کار تحقیقی بررسي شرط ماليت به عنوان يكي از شراايط لازم براي معامله

کد محصول: 1101
قیمت: 44,000 تومان
تعداد صفحات 54
فرمت: word
توضیحات محصول

چكيده:

مطلق دانستن مفهوم مال و مالیت با اوضاع و احوال جوامع و نیازها ، انگیزه ها ، امیال و رغبت های مردم ناسازگار است بلکه مالیت مفهومی نسبی است که در شرایط مختلف و نسبت به افراد گوناگون در اوضاع و احوال چهره عوض می کند برای تحقق مال عناصر مختلفی ذکر شده است از میان این عناصر و ارکان دو عنصر قابلیت اختصاص و قابلیت انتفاع نقش اصلی را دارند و در واقع تحقق مالیت به این دو عنصر وابسته است و با فقدان هرکدام از اینها مالیت نیز منتفی است وجود منفعت حلال در مورد معامله مجوز بیع است بنابر این قلت و کثرت منفعت مورد معامله فی نفسه تاثیری در جواز و عدم جواز بیع ندارد ممنوعیت معامله اشای ء به طور مطلق نبوده و در مواردی ادله حرمت و ممنوعیت ناظر به منفعت و استفاده متعارف و رایج آن زمان بوده است و این ادله شامل منافع و استفاده هایی که در زمان های بعدی و در زمان حاضر از آن اشیاء می شود نمی گردد و در نتیجه هرگاه چیزی دارای منفعت یا منافعی باشد و بتوان از آن منافع منتفع شد مادامی که شارع صراحتا" منفعت یا منافع مزبور را ممنوع اعلام نکرده باشد خرید و فروش آن به لحاظ آن منافع منع شرعی ندارد بلکه جایز و صحیح است اشیایی که برای غیر مسلمانان جایز است ولی برای مسلمانان حرام است مسلمانان می توانند در صورتی که اثرات اعتقادی و فرهنگی در جامعه اسلامی ندارد طرف معامله قرار گیرند و معامله صحیح است و تمام آثار معامله صحیح بر آن مترتب است در اين تحقيق اين موضوع يعني ماليت داشتن و شرط ماليت براي درستي معاملات را مورد بررسي قرار ميدهيم.

كليد واژه:

ماليت،معامله،عقد،فقه

مقدمه:

در اين تحقيق‏ ضمن تعريف مال و اقسام آن، تحليلي در مورد لزوم ماليت مورد معامله و عوامل زوال ماليت آن ارايه مي‏شود. از ديدگاه نويسندگان مختلف فقها براي تحقق ماليت يك چيز، عناصر مختلفي را ذكر كرده‏اند كه از ميان اين عناصر و اركان دو عنصر قابليت اختصاص و قابليت انتفاع نقش اصلي را دارا هستند. همچنين در باره مراد از ماليت مورد معامله در معاملات معاوضي دو نظريه 'نوعي بودن' و 'شخصي بودن' مطرح است كه اولي اگرچه مشهورتر است، دومي منطقي‏تر به نظر مي‏رسد زيرا هر گاه شي‏اي براي فرد خاصي - هر چند در زمان و مكان خاص - متضمن فايده بوده و منع شرعي نداشته باشد، بيع آن براي شخص مزبور جايز است و تمام آثار بيع بر آن مترتب مي‏گردد. نويسندگان مختلف همچنين با توجه به حرمت فقهي داد و ستد اشيايي كه روزگاري براي مردم منفعت خاصي داشته است، به اين نتيجه مي‏رسد كه ممنوعيت اين نوع معاملات در اسلام به طور مطلق نبوده بلكه ادله حرمت و ممنوعيت ناظر به منفعت و استفاده رايج و متعارف آن زمان است و اين ادله شامل منافع و استفاده‏هايي نمي‏شود كه در زمان‏هاي بعدي و بخصوص در زمان حاضر از آن اشياء به عمل مي‏آيد و اين مطلب نقش زمان و مكان را در ادله اجتهادي به اثبات مي‏رساند.

 روش تحقيق:

تحقيق فوق به صورت كتابخانه اي انجام شده است و در آن از عناصر مصاحبه و فيش برداري نيز بهره گفته شده است.

 چكيده

كليد واژه

مقدمه

روش تحقيق

فصل اول:

كليات

فصل اول:تعاريف

مبحث اول‌:مال و انواع آن

گفتار اول:منقول و غیرمنقول

گفتار دوم:مصادیق غیرمنقول

گفتار سوم:منقول در حکم غیرمنقول

مبحث دوم:چه چيزي در نظام حقوقي مال محسوب مي شود

گفتار اول:ویژگی ارزش اقتصادی اموال

گفتار دوم: قوانین راجع به اموال

گفتار سوم:ارتباط حقوق مالی با اموال

گفتار چهارم:اموال مشروع و نامشروع

بند اوّل‌: جهت‌ نامشروع‌

الف‌ - تعريف‌ - فرق  بين‌ جهت‌ معامله‌ و جهت‌ تعهّد

ب‌ - مادّه‌ي‌ 217 قانون‌ مدني‌: ضمانت‌ اجراي‌ مشروعيت‌ جهت‌ معامله‌

گفتار پنجم:ماليت در نظر قانون

بند اول:ماليت در نظر عرف

فصل دوم:

بررسي شرط ماليت براي درستي معامله

مبحث اول:عناصر تشكيل دهنده ماليت

گفتار اول:عنصر قابل اختصاص

گفتار دوم:عنصر قابل انتفاع

بند اول:بررسی حق انتفاع در فقه

بند دوم:اقسام حق انتفاع

گفتار سوم:ملاک ارزش داشتن و مالیت

گفتار چهارم:بحث درباره مالي كه از ماليت افتاده

گفتار پنجم:بررسي ماليت در معاملات سفته و سرقفلي از ديدگاه فقها

گفتار ششم:أرش و ماليت

مبحث دوم:ماليت در فقه اماميه و قانون مدني

گفتار اول:بررسي ماليت در قانون مدني

گفتار دوم: بررسي ماليت در فقه اماميه

نتيجه گيري

منابع و مراجع

این مطلب توسط پرتال دانشجویی ایران داکیومنت تهیه و تنظیم شده است و طبق ماده 25  قانون جرائم رایانه ای هرگونه انتشار و فروش این مطلب در سایر سایتها جرم محسوب می شود و پیگرد قانونی دارد .

برای خرید این محصول شمـاره موبایل و ایـمیل خـود را وارد کنـید به صـفحه بانک وصل خواهید شد . پس از پرداخت لینک دانلود نمایش داده خواهد شد
تضمین پشتیبانی محصول
پشتیبانی 24 ساعته

پس از پرداخت محصول محصول هم قابل دانلود می باشد و هم لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد

ایمیل را بدون www وارد کنید و در صورت نداشتن ایمیل، این قسمت را خالی رها کنید

درصورت داشتن هرگونه سوال و مشکل در پروسه خرید می تواید با پشتیبانی تماس بگیرید

سوالات و نظر شما در مورد این محصول