کار تحقیقی بررسي احوال شخصيه در حقوق بين المللي خصوصي و تطبيق

کد محصول: 1099
قیمت: 35,000 تومان
تعداد صفحات 50
فرمت: word
توضیحات محصول

چكيده:

احوال شخصیه درحقوق داخلی و بین الملل خصوصی ایران دارای اهمیت زیادی است؛ زیرا از لحاظ حقوق داخلی فقط احوال شخصیه ایرانیان شیعه تابع قانون مدنی ایران است و احوال شخصیه سایر ایرانیان غیر شیعه تابع مقررات مذهبی می باشد.از لحاظ حقوق بین الملل خصوصی نیز، طبق ماده 7 قانون مدنی، اتباع خارجه مقیم ایران از حیث احوال شخصیه تابع قانون دولت متبوع خود می باشند.باوجود این، نظریات حقوقدانان یا دکترین حقوقی ایران درباره مفهوم و قلمرو موضوعی آن، یعنی این که کدام موضوعات ازجمله مسائل مربوط به احوال شخصیه محسوب می شوند، باهم اختلاف دارند.بنابراین، لازم است مفهوم احوال شخصیه و موضوعات مرتبط با آن روشن شود تا قانون صالح حاکم برآن نیز معلوم گردد.در اين تحقيق بر آن هستيم كه احوال شخصيه را در حقوق بين الملل خصوصي مورد بررسي قرار دهيم براي بيان بهتر موضوع در فصل اول به بيان كليات خواهيم پرداخت و در فصل دومبه بحث تطبيقي موضوع اشاره خواهيم كرد..

كليد واژه:

شخصیه، قانون، نکاح،بين الملل،تطبيق

مقدمه:

احوال شخصیه در علم حقوق دارای اهمیت فوق العاده ای است؛به همین جهت از یک سو تلاش شده است که قانون و مقررات حاکم برآن تا حد امکان ثابت باشد و از جهت دیگر قانون حاکم از دین و اعتقاد شخص صاحب احوال شخصیه اقتباس شده یا حداقل با آن مخالفتی نداشته باشد. امروز نفوذ و دخالت دولت به عنوان قدرت عمومی در زندگی خصوصی افراد، بیش از پیش گسترش یافته است. احوال شخصیه و مسائل آن نیز از این قاعده مستثنا نیست. دولت که وظیفه وضع و اجرای قانون را برعهده دارد، خود را مسؤول اجرای عدالت، قانون و برقراری نظم می داند. بر این اساس و بنابر ضرورت های زندگی، حریم خصوصی افراد را بیش از همه مورد تعرض می دهد. منظور از دولت در اینجا، نهاد دولت ـ کشور است که مجموعه ای از قدرت عمومی است و وظیفه وضع و اجرای قانون را بر عهده دارد. میزان مشروعیت و مقبولیت چنین دولتی براساس میزان رضایت و محبوبیت آن در میان مردم تعیین می شود.با ايت توصيفات بررسي احوال شخصيه از جايگاه ويژه اي برخوردار است و با توجه به انواع شهروندان از انواع اقليت ها و خارجيان مقيم اين موضوع از اهميت زيادي برخوردار است.(عميد زنجاني،1376،