فعال می شود.

4-پاستوریزه کردن کاه و کلش:برای پاستوریزه کردن مواد بستره ای می توان از روش های گوناگونی استفاده کرد.از جمله جوشاندن در آب،پاستوریزه کردن با بخار آب داغ و استفاده از مواد شیمیایی در مقیاس کوچک روش جوشانیدن بهترین روش می باشد. پاستوریزه کردن به روش جوشانیدن:بعد از آماده کردن مواد اولیه،مواد را داخل گونیهای کنفی می ریزیم در گونی را می بندیم چند سوراخ کوچک د روری گونی ایجاد می کنیم بعد از اینکه آب جوش آمد گونی های حاوی کلش را در آب جوش قرار می دهیم به طوری که زیاد فشرده نشود به مدت 45 تا 60 دقیقه در آب در حال جوشیدن بماند تا پاستوریزاسیون انجام شود بعد از اتمام زمان مناسب گونی ها را از ظرف خارج می کنیم و بدون اینکه در گونی ها را باز کنیم در اتاق کشت آویزان می کنیم تا آب اضافی خارج شود و خنک شود پس از سرد شدن و قبل از عمل کاشت باید کلش ها رطوبتی معادل 72% داشته باشد.باید دقت کرد که وزن مواد بستره ای بعد از پاستوریزاسیون 3برابر وزن اولیه مواد شده باشد یعنی هریک کیلو کاه خشک 3 کیلو پاستوریزه شده باشد.در مرحله پاستوریزاسیون برای جلوگیری از تجمع مواد باز دارنده رشد در ظرفی که عمل جوشاندن را در آن انجام می دهیم باید بعد از هربار جوشاندن آب ظرف را عوض کرد. برای افزایش محصول می توان مکملهای غذایی مانند سبوس گندم و برنج،آرد نخودچی،سویا،پودر یونجه و ... اضافه کرد اضافه کردن سبوس گندم یا برنج حدود 10 الی 15 درصد محصول را افزایش می دهد.

5.سالن کشت و پرورش:برای پرورش قارچ صدفی به محیط سر پوشیده ای که امکان هوا دهی خوب در آن وجود داشته باشد و همچنین رطوبت را در خود نگه دارد و نیاز است وسعت سالن نسبت مستقیم با مقدار کشت دارد میزان کشت باید به قدری باشد که به راحتی بتوان اعمال حفظ و نگهداری ،مانند سم پاشی،مواد دهی،برداشت و... را به آسانی انجام داد.در مناطق گرمسیری بهتر است سقف و دیوارهای سالن را به وسیله نایلون پوشاند تا از تبخیر رطوبت جلوگیری شود.ارتفاع سالن نباید بیشتر از 3 متر باشد.عرض آن باید به اندازه ای باشد که بتوان در آن راهروهایی را ایجاد کرد که به راحتی بتوان از آن ها عبور کرد و به بستر قارچ دسترسی داشت عرض راهرو ها در روش کشت کیسه ای حداقل باید 70 سانتیمتر باشد.

دیوارهای سالن:

دیوارها باید عایق گرما،سرما،و رطوبت باشند با قرار دادن پشم شیشه با عایق های دیگر می توان این شرایط را به وجود آورد.دیوارها بهتر است از داخل دارای نوعی پوشش مانند سرامیک و ... باشند که قابل شستشو باشد تا از نفوذ عوامل بیماری جلوگیری شود.

سقف سالن:در شرایط استاندارد سقف بهتر است دو جداره و عایق بندی شده باشد و ارتفاع سقف بیش از 3 متر نباشد تا تبادل حرارتی و رطوبتی با محیط بیرون به حداقل برسد.

کف سالن:کف سالن حتما باید شیب دار باشد تا آب اضافی از سالن خارج شود دیگر انیکه حرکت هوای داخل سالن به خوبی انجام گیرد.میزان شیب کف سالن باید 1 متر در 60 متر باشد تا هوای گرم از یک طرف به بالا حرکت کند در سالنهایی که هوا ساکن است باید بوسیله تهویه هوا را به جریان انداخت بخصوص در سالن هایی که کف آنها بدون شیب است.

