مقاله طراحی آشپزخانه

کد محصول: 1191
قیمت: رایگان
توضیحات محصول

آشپزخانه

بدلیل نداشتن ابعاد متناسب و هماهنگ بودن وسایل وآشپزخانه قدیمی حداکثر وقت کدبانو صرف پخت و پز می گذشت.بطور موتوسط یک کدبانو در هفته حدودا هفتاد ساعت مشغول فعالیت می باشد.که قسمت عمده این مدت به پخت و پز میگذرد , چنانچه بخواهیم این مدت را حداقل رساند. جهت اثبات مسئله و آزمایش در طبخ یک غذای معین در یک آشپزخانه قدیمی و طبخ همان غذا در آشپزخانه جدید , به عمل آمده ,در آشپزخانه ی قدیمی 174 متر لازمست راه رفت و 69 دقیقه وقت صرف نمود,در صورتیکه ئر آشپزخانه ی جدید 74 متر باید راه رفت و حدود 30 دقیقه وقت صرف خواهد شد.چنانچه تفاوت را در تعداد دفعات برای هر روز ,ماه,سال و همچنین عوارضی که در اثر ایستادن و راه رفتن دچارشان می گردد در نظر گرفته متوجه خواهیم شد تا چه یک آشپزخانه صحیح باعث صرفه جویی در نیرو و مدت کار میگردد .شکل داده شده آشپزخانه و طاق کار کدبانو را نشان می دهد.

بطور کلی در آشپزخانه چهار عمل صورت می پذیرد:

1)نگهداری مواد غذایی

2)آماده ساختن مواد غذایی

3)پخت و پز (طبخ غذا)

4)شستشو و جمع آوری ظروف و قرار دادن آنها در محل معین.

 نکات مهم در مورد آشپزخانه:

1)لازمست وسائل و قفسه ها در ارتباط با چهار عمل گفته شده تنظیم و قرار گرفته شوند , ابعاد و مبلمان آشپزخانه را می توان مناسب افراد طراحی و فراهم نمود.

2)در آشپزخانه می توان قسمتی را بعنوان (پانتری) یا غذا خوری خانوادگی در نظر گرفت و همچنین محلی برای میز اطو و دوخت و دوز در نظر گرفت.

3)آشپزخانه باید نزدیک درب ورودی بوده تا بتوان براحتی مواد غذایی را از خارج از منزل  برد.

4)محل شستن لباسها و انبار مواد غذایی را باید نزدیک آشپزخانه در نظر گرفت.

5)بانوی خانه دار باید بتواند از آشپزخانه محل بازی بچه ها و درب ورودی حیاط را زیر نظر داشته باشد.

 

نکات مهم در مورد طراحی آشپزخانه:

1)فاصله مناسب با قرار دادن صحیح قفسه ها و وسایل کار.

2)قفسه ها و صفحه ی کار به اندازه ی کافی در ارتفاع مناسب قرار گیرد.

3)وسائل کار مانند اجاق, گاز, یخچال ,فریزر ,ظرفشویی , و طرز قرار گرفتن هر گرفتن هر یک از آنها بطور صحیح.

4)در نظر گرفتن محل نشستن هنگام پخت و پزهای طولانی.

5)راه رفتن و خم و راست شدن کدبانو را باید هنگام پخت و پز به حداقل رساند زیرا یک سوم نیرو صرفه جویی خواهد شد .

6)محل سرو غذا نباید فاصله ی زیادی تا آشپزخانه داشته باشد.

 

طرز چیدن لوازم آشپزخانه:

آشپزخانه را از سمت راست به چپ (مطابق طبیعت انسان) مبلمان و تجهیز می نماید ,بدین ترتیب وسائلی که از راست به چپ قرار عبارتند از :

     1) یخچال

2)چراغ خوراکپزی- در آن قفسه ظرف آشپزی با فر قرار می گیرد.

