دانلود کار تحقیقی اصل 156

کد محصول: 1148
قیمت: 45,000 تومان
تعداد صفحات 80
فرمت: word
توضیحات محصول

چکیده:

قوه قضائیه" نهادی است که ریاست آن مستقیما از طرف "ولایت فقیه" انتخاب می شود و لذا عملکرد آن همانند صداوسیما بطور مستقیم متوجه این جایگاه -ولی فقیه- است.قوه ای که با توجه به نوع خاص ماموریتش اهمیتی فوق العاده در نظام ولایتمدارجمهوری اسلامی داراست.در واقع تحقق بسیاری از آرمانهای انقلاب اسلامی نظیر "عدالت"را می توان به نسبت زیادی مربوط به این قوه دانست.در این کار تحقیقی با موضوع اصل 156 قانون اساسی و با محوریت قوه قضائیه سعی شده است که تمام موارد مهم و مرتبط با این قوه در حد ممکن باز شده و نکات آن بیان شود در این رابطه کل کار به 3 فصل تقسیم شده است که فصل اول کلیات و تاریخچه و فصل دوم ارکان و موضوعیت و مشروعیت رئیس قوه قضاییه و ارتباطات این قوه ودر فصل آخر ساختار و تشکیلات قوه قضاییه مورد بررسی قرار می گیرد.

مقدمه:

اجرای عدالت یکی از آرمان‏ها و آرزوهای دیرین جامعه‏ی بشری است . منظور از اجرای عدالت ، یعنی حل اختلافات و منازعات افراد با یکدیگر یا افراد با دولت بر طبق قوانین مصوب . این وظیفه‏ی خطیر برعهده‏ی قوه‏ی‏قضائیه گذاشته شده است که قوه‏ای مستقل و پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی و مسئول تحقق بخسیدن به عدالت و عهده‏دار و ظایف زیر است :

به موجب اصل یکصد‏وپنجاه‏وششم وظایف قوه‏قضائیه عبارت است از :

1.         رسیدگی وصدور حکم درموردتظلمات ، تعدیات ، شکایات ، حل‏وفصل دعاوی ورفع خصومات واخذتصمیم واقدام لازم درآن قسمت از امور حسبیه ، که قانون معین می‏کند . این وظیفه عمدتاً برعهده‏ی تشکیلاتی از دستگاه قضاء است که به نام « دادگستری » خوانده می‏شود. وشامل دوتشکیلات عمده « دادسرا یا پارکه » و و « محاکم یا دادگاه‏ها » می‏شد. اصل‏یکصدوپنجاه‏ونهم مقرر می‏دارد : « مرجع رسمی تظلمات‏وشکایات ، دادگستری‏است.» تشکیل دادگاه‏ها و تعیین صلاحیت آن‏ها منوط به حکم قانون است ، بنابراین وظیفه‏ی اصدارحکم برعهده‏ی محاکم می‏باشد.

2.  احیای حقوق عامه و گسترش عدل آزادی‏های مشروع :

3. نظارت برحسن اجرای قوانین : تنها اجرای قوانین هدف عمده‏ی دستگاه‏ها نمی‏باشدبلکه باید علاوه برآن حسن جرای قوانین نیز تأمین گردد. نظارت برحسن اجرای قوانین در محاکم برعهده‏ی دیوان‏عالی کشور است ونظارت برحسن اجرای قوانین درادارات برعهده‏ی سازمان بازرسی کل‏کشور است. ( اصل‏یکصدوشصت‏ویک ویکصدوهفتادوچهارم‏قانون‏اساسی) ) کشف جرم وتعقیب مجازات و تعزیر مجرمین و اجرای حدود و مقررات مدون جزائی اسلام. وظیفه‏ی مزبور را عمدتاً تشکیلاتی به نام « دادسرا » برعهده دارند .

4.         اقدام مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم واصلاح مجرمین .

دستگاه قضاء نباید منتظر بنشیند تا جرمی به‏وقوع بپیوندد وسپس وظیفه‏ی او شروع شود ومجرم یا مجرمین را تعقیب ودستگیر کند وبه مجازات قانونی برساند. بلکه عمده وظیفه‏ی این قوه آن است که تمهیدات مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم را به‏کار بندد.

چکیده

مقدمه

فصل اول:تاریخچه

مبحث اول :کلیات سير تكاملي سيستم قضايي

مبحث دوم نظام قضايي در عهد هخامنشي

مبحث سوم نظام قضايي در عهد اشكانيان

مبحث چهارم: نظام قضائي در دوره مصدق و مشروطیت

مبحث پنجم  نظام قضايي جمهوري اسلامي ايران بعد از انقلاب

فصل دوم:ساختار و تشکیلات قوه قضاییه

مبحث اول:نحوه انتخاب رئیس قوه قضائیه

مبحث دوم:جایگاه قوه قضائیه در ارتباط با دو قوه دیگر

مبحث سوم:استقلال قضائی در جمهوری اسلامی

مبحث چهارم:دادسراها

مبحث پنجم:دادگا ه های عمومی

مبحث ششم :نقدی بر لایحه اصلاح مواد قانون تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب

مبحث هفتم:مراجع اختصاصی

دادگاههای نظامی

دادگاههای انقلاب

دادگاه ویژه روحانیت

مبحث هشتم:دادگاه های تجدید نظر

فصل سوم ساختار و تشکیلات سازمان های تابعه

مبحث اول:دیوان عدالت اداری

مبحث دوم:شورای حل اختلاف

مبحث سوم :سازمان بازرسی کل کشور

مبحث چهارم:سازمان ثبت و اسناد و املاک

مبحث پنجم:سازمان پزشکی قانونی

مبحث ششم:زندان ها

هدف ها و كاركردهاي زندان

نتیجه گیری

منابع و پی نوشت ها

این مطلب توسط پرتال دانشجویی ایران داکیومنت تهیه و تنظیم شده است و طبق ماده 25  قانون جرائم رایانه ای هرگونه انتشار و فروش این مطلب در سایر سایتها جرم محسوب می شود و پیگرد قانونی دارد .

برای خرید این محصول شمـاره موبایل و ایـمیل خـود را وارد کنـید به صـفحه بانک وصل خواهید شد . پس از پرداخت لینک دانلود نمایش داده خواهد شد
تضمین پشتیبانی محصول
پشتیبانی 24 ساعته

پس از پرداخت محصول محصول هم قابل دانلود می باشد و هم لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد

ایمیل را بدون www وارد کنید و در صورت نداشتن ایمیل، این قسمت را خالی رها کنید

درصورت داشتن هرگونه سوال و مشکل در پروسه خرید می تواید با پشتیبانی تماس بگیرید

سوالات و نظر شما در مورد این محصول