روشنایی:سیستم روشنایی باید به وسیله عایق بندی و کابلهای مخصوص سیم کشی شود تا در مواقع سم پاشی یا استفاده از دستگاه رطوبت ساز اتصالی به وجود نیاید.

لوله کشی آب:به نسبت وسعت سالن باید شیرهای آب تعبیه شوند تا برای انژکتورها که آب را به صورت پودر در سالن پخش می کنند یا برای مصارف دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

حوضچه ی ورودی:جلوی در ورودی سالن باید حوضچه ای برای ضدعفونی کردن ایجاد شود.

«ضد عفونی سالن کشت»

درحوضچه ی ورودی سالن باید آب آهک یک نوع و قارچ کش مانند نبومیل کابتان،سولفات مس و ... استفاده شود تا تمام افراد که وارد سالن  می شوند کفش های آن ها ضدعفونی شود تا از ورود عوامل بیماریها به داخل سالن جلوگیری شود.

«سم پاشی داخل سالن»

برای ضدعفونی کردن داخل سالن کشت می توان به یکی از سه روش عمل کرد.

1-سم پاشی با مواد ضدعفونی کننده،مانند:فرمالین،مایع سفید کننده،

2-بخار گاز ضدعفونی کننده،مانند:فرمالین،پرمنگنات

3-سموم قارچ کش. مانند:بنومیل،سولفات مس،زینب،مانب،کاپتان،اکسید کلردرمی.

ضدعفونی به وسیله فرمالین مایع

الف-سم پاشی:فرمالین مایع را به مقدار 10 تا 15 درصد با آب مخلوط می کنیم و به صورت یکنواخت به تمام محیط داخل سالن می پاشیم.به جای فرمالین می توان از مایع سفید کننده با آب به نسبت 30 به 70 استفاده کرد اما 10 تا 15 درصد کاهش داشت.

ب-بخار گاز فرمالین:مقدار 40 سی سی فرمالین مایع را با مقدار 20 سی سی پرمنگنات به صورت محلول در می آوریم در داخل ظرف سرباز وسط سالن قرار می دهیم . از ترکیب این دو ماده گاز تولید می شود و سالن را ضدعفونی می کند این مقدار برای 3 متر مکعب کفایت می کند پس از ترکیب کردن این دو محلول باید بلافاصله سالن را ترک کنیم و تمام روزنه های ورود هوا را مسدود کنیم و به مدت 24 ساعت درهای سالن را بسته نگاه می داریم تا  کاملا فضای داخل سالن ضد عفونی شود.

ضدعفونی با فرمالین جامد(پیرافرم):

فرمالین جامد به شکل بلوک های آجری قرمز رنگ می باشند که قابلیت سوختن دارند.از سوختن پیرافرم گازی تولید می شود که خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد هر قالب آن برای 500 متر مکعب فضا کافی است.پس از آتش زدن پیرافرم سریع از سالن خارج می شویم و به مدت 24 ساعت کلیه ی درها را می بندیم.

استفاده از قارچ کش ها:

برای از بین بردن قارچ های احتمالی موجود در سالن کشت باید از سموم قارچ کش مانند:سولفات مس که یک قارچ کش قوی است استفاه کرد. بهتر است به همراه قارچ از سموم حشره کش مانند مالاتیون یا دیازیتون و ... نیز استفاده کرد.سولفات مس را باید نسبت 5 کیلوگرم د رهر 1000 لیتر آب حل کرد و استفاده کرد،پس از استفاده از قارچ کش به مدت 24 ساعت کلیه درهای سالن را بسته نگه می داریم.

ضدعفونی کردن با بخار آب داغ:

ضدعفونی کردن با بخار آب داغ یکی از راحت ترین روش های ضدعفونی کردن است بدین صورت که بخار آب را به وسیله لوله وارد سالن می کنیم و تمام منافذ سالن را می بندیم و به مدت 6 ساعت از بخار آب استفاده می کنیم.