3)صفحه کار (حداقل 60 سانتیمتر ) در زیر آن قفسه قاشق و چنگال قرار می گیرد.

4) صفحه کار – در زیر آن قفسه قاشق و چنگال قرار می گیرد.

5) ظرفشویی – در زیر آن سطل آشغال قرار میگیرد .

6) قست خشک کن.

فرمهای مختلف آشپزخانه:

فرم آشپزخانه بستگی به مساحت آشپزخانه و تقاضای کدبانو دارد , آشپزخانه را می توان به چهار فرم (یکطرفه – دوطرفه- Lشکل و U شکل )تجهیز نمود .

1)        آشپزخانه یک طرفه

در یک فرم کلیه لوازم آشپزخانه در یکطرفه به ترتیبی  که گفته شد چیده می شوند .

 

آشپزخانه دو طرفه

در این فرم لوازم در دو طرف آشپزخانه چیده میشوند , مهمترین قسمت , قسمتهای بدون پنجره میباشد که میتوان سمت راست یخچال و فریزر , چراغ گاز و سمت چپ ظرفشویی قرار داد.

2)                     آشپزخانه ال (L) فرم:

   در این فرم لوازم و قفسه ها بصورت L قرار خواهد گرفت.

آشپزخانه یو (U) فرم :

در این فرم لوازم و قفسه ها بصورت یو (U) قرار می گیرد , معمولا برای منازل پر جمیعت از این فرم استفاده می نماید .

 

15) تجهیز آشپزخانه و اطاق کار کدبانو , مجاز آشپزخانه

15-1- یخچال ,فریزر

15-2- میز تاشو

15-3- ظرفشویی

15-4- ظرفشویی مخصوص شستن قاشق و چنگال چاقو

15-5- چراغ خوراکپزی

15-6- فر

15-7- شیر آب مخصوص براشتن آب

15-8- ماشین لباسشویی

15-9- خشک کن اتوماتیک

15-19- قفسه مخصوص جارو

15-11- میز تاشو

15-12- دستگاه و میز اتو

ابعاد وسائل و ظروف مورد احتیاج آشپزخانه:

مصالح آشپزخانه :

بعلت وجود بخار آب و ذرات روغن در فضای آشپزخانه مصالح را باید قابل شستشو و مقاوم در نظر گرفت , برای دیوار ها می توان سرامیک و کاشی . برای کف آن از مواد پلاستیکی (پی.وی.سی ) سرامیک کف و موزاییک در رنگها و اشکال مختلف استفاده نمود . امروز در آشپزخانه های مدرن فقط  قسمتی  را که چراغ گاز و ظرفشویی قرار می گیرد کاشی نموده و برای سایر دیوار ها از رنگ روغنی مات قابل شستشو استفاده می نماید.

تهویه آشپزخانه:بوی پخت و پز و رطوبت آشپزخانه را می توان بویسله نصب هواکشی که در بالای اجاق گاز تعبیه می نماییم تهویه نمود , البته با باز نمود پنجره , تهویه صورت می گیرد ولی نصب هواکش برای پخت و پزهای لازم به نظر می رسد.

نور و روشنایی:

قسمتی که چراغ خوراکپزی قرار می گیرد بخصوص باید از نور کافی برخوردار باشد تا بخار حاصل از دیگ مانع دید نشده و بتوان براحتی کار پخت وپز را ادامه داد , روش های مختلفی برای تامین روشنایی وجود دارد که می توان از آنها استفاده نمود.

رنگ آشپزخانه:

در آشپزخانه های مدرن سعی شده فضاهای پخت و پز را با استفاده از رنگهای زنده و قفسه های چوبی و نصب پرده های الوان بصورت یک فضای زندگی و گردهمایی افراد خانواده تبدیل نمود .رنگ قسمت پخت و پز را باید از رنگهای روشن انتخاب نمود تا انعکاس آن رنگ طبیعی غذا را تغییر ندهد , سایر قسمتهای آشپزخانه را رنگهای زنده و اشتهاآور می توان رنگ آمیزی کرد.

