کارتحقیقی عسر و حرج درديون

کد محصول: 1139
قیمت: 38,000 تومان
تعداد صفحات 52
فرمت: word
توضیحات محصول

چكيده:

قاعده ی عسر و حرج پس از اصلاحات قانونگذاری در بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به صورت ماده 1130قانون مدنی متجلی گردید . قاعده نفی عسر و حرج از قواعدی است که فقها در موارد فراوان به آن استناد کرده و به موجب آن به نفی تکالیفی که مستلزم عسر و حرج برای مکلف است ، حکم صادر کرده اند . استناد به این قاعده اختصاص به باب خاصی از ابواب فقه ندارد . بلکه در مباحث مختلف اعم از عبادات و معاملات بدان تمسک شده است .  این قاعده در فقه اسلامی کاربرد زیادی دارد و آیات و روایات متعددی در این خصوص وجود دارد.از لحاظ تعریف لغوی عسر مصدر به معنای دشوار شدن است و حرج اسم به معنای تنگی و فشار است و از نظر حقوقی به حکم طبیعت خود به عدالت گرایش دارند و نفی عسر حرج قاعده ای از اینگونه است .در اين كار تحقيقي بر آن هستيم كخ عسر و حرج در ديون را مورد بررسي قرار دهيم .براي اين منظور در فصل اول به بيان كليات مي پردازيم و در فصل دوم به بيان جزئيات و كاربرده قاعده عسرو حرج در ديون و روابط مالي موجر و احكام مالياتي بررسي مي كنيم.با اين اميد كه اين كار مورد توجه قرار گيرد.

كليد واژه:

قاعده،نفي،ديون،عقد،معامله،عسر و حرج

مقدمه:

براساس كلیه قوانین و مقررات همچنین تاكید موكد معصومین علیه‌السلام ادای دین از واجبات است و هر كس به دیگری بدهكار باشد باید بدهی خود را تمام و كمال به صاحبش بازگرداند. در این راستا آنچه كه اصل می‌باشد ادای دین‌ است‌، چرا كه پرداخت بدهی از حق‌الناس بوده و در دین مقدس اسلام سفارش خاصی بر ادای حق‌الناس شده است‌.ولی از آنجا كه پروردگار متعال حكمی صادر نمی‌كند كه موجب عسر و حرج باشد، لذا برای آنكه مدیون است و حقیقتاً در تنگنا قرار دارد، به عسر و حرج نیفتد و از یك حداقل زندگی نیز محروم نگردد، از قاعده عسر و حرج استفاده كرده است.بعلاوه قانون گذار ايران ، با الهام از همين قاعده ، در تاريخ 2 آذر ماه سال 1313 شمسي ، قانون قانون اعسار را تصويب نمود . روح حاكم بر قانون اعسار ، حمايت از مديون و جلوگيري از ايجاد شرايطي است كه مديون را تحت فشار اقتصادي و اجتماعي قرار مي دهد . برابر ذيل بند 4 ماده 12 قانون نظام صنفي ، مجمع امور صنفي مي تواند با تصويب كميسيون نظارت ، افراد صنفي را كه طبيعت كسبي يا حرفه اي آنان طوري است كه دادن صورتحساب مشكل است ، از دادن صورتحساب معاف كند . معافيت افراد صنفي مذكور از ارائه صورتحساب مبتني بر قاعده نفي عسر وحرج است . ذكر اين نكته ضروري است كه مطابق ماده 8 قانون تعزيرات حكومتي خودداري از صدور صورتحساب ، تخلف محسوب مي شود . اگر چه عموم و اطلاق اين ماده شامل تمامي افراد صنفي مي شود لكن ذيل بند 4 ماده 14 قانون نظام صنفي ، عمومي ماده 8 ق . ت . ح را تخصيص زده است و به عبارت ديگر قانون نظام صنفي ، ضرورت صدور صورتحساب را محدود به اصنافي نموده است كه از طرف كميسيون نظارت ، معاف از صدور صورتحساب نباشد. همچنين مطابق مصوبه كميسيون نظارت ( موضوع ماده 48 قانون نظام صنفي ) ،خرده فروشان قطع نظر از طبيعت كسبي يا حرفه اي آنها ، تا سقف يكصد هزار ريال از صدور صورتحساب معاف هستند .

روش تحقيق:

تحقيق فوق به صورت كتابخانه اي انجام شده است

 

چكيده:

كليد واژه:

مقدمه:

روش تحقيق:

فصل اول:كليات و تعاريف

مبحث اول:تعريف

گفتار اول:مباني

1ـ كتاب:

2ـ سنت:

3ـ عقل:

4ـ اجماع:

گفتار دوم:محدوده قاعده عسروحرج

مبحث دوم:تعریف عسر و حرج در قانون مدنی

گفتار اول:قاعده نفي عسر و حرج

بند اول:دلایل قاعده نفی عسروحرج

بند دوم:رابطه قاعده نفی عسروحرج باسایراحكام شرعی

گفتار دوم:مصادیق وموارد كاربرد قاعده نفی عسروحرج

فصل دوم:بررسي عسر و حرج در ديون،ماليات و روابط مالي

مبحث اول:بازتاب قاعده لا حرج در اجاره‏ نقد و بررسی فقهی و حقوقی ماده 9 قانون‏ روابط موجر و مستأجر

گفتار ول:نقد و بررسی ماده 9 قانون روابط مؤجر و مستأجر

گفتار دوم:بررسی تبصره الحاقی به ماده 9 قانون روابط مؤجر و مستأجر

مبحث دوم:قاعده لاحرج يا قاعد نفي عسر و حرج وبررسی آن در قانون مالیاتها

گفتار اول: تعارض قاعده عسر و حرج با اخذ ماليات

بند دوم: موارد خاص عسرو حرج در قانون ماليات ها

مبحث سوم:اعسار چیست؟

گفتار اول:قانون اعسار

گفتار دوم:موادی از قانون اعسار د رقانون آيين دادرسی مدنی

گغتار سوم:دادخواست اعسار و تقسیط چیست؟

بند اول:اعسار حكمی ‌موقتی است

بنددوم:دادخواست اعسار و تقسیط چیست؟

نتيجه گيري:

منابع و مراجع:

این مطلب توسط پرتال دانشجویی ایران داکیومنت تهیه و تنظیم شده است و طبق ماده 25  قانون جرائم رایانه ای هرگونه انتشار و فروش این مطلب در سایر سایتها جرم محسوب می شود و پیگرد قانونی دارد .

برای خرید این محصول شمـاره موبایل و ایـمیل خـود را وارد کنـید به صـفحه بانک وصل خواهید شد . پس از پرداخت لینک دانلود نمایش داده خواهد شد
تضمین پشتیبانی محصول
پشتیبانی 24 ساعته

پس از پرداخت محصول محصول هم قابل دانلود می باشد و هم لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد

ایمیل را بدون www وارد کنید و در صورت نداشتن ایمیل، این قسمت را خالی رها کنید

درصورت داشتن هرگونه سوال و مشکل در پروسه خرید می تواید با پشتیبانی تماس بگیرید

سوالات و نظر شما در مورد این محصول