ضد عفونی کردن وسایل کار:برای ضدعفونی کردن ابزار و وسایل کار می توان از الکل سفید 5% یا سولفات مس با آب به نسبت 5 به 1000 استفاده کرد از این محلول می توان برای ضدعفونی کردن کف سالن نیز استفاده کرد.

تهیه بذر(spuwn) قارچ صدفی

مواد مورد نیاز برای بذر قارچ صدفی

1-یک عدد قارچ صدفی که کاملا رسیده باشد قطر کلاهک آن حدود 5 سانتی متر باشد.

2- پنج عدد لوبیا سبز

3-یک گرم آگار یا 5 گرم پودر سیب زمینی

4-چهارصد گرم گندم

ابتدا ساقه قارچ را می بریم و کلاهک آن را بر روی یک پارچه رنگی می گذاریم و روی آن یک لیوان یک بار مصرف می گذاریم و یک سوراخ کوچک روی لیوان ایجاد می کنیم.و روزنه را با پنبه می پوشانیم مدت 5 تا 6 ساعت در این حالت بماند تا اسپورهای قارچ بر روی پارچه بریزند.3 الی 5 لوبیا سبز را در یک لیوان آب جوشیده سرد شده یا آب مقطر با دستگاه مخلوط کن به صورت محلول در می آوریم. غلظت این محلول باید به اندازه ای باشد که رنگ سبز آن روی انگشت دیده شود.گندم را به مدت یک ساعت می جوشانیم محلول لوبیا را با آگار مخلوط می کنیم(مرحله کشت دادن)پس از آن هاگ را به مخلوط اضافه می کنیم سپس مخلوط به دست آمده را با گندم مخلوط می کنیم ،مخلوط نهایی را داخل بطری شیشه ای می ریزیم و در بطری را می بندیم و روی در بطری یک سوراخ به قطر یک سانتی متر ایجاد می کنیم و آن را با پنبه می پوشانیم به مدت 48 تا 72 ساعت در شیشه نگهداری می کنیم و پس از گذشت 72 ساعت 10 تا 12 روز بذر برای کشت آماده است.نسل بذر با نمادf3،f2،f1 نشان می دهند هرچه شماره ی f بزرگتر باشد بذر مرغوبتر است و میزان و کیفیت محصول افزایش می یابد.

روش های بذر زنی

به بذر زنی به روش لایه به لایه:ابتدا مقداری کلش آماده شده را می ریزیم کمی آن را فشرده می کنیم تا هوای اضافه خارج شود و ارتفاع هر لایه کلش نباید بیشتر از 12 سانتیمتر باشد پس از آماده یک لایه اسپاون می باشیم با ید دقت داشته باشیم که در وسط نسبت به اطراف بذر کمتری پاشیده شود. این کار را چند بار انجام می دهیم و بعد از آخرین لایه کاه و کلش  روی آن را می پوشانیم.

بذرزنی به روش مخلوط:این روش که یک روش قدیمی و منسوخ شده می باشد پس از اینکه کاه و کلش آماده شد اسپاون و کاه و کلش با زیرو کردن با یکدیگر مخلوط می کنند.

بذر زنی به روش لایه به لایه:در این روش اولین لایه کاه و کلش به ارتفاع حدود 36 سانتی متر آماده می کنیم و اولین لایه بذر را روی آن می پاشیم سپس لایه دوم کاه و کلش را به ارتفاع 12 سانتی متر آماده می کنیم و لایه دوم اسپاون را روی آن می پاشیم دوباره یک لایه کاه و کلش به ارتفاع 12 سانتی متر بر روی اسپاون درست می کنیم در این روش در واقع دو لایه اسپاون مورد استفاده قرار می گیرد.

«روش های کشت قارچ»

1-روی زمین (الف:کپه ای. ب:نهرو جوی)

در روش فوق قدیمی و منسوخ شده است.

2-روش قفسه ای (هلندی) 3-روش کیسه ای  4-روش جعبه ای

5-استفاده از تنه درخت.