11 عنصر اصلی طراحی آشپزخانه:

1-   عناصر افقی :حرکتهای افقی آشپزخانه همانند کابینت های زمینی و دیواری و چیدمان کاشی . اگر در طراحی به حرکتهای افقی اهمیت بدهیم و تاکید بر کشیده تر شدن خطوط افقی بکنیم فضای داخل آشپزخانه را بزرگتر جلوه میدیهیم . این تاکتیک طراحی برای فضاهای کم عرض بسیار موثر است.

2-   عناصر عمودی : حرکتهای عمودی کابینت ها , کاشی ها و ویترین ها . با تاکید بر ارتفاع عناصر عمودی ,بلندتر و باریکتر نشان دادن آنها میتوان از نظر دید , ارتفاع کم یک فضای کوتاه را جبران نمود.

3-   کف آشپزخانه: اگر جنس کف آشپزخانه از جنس دیوارهای بین کابینت ها باشد و با آن هماهنگی داشته باشد مثلا اگر هر دو جنس از جنس کاشی باشد , به این معنی است که کابینت ها از بقیه فضا  جدا هستند.

و لیکن اگر کف آشپزخانه از جنس صفحه کابینت باشد یعنی هر دو از جنس گرانیت باشد هماهنگی بیشتری بین اطاق و کابینت به وجود می آید (البته دراکثر نقاط جهان آشپزخانه ها کف شور ندارند چون معمولا آب زیادی به زمین نمی ریزد و همانکه کف آشپزخانه ایزوله باشد کافی است به دلیل میتوان به راحتی از جنس اجناس چون MDF , چوب حتی موکت برای کف برای کف آشپزخانه استفاده نمود .

4- سقف آشپزخانه : در سنت موجود در معماری معاصر ایران سقف معمولا در طراحی فراموش می شود . اما واقعیت آن است که در یک اطاق چهار دیوار ,یک کف و یک سقف است , سقف یک ششم فضای ما محسوب می شود پس میتوان آنرا به نوعی در طراحی دخالت داد , مثلا با یک رنگ جذاب و همخوان با بقیه متریال یا با نور پردازی صحیح و یا اختلاف سطح و استفاده از چوب و فلز و غیره .

5- دیوارها: از دیوارهای خالی آشپزخانه میتوان برای آویختن لوازم استفاده دکوری چون ظروف قدیمی و هر چه که تنوعی با مابقی طراحمان داشته باشد استفاده نمود , یا با رنگ کردن آن با یک رنگ متنوع و یا تزیین آن با یک جنس از نوعی که در آشپزخانه استفاده نشده است مقداری افکار بیننده را تحریک کرد. در واقع دیوار بهترین سطح برای ایجاد تنوع در طرح به حساب می آید و معمولا ایجاد تنوع یکی از شیوه های مهم طراحی میباشد.

6-  صفحه کابینت: در بازار آشپزخانه فقط یک نوع صفحه وجود دارد و آن هم جنس MDF  که نه تنها تنوع آن رنگهای مختلف آن است . صفحه کابینت ها میتواند هم از سنگ و هم از سنگ گرانیت ,هم کاشی های کوچک 2*2 و هم از جنس استیل یکپارچه که نمونه های آن در بخش های  مختلف معرفی گردیده است, باشد .

7- رنگ : پارامترهای انتخاب رنگ  در آشپزخانه به سه موضوع اصلی بار می گردد:

الف ) هماهنگی رنگ با لوازم آشپزخانه و دیگر سایه های استفاده شده در مابقی فضای منزل .

ب ) هر سبک طراحی دارای یک سری رنگهای مختص به خود می باشد که به غیر از آنها از رنگهای دیگر هماهنگی لازم را نخواهند داشت .

