کار تحقیقی تطبيق قوه مجريه در ايران و فرانسه

کد محصول: 1111
قیمت: 29,000 تومان
تعداد صفحات 30
فرمت: word
توضیحات محصول

مقدمه:

در اين پژوهش بر آن هستيم كه با مشخص کردن اختیارات و محدودیتهای رئیس جمهور در قانون اساسی برای اجرای آن و تعیین دقیق جایگاه و موقعیت ریاست جمهوری و تطبیق موقعیت وی و با همین جایگاه در قانون اساسی فرانسه که قانون اساسی ایران الهام گرفته از قانون اساسی فرانسه میباشد تطبيقي بين دو قوه مجريه در دو كشور انجام دهيم و در دو كشور قوانيني كه براي حضور در اين انتخابات و و ظايفي كه بعد از انتخاب شدن رئيس جمهور بر عهده او مي گذارند را مورد بررسي قرار دهيم در اين رابطه از قوانين و سرفصل هاي خاص قانوني ايران و فرانسه براي تطبيق بهتر كار بهره گرفته شده است در قسمتي از كاز مسئوليت مدني دولت كه شامل موارد زيادي مي شود را در حقوق ايران و فرانسه مورد مطالعه قرار مي دهيم.

روش تحقيق:

روش تحقیق عمدتا "کتابخانه ای و به تناسب موضوع تا حدودی روش تحقیق میدانی نیز مورد استفاده قرار گرفته است

مبحث اول:كليات

گفتار اول:شرایط کاندیداهای ریاست جمهوری درايران

طبق اصل 115 قانون اساسی، رییس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی که واجد شرایط زیر باشند انتخاب شود: ایرانی‌الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی، مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور.در ماده 10 قانون انتخابات ریاست جمهوری قید عدم محرومیت از حقوق اجتماعی نیز اضافه شده است.

بند اول:نحوه گزینش کاندیداها

صلاحیت کاندیداها باید به تایید شورای نگهبان هم برسد. شرایط موجود در اصل 115 جزو شرایط ثبوتی و شرایط مربوط به تأیید از شورای نگهبان جزو شرایط اثباتی است. تشخیص شرایط ویژه مورد نظر برای مردم شاید مشکل و در برخی اوقات غیر ممکن باشد. بدین جهت قبل از انتخابات صلاحیت داوطلبان باید توسط مرجعی صالح، بی‌نظر و متخصص مورد تأیید قرار گیرد و افراد صالح تایید شوند.

 

گفتار دوم:اختیارات و وظایف سیاسی

طبق اصل 113 قانون اساسی، پس از مقام معظم رهبری، رییس جمهور عالی‌ترین مقام رسمی کشور است و مسئولیت اجرای قانون اساسی و ریاست قوه مجریه را جز در اموری که مستقیماً به رهبری مربوط می‌شود بر عهده دارد. همچنین اصل 125 قانون اساسی مقرر كرده كه امضای عهدنامه‌ها، مقاوله‌نامه‌ها و قراردادهای دولت ایران با سایر دولت‌ها و همچنین امضای پیمان‌های مربوط به اتحادیه‌های بین‌المللی پس از تصویب مجلس شورای اسلامی با رییس جمهور یا نماینده قانون اساسی است." اما رییس جمهور این امر را بدون تصویب مجلس نمی‌تواند انجام دهد.

بند اول:مسئولیت سیاسی

طبق اصل 122 اصلاحی قانون اساسی، رییس جمهور در برابر مردم، مجلس و رهبر مسئولیت دارد. در مورد مسئولیت رییس جمهور در مقابل رهبر، می‌توان چنین استدلال كرد که پیشنهاد عزل رییس‌جمهور توسط مجلس یا به موجب محکومیت وی توسط دیوان عالی کشور به مقام رهبری تسلیم می‌شود و آنگاه این مقام با در نظر گرفتن مصالح کشور، اقدام به عزل وی می‌كند.

بند دوم:مسئولیت قضایی

اگر رییس جمهور به عنوان مقام عالی کشور، در انجام وظایف سیاسی و اجرایی خود مرتکب اعمالی شود که به حقوق و آزادی های مردم لطمه وارد آورد، علاوه بر گشوده شدن باب مسئولیت وی از نظر سیاسی، از نظر جزایی هم قابل تعقیب است.هر گاه رییس جمهور متهم به ارتکاب جرمی از جرایم عادی مثل ارتشا و اختلاس شود، مسئولیت کیفری دارد و مصون از تعقیب دستگاه قضایی نیست. بلکه به اتهام او همچون سایر افراد عادی رسیدگی می‌شود.

بند سوم:موقعیت در ارتباط با قوه مقننه

گفتار سوم:موقعیت در ارتباط با قوه قضاییه

مبحث دوم:بررسي شرايط و وظايف رئيس جمهور در حقوق فرانسه

گفتار اول :نحوه برگزاری انتخابات  در فرانسه

 بند اول:رأی‌دهندگان

بند دوم: کنترل صلاحیت

بند سوم:نامزدها

بند چهارم:معرفی نامزدها

 گفتار دوم:اختيارات رئيس جمهور در فرانسه

بند اول:قدرت و اختيارات رئيس جمهور فرانسه

گفتار سوم:تطبيق نقش تقنينين قوه مجريه در ايران و فرانسه

مبحث سوم :تطبيق مسئوليت مدني دولت در حقوق ايران و فرانسه

گفتار اول:مباني و مستندات قانوني مسئوليت مدني دولت در ايران

گفتار دوم: مسئوليت توامان

گفتار سوم:مباني و مستندات قانوني مسئوليت مدني دولت در جمهوري فرانسه

نتيجه گيري:

منابع: 

این مطلب توسط پرتال دانشجویی ایران داکیومنت تهیه و تنظیم شده است و طبق ماده 25  قانون جرائم رایانه ای هرگونه انتشار و فروش این مطلب در سایر سایتها جرم محسوب می شود و پیگرد قانونی دارد .

برای خرید این محصول شمـاره موبایل و ایـمیل خـود را وارد کنـید به صـفحه بانک وصل خواهید شد . پس از پرداخت لینک دانلود نمایش داده خواهد شد
تضمین پشتیبانی محصول
پشتیبانی 24 ساعته

پس از پرداخت محصول محصول هم قابل دانلود می باشد و هم لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد

ایمیل را بدون www وارد کنید و در صورت نداشتن ایمیل، این قسمت را خالی رها کنید

درصورت داشتن هرگونه سوال و مشکل در پروسه خرید می تواید با پشتیبانی تماس بگیرید

سوالات و نظر شما در مورد این محصول