کشت قارچ به روش کیسه ای:

پس از پاستوریزه کردن کلش ها و سرد شدن آن ،کیسه های پلاستیکی که به ابعاد........... تهیه کرده ایم با استفاده از دستکش ضدعفونی شده مقداری کلش داخل کیسه می ریزیم و با کف دست می فشاریم تا هوای داخل کلش ها خارج شود و کلش ها کمی فشرده شوند ارتفاع لایه کلش باید در حدود 12 سانتیمتر باشد بعد روی این لایه کلش مقداری بذر می پاشیم بهتر است در وسط بذر کمتری ریخته شود مجددا مقداری کلش داخل کیسه می ریزیم و اقدامات قبلی را تکرار می کنیم تا لایه دوم هم کامل شود این اقدامات را پنج یا شش بار تکرار می کنیم مقدار مواد بستره ای باید به اندازه ای باشد که دمای داخل بستر از 30 درجه تجاوز نکند.لازم به یاد آوری است که کاه و کلش ها هنگام کشت باید 70 درصد رطوبت داشته باشند اگر رطوبت کلش کم باشد می توانیم حین پر کردن کیسه مقداری آب روی کلش ها به صورت پودر اسپری کنیم.بعد از اینکه آخرین لایه کلش را ریختیم در کیسه را با نخ نایلونی ضدعفونی شده می بندیم.و کیسه ها را درمحل هایی که قبلا آماده کرده ایم با طناب با ارتفاع مناسب آویزان می کنیم. هنگامیکه کیسه ها را وارد سالن کشت  میکنیم دمای سالن باید بین 20 تا 24 در جه و رطوبت 80 تا 85 درصد باشد.بعد از اینکه کیسه ها را وارد سالن کردیم در سالن را می بندیم 1 تا 48 ساعت هیچ کاری به کیسه ها نداریم.

مرحله دوم:روز سوم تا هشتم

در روز سوم دو سوراخ در زیر کیسه ایجاد می کنیم تا آب اضافی موجود در کیسه خارج شود.سطح کیسه را با پنبه آغشته به الکل و مالاتین.سپس در انتها پنبه را در سوراخ های ریز کیسه قرار می دهیم.20 تا 30 سوراخ به صورت پراکنده در اطراف کیسه ایجاد می کنیم بهتر است بیشتر سوراخ ها را در نیمه بالایی کیسه ایجاد کنیم این عمل از دو نظر حائز اهمیت است اول آنکه از افزایش دی اکسید کربن که باز دارنده رشد میسیلیوم است جلوگیری می کند دوم اینکه از افزایش درجه حرارت داخل بستر جلوگیری می شود.در این مرحله نور نیاز ندارد رطوبت محیط 80 تا 85  درصد باشد و تهویه یک ساعت در روز کافی است. غلظت دی اکسید کربن(52) موجود در بستر قارچ صدفی بین 2 تا 28 مناسب است اگر غلظت بین 28 تا 5/37 باشد از رشد قارچ جلوگیری می کند و اگر از 5/37 بیشتر باشد قارچ ها را نابود می کند.

مرحله سوم روز هشتم تا هفدهم

روزهای هشتم تا چهاردهم:دمای سالن باید بین 20 تا 24 باشد.رطوبت را افزایش دهیم تا به 90% برسد.زمان تهویه هم نیم ساعت اضافه می شود یعنی 5/1 ساعت تهویه در روز باید انجام شود.در این  مرحله هم به نور نیاز نداریم.

روزهای چهاردهم تا هفدهم

در روز چهاردهم کیسه های پلاستیکی را می بریم و بطور کامل بر می داریم از روز چهاردهم به بعد باید بستر قارچ را با پاشیدن آب به صورت پودر آبیاری کرد رطوبت هوا باید 90 %باشد و دمای هوا بین 18 تا 20 باشد و تهویه 2 ساعت در روز انجام شود از ابتدای این مرحله برای تحریک قارچ به تولید کلاهک روزانه باید 16 ساعت نور لامپ تابیده شود.از روز هفدهم اندام های گره مانندی که به آنها pinhead گفته می شود ظاهر می کردند به این مرحله ،مرحله جوانی زنی گفته می شود.این اندام های گره مانند رشد می کنند و کلاهک قارچ را به وجود می آورند.حدود یک هفته بعد از تشکیل این گره ها اولین قارچ قابل برداشت می شوند.

برخی از مشکلاتی که ممکن است در دوره زایشی بروز کند:

1.پژمردگی پین ها:بعد از اینکه گره های اولیه یا همان پین ها تشکیل شدند ممکن است تعدادی از آن ها رشدشان متوقف شود و پژمرده شوند و از بین بروند،هرکدام از عوامل زیر ممکن علت ایجاد این مشکل باشد.1-کمی رطوبت محیط  2- ضعیف بودن بستر کشت   3-ضعیف بودن بذر کاشته شده

2.نرفتن قارچ از دوره ی رویشی به دوره ی زایشی:در شرایط عادی حدود یک هفته بعد از تشکیل پین ها آن ها به قارچ تبدیل می شوند گاهی اوقات ممکن است بعد از گذشت یک یا حتی دو هفته پین ها به قارچ تبدیل نشوند یعنی از فاز رویشی به فاز زایشی نروند برای وضع این مشکل باید دمای محیط را به 10 تا 8 درجه رساند به مدت 24 ساعته روش باشد.اصطلاحا این عمل را شوک سرمایی گویند.

3.بلند شدن پایه ها و فنجانی شدن کلاهک ها:اگر در دوره رویش تهویه هوا به مدت مورد نیاز انجام نشود مقدار گاز دی اکسید کربن((co2افزایش می یابد و باعث می شود ساقه قارچ ها بلند و کلاهک به شکل فنجانی در آید این حالت بازار پسندی محصول را کاهش می دهد.با تهویه مناسب روزانه و وارد شدن هوای تازه به سالن پرورش می توان از بروز این مشکل جلوگیری نمود.

4.زردی لبه های قارچ:به علت پایین بودن رطوبت هوای سالن لبه های کلاهک قارچ زرد و به خشک شدن می روند برای حل این مشکل باید رطوبت سالن را به سرعت افزایش داد ،به حد مجاز رساند و قارچ های زرد شده را چید زیر این قارچ ها دیگر به حالت عادی و سفیدی برنمی گردند.

5.خشکی بستر:خشکی بستر را می توان با آبیاری ملایم سطح بستر و یا اسپری آب بر روی بستر از بین برد.باید دقت داشت که سردی بیش از حد آب ممکن است رشد قارچ را متوقف کند.

6.بلند شدن پایه قارچ:تابش مستقیم نور خورشید به قارچ و سردی هوا ی سالن پرورش قارچ باعث می شود پایه های قارچ بسیار بلند تر از حد معمول شود در حالیکه کلاهک قارچ هیچ گونه تغییر شکل نمی دهد.

«اصول برداشت قارچ»

بهترین موقع برداشت قارچ زمانی است که کلاهک قارچ به اندازه کافی رشد کرده باشد در این موقع لبه های کلاهک به طرف پایین برمی گردد و قطر کلاهک در حدود 8 تا 10سانتی متر می باشد.هنگام چیدن قارچ استفاده از دستکش ضروری می باشد.برای چیدن قارچ ابتدا قارچ را از پایه گرفته و به آرامی پیچ داده و سپس آن را به طرف بیرون می کشیم به طوریکه بستر قارچ به هم نخورد و تمامی اجزای پایه به طور کامل از بستر خارج شود.اگر هنگام چیدن قارچ پایه بر روی بستر ماند با استفاده از چاقو باقی مانده را از بستر خارج می کنیم. هنگام برداشت قارچ نباید بیش از پنج کیلو قارچ را روی هم انباشته کرد این باعث فشار آمدن به محصول و قهوه ای شدن رنگ قارچ می گردد.معمولا هرکارگر می تواند در هر ساعت 12 تا 15 کیلوگرم قارچ را بچیند.24 ساعت قبل از برچیدن نباید قارچ را آبیاری کرد.چون طول نگهداری قارچ می شود و باعث آلودگی (کپک زدن)قارچ می شود.اگر 48 ساعت قبل از برداشت  

منبع : پرتال دانشجویی ایران داکیومنت

www.irandac.com

سوالات و نظر شما در مورد این محصول