ج ) رنگهای مورد علاقه صاحب خانه یا طراح که تصمیم گیرنده اصلی در ترکیب نهایی طرح هستند.

8- نور : از آنجایی که بیشترین اقامت در منزل برای خانواده های ایرانی در آشپزخانه صرف می شود لذا هر چه محیط پر نورتر و روشن تر باشد هم جذاب تر است هم در روحیه افراد تاثیر بهتری دارد . البته نور طبیعی به مراتب زیباتر از نور مصنوعی است و با وجود  قوانین فعلی شهرسازی که آشپزخانه باید حتما از نور مستقیم برخوردار باشد , پس بهتر است بیشترین استفاده ممکن را از آن برد.کرکره های جدید هم در طرحهای مختلف , هم در رنگ های مختلف و هم از جنس های متنوع می باشد , مانند فلز , چوب و حتی پارچه . استفاده از این نوع کرکره ها موجب می گردد تا از تمام محیط شیشه خور پنجره نور بتابد .در صورتی که اگر پوشش پنجره از طریق پرده باشد نه تنها بیش از 35% از پنجره را کاملا می پوشاند . بلکه همخوانی  پارچه با فلز , شیشه  و حتی چوب مقداری مشکل است , ضمن آنکه با استفاده از کرکره های جدید می توان مقدار نور طبیعی را به داخل و دید داخل به بیرون را اندازه متناسب کنترل نمود .

9 – لوازم : انتخاب درست لوازم همچون یخچال , اجاق گاز , ماکروویو , ماشین ظرفشویی و لباسشویی می تواند هماهنگی لازم را با مابقی طرح آشپزخانه ایجاد کند .

10 – بافت : بافت اجناس در طراحی و معانی طرح بسیار حائز اهمیت است به عنوان مثال یک کاشی هم میتواند براق و درخشان باشد و هم میتواند ساختارش زبر و تیره باشد پس صرفا انتخاب رنگ و یا طرح یک کاشی کافی نیست بلکه بافت و ساختار اجناس نیز میتواند هماهنگی لازم را ایجاد کند.

11 _ اندازه : ارگونومی به معنای تناسب اندازه ها با اندام متناسب انسان است به طور گویا حد دسترسی انسان به بالاترین طبقه کابینت دیواری یا ارتفاع سینک ظرفشویی , با توجه به ارتفاع دستان صاحب خانه هنگام شستن ظروف , میتواند هنگام ساخت آشپزخانه متناسب با قد و اندازه مصرف کننده ساخته شود , زیرا استاندارد ها همیشه کارایی دقیق را برای افراد مختلف ندارد.

سبک معاصر:

سبک طراحی که در این بخش صحبت آن را میکنیم سبک مدرن و در واقع معاصر می باشد . یعنی آنچه با سبک های هنری و مد روز در ارتباط است قطعا فن آوری  و متریال جدید در سبک امروزی نقش مهمی را ایفا میکنند .همچنین خواص رنگهای رنگهای این دوره و فینیشینگ یعنی ظرافت اجرای کار را نکات مهم سبک متعلق به دوره معاصر میباشد.ظاهر کار بسیار ساده و با حداقل دکوراسیون اما با جزئیات و ریزه کاری بیشتر در نحوه اجرا است که دقت در اجرا است که دقت در اجرا و استفاده از فن آوری جدید بخصوص در انتخاب لوازم همچون گاز , هود , ماکروویو و غیره نشانه های اصلی این سبک است . اجناس به کار رفته معمولا فلزی و سرد هستند. براق بودن متریال انعکاس نور را تشویق میکند و همین باعث بزرگ جلوه دادن فضا میشود.

اشکال هندسی و قرینه و کم تراکم با کابینت کافی برای انبار لوازم آشپزخانه یک فضای راحت و قابل فهم به وجود میآورد تا این فضا برای خانم خانه همیشه منظم جلوه کند .کابینت های دیواری معمولا کم عمق طراحی میشوند تا اینکه در عمق آنها چیزی از چشم دور نماند و پیدا کردن همه اجناس راحت تر انجام گیرد.

کابینت ها معمولا بلند و کشیده , و حداقل فاصله بین دو کابینت زمینی 1200 میلی متر می باشد تا اشخاص بتوانند جلوی آنها بیاستند و راحت تر درب آنها را باز و بسته نماید .دیوارها معمولا برای آویزان کردن ظروف مورد استفاده قرار میگیرند .

اختلاف سطح در این سبک آشپزخانه محسوس است تا نور طبیعی تا حد امکان به فضا راه پیدا میکند تضاد 1+2 ویژگی مهم این سبک در انتخاب تضادهاست . تضاد بین رنگها و یا تضاد بین جنسهای استفاده شده .

به عنوان مثال شیشه و فلز در کنار هم و یا سنگ و چوب و همچنین تضاد بین براق و تیره و یا تضاد بین فرم هندسی و فرم آزاد.در کنار این دو جنس متضاد استفاده شده یک بازی دیگر نیز به کمک تکمیل این زیبایی می آید مثلا در کنار آشپزخانه ای از جنس کاشیهای تیره و کابینتهای فلزی ناگهان کف آشپزخانه از چوب ساخته میشودو یا مکمل دو تضاد میتواند به شکل یک دیوار نقاشی شده به رنگ آبی دریایی در کنار سنگ و چوب ظاهر شود .

خلاصه یک شیوه 1+2 یعنی دو 2 برای همان دو جنس متضاد و 1 برای یک حرکت مکمل در کنار آنها از ویژگیهای اصلی این سبک می باشد.

معمولا رنگهای مورد استفاده شامل رنگهای روشن مانند سفید , کرم نقره ای , استیل براق , آبی اقیانوسی ( سبز+ آبی ) , زرد روشن و سبز لیمویی که روحیه انسان را شاد میکنند و این امر در آشپزخانه چون مدت بیشتری از زمان زندگی در منزل را در آن صرف میکنیم بسیار حائز اهمیت است .

رنگها نیز به شکل متضاد استفاده میشوند مانند قرمز و زرد در کنار هم و آبی و نارنجی و همچنین رنگهای متضاد دیگر.

سبک کلاسیک :

سبک کلاسیک همانطور که از نامش پیداست مطابق با سلیقه ها و خط مشی های دوره کلاسیک میباشد.

در این سبک دکوراسیون و تقسیم بندیهای کامل هندسی و طبق قوانین طلائی جایگاه ویژه ای دارند.

دربها , تاج و پا خور کابینتها از جنس چوب و با طراحی قرینه هستند .

دربهای کابینتها معمولا دارای یک قاب مستطیل شکل و تقسیم بندی شده در شبکه های چوبی هستند که داخل آنها با یک صفحه چوبی کوچکتر و یا شیشه های مات تکمیل شده است .

تاج روی کابینت دیواری معمولا از جنس چوب و با طراحی بسیار مجلل همانند ابزارهای گچبری و لبه پائین کابینتهای دیواری یک وصله 15 سانتیمتری چرخیده که پشت آن معمولا لامپ مهتابی قرار دارد , تا صفحه کابینت را روشن سازد .

در این سبک شاهد استفاده بیشتری از فرمهای قوس دار و دایره شکل هستیم که این یکی از ویژگیهای سبک کلاسیک میباشد , در صورتی که در سبک معاصر فرمهای تیز و شکسته بیشتر به چشم می خوردند .اگر چه در این سبک هارمونی و همخوانی بیشتری در فرم و انتخاب رنگ موجود میباشد اما دیواره ها , سقف و کف آشپزخانه از رنگ آمیزی تیره در کنار رنگهای روشن تر کابینت ها میباشد که این تنها نمونه استفاده از تاکتیک تضاد است .رنگهای تیره چون قهوه ای , سبز زیتونی, آبی پررنگ و حتی مشکی برای دیواره ها و متقابلا رنگهای کرم , شیری, آبی آسمانی و سفید برای کابینتها استفاده میشود .استفاده از رنگهای تیره و سنگین همچون سبز زیتونی , قهوه ای و مشکی همراه با دکوراسیون غنی و جرئیات , باعث آن میشود تا آشپزخانه گران قیمت و پر هزینه جلوه کند .کف آشپزخانه ها مهمولا تیره تر از کابینت ها میباشد و همانند دیواره ها از جنس چوبهای بلند , پهن و یا کاشهای عریض و سنگهای بزرگ که همهگی به طور هندسی چیدمان شده اند ساخته میشوند.نور طبیعی به داخل آشپزخانه با پرده یا کرکره کاملا کنترل میشود و بیشتر نور از طریق نورپردازی مصنوعی انجام میشود که فضا را مقداری تاریک تر از سایر سبکها میسازد .

لوستر و چراغهای آشپزخانه بهتر است از جنس فلز یا شیشه باشند زیرا تمیز کردن روغن و چربی از روی لوسترها پارچه ای و یا کاغذی غیر ممکن است . فضای غذاخوری یا کاملا جزء مابقی فضای آشپزخانه است و یا اصلا وجود ندارد.

چیدمان کابینتها به دور دیواره ها ی آشپزخانه قرار گرفته است و در وسط آن یک حجم به شکل جزیره وجود دارد که کاربری اش یا به شکل اجاق گاز است یا میز آماده سازی غذا که از بالای آن لازم پخت و پز به شکل معلق آویزان شده است.

سبک شیکر:

سبک شیکر مخلوطی است از سبک معاصر و سبک روستایی , البته شباهت هائی هم به دیگر شیوه های طراحی دارد اما کلا طرحهائی که دارای چند شیوه طراحی باشند را Shaker  مینامند .

اهمیت به دکوراسیون غنی اما با جزئیات ساده , آن شکل تجملی سبک کلاسیک را ندارد اما سبک معاصر غنی تر است .

دارا یظاهر یکنواخت و هم سطح که در آن بفت اجناس از اهمیت خاصی برخوردار است.

آبی , خاکستری و قرمز آجری برای کابینتها و یک ضمینه کمرنگ مانند کرم یا سفید برای دیواره ها , تمامی این رنگها کدر و غیر براق هستند و چون نور در آنها منعکس نمیشود , یکنواختی اشیاء به چشم میخورد .

در این سبک رنگها همگی مکمل هم هستند یعنی صندلی ها , کابینت ها لازم و غیره طبق رنگ و بافتشان  با هم ترکیب میشوند .

این آشپزخانه ها  از چوب ساخته شده است , حتی دستگیره کابینت ها نیز از چوب است و شاهد آن هستیم که چوبهای به کار رفته رنگ نیز میشوند .

علاقه مندی بسیاری به این سبک طراحی به این دلیل است که هر گاه از آن خسته شده با یک نقاشی ساده میتوانند تغییر دکوراسیون بدهند و صرفه جویی در هزینه ها نمایند .کابینتهای زمینی معمولا بیشتر از کابینتهای دیواری هستند و اکثرا به جای کابینتهای دیواری لازم به دیواره ها آویخته میشود.کابینتهای زمینی با دربهای چوبی و محفوظ و کابینتهای دیواری به حالت ویترین هستند و یا به شکل جعبه ای بدون درب هستند . البته این یکی از خواص سبک معاصر است که در این سبک مورد استفاده قرار میگیرد .یکی دیگر از ویژگیهای مهم این سبک عدم استفاده از کاشی در دیواره ها و کف آشپزخانه است . کف آشپزخانه از جنس چوب و دیواره ها نیز معمولا از جنس چوب هستند و یا با یک رنگ ساده تزئین شده اند .فقط قسمتهای مهم مانند اطراف اجاق گاز و یا روی سینک ظرفشوئی از کاشی استفاده میشود.اگر جای کاشی , تخته چوب های مخصوص دیواری استفاده شود آنها را با روغن جلا یا وارنیش مات بیرنگ در برابرنفوذ آب و نم محافظت میکنند و اگر حتی چوب استفاده نشود میتوان از رنگهای هپوکسی برای ضد آب کردن دیواره های آشپزخانه استفاده کرد تا یک هماهنگی کتمل به این کابینت و دیوار به وجود آید .

خیلی اوقات میز آماده سازی غذاکه به صورت جزیره ای در وسط آشپزخانه قرار دارد , بر روی چرخهای متحرک ساخته شده تا هنگام نیاز از فضای وسط , بتوان آنرا به گوشه ای حرکت داد .همچنین میز وسط اگر مقداری کوتاه تر از سایر کابینتها ساخته شود تنوعی در اطراف سطوح کار ایجاد میکند تا بتوان هنگام کار در آشپزخانه برای روی صندلی نشست , زیرا از لحاظ ارگونومی کابینتهای زمینی مناسب صندلی نمی باشند.

سبک رترو :

یکی از جدیدترین و پرطرفدارترین سبکهای طراحی آشپزخانه که این روزها در آمریکا و اروپا مد روز شده است در واقع بازگشت به 50 سال پیش است.

عناصر هنر و معماری دهه 1950 میلادی , در سبکی تحت عنوان رترو (retro) تولید دوباره می شوند و پس از تطبیق با فن آوری جدید به بازار طراحی آشپزخانه ارائه میگردد.اگر فیلم بتمن و رابین را به خاطر بیاوریم و مساول مهم آن دوران که همان پیشرفت علم فضایی و دسترسی انسان به کرات دیگر بود را مرور کنیم خواهیم دید که طرح های فضایی در آن زمان تاثیر زیادی بر روی صنعت و بخصوص هنر و معماری گذاشته بود.پس بدیهی است که استفاده از فلز و اجناس جدید آنزمان همچون مواد نفتی مانند پلاستیک سبک بسیار منحصر به فردی را دارا بوده اند.

این دو جنس یعنی  فلز و پلاستیک در طراحی و ساخت آشپزخانه های رترو نقش مهمی را ایفا میکنند . البته چون نیز استفاده میشود اما به هیچ عنوان رنگی غیر از رنگ چوب به آن نمیخورد تا با فلز اشتباه نشود .

اجناس دیگری در این سبک مورد استفاده قرار نمیگیرد .حتی شیشه !کابینتها و بدنه کابینتها از جنس فلز هستند و هیچ سهی نشده تا آنها را چوب نشان دهند رنگشان نیز رنگهای سرد و تازه متناسب با فلز میباشد.همانطور که در سبک شیکر چوب رنگ میشود در این سبک فلز با رنگهای یک دست و یک نواخت که الهام گرفته از میوه های تازه میباشد نقاشی میشود .رنگهایی چون قرمز توت فرنگی , سبز سیب درختی, زرد هلویی و آبی و سفید به عنوان مکمل رنگهای زمینه استفاده میشوند.پستی و بلندی در طرح درب های کابینت ها دیده نمی شود و معمولا صاف و یکدست ساخته میشوند , اما آنچه جلب توجه میکند , دستگیره های بزرگ و فلز درب هاست که دقت زیادی در طراحی آنها می شود.گوشه های درب کابینتها به شکل گرد ساخته میشود و اصولا استفاده از فرم های گرد و تمام دایره در این سبک جزء ویژگیهای آن محسوب میشود.مقدار کابینتها معمولا زاید است تا همه اجناس آشپزخانه در آن جای گیرد .

البته دکورها بر خلاف سبکهای دیگر که از دیوار آویزان است , بر روی صفحه کابینت نشسته اند , دکورهایی همچون میکسر, توستر, فلاکس چای,قهوه ساز , ترازو و رادیو که همگی طراحائی متعلق به دهه 50 دارند.معمولا در این آشپزخانه از کاشی استفاده نمیشود . بر روی دیوار پشت ظرفشوئی و یا پشت اجاق گاز به جای کاشی  سرامیکی از فلز ساخته میشود و کف آشپزخانه با کفپوشهای پلاستیکی مد در دهه 50 پوشیده میشود که طرح انان به شکل شطرنجی سفید و مشکی میباشد .

سبک روستائی :سبک روستائی به دلیل همخوانی اش با طبیعت و عناصر طبیعی , محیط آشپزخانه را به یک فضای گرم و دوستانه تبدیل مینماید . بافت آن نیز بسیار ابتدایی و خام میباشد .

کلمه  Country   را علاوه بر معنای کشور معنای روستائی و Rustic را نیز میدهد که در زبان انگلیسی به معنای ساده , بی تکلف , دست نخورده و طبیعی میباشد .

پس بنابراین فینیشینگ بارق همانند آنچه در سبک معاصر مشاهده کردیم به ندرت به چشم میخورد .یک مجموعه ای که اکثر آن از صنایع دستساز , آنتیک و حتی آثار عتیقه و قدیمی ساز تشکیل شده است .مانند کلکسیونی از لوازم آنتیک که نیازی به هماهنگی کامل ندارد و بعضی افراد ممکن است که بعضی از اجناس را به عنوان دست دوم دور بریریزند.لوازمی در آشپزخانه همچون اجاق گاز , آون , میز و صندلی چوبی و سینکهای قدیمی قابل استفاده نیز مکمل خوبی برای مصالح مورد استفاده در این سبک هستند .چوب با طرح کنده طبیعی و وارنیش نخورده , سنگ مالون(کوهی) و به دونه ساب, سرامیک طراح سفال های دست ساز , فلز با طرح فرفرژه و آجرهای قزاقی ناهماهنگ و ناتراز , اینها امثال اجناسی هستند که در سبک روستائی به کار گرفته میشوند .کابینتها از جنس تمام چوب هستند با درب های تک قاب , دیوارها از آجر قزاقی و از کاشی های 10*10 با رنگهای مخلوط و درهم و طرح شطرنجی که هم بر روی دیوارها کار میشوند هم بر روی صفحه کابینت و هم در کف آشپزخانه .

رنگهای مورد استفاده رنگهایی هستند که عمدتا در طابیعت یافت میشوند , مانند کرم و قهوه ای درختان , سبز و زرد برگها, آبی آسمانی و دیگر رنگهای موجود در جنگل , سفید و مشکی نیز به عنوان مکمل این رنگها مورد استفاده قرار میگیرند .

طریقه بوجود آوردن حالت سبک قدیمی در اجناس جدید چنینن است که نخست مبلمان چوبی را با رنگ کم رنگ نقاشی میکنند و سپس به جاهایی که معمولا بیشتر هنگام استفاده , رنگ آن میروید مثلا جاهایی که بیشتر پا و یا دست مصرف کننده به آن میخورد را با واکس شمع میپوشانند و بعد از زدن رنگ پررنگتری به آن واکس شمع را بر میدارند , که این کار باعث میشود تا به نظر بیایید که مبلمان قدیمی و آنتیک است .سقف بنا با تیرهای چوبی تزئین شده تا شبیه سازه های روستائی به نظر بیاید.کف آشپزخانه روستائی نیز یا از سرامسک قهوه ای است و یا از پارکت قهوه ای معروف به پارکت آلمانی تا به حس گرمای کل فضا کمک کند.

منبع : ایران داکیومنت

www.irandac.com

دانلود رایگان
پسورد: www.irandac.com
سوالات و نظر شما در مورد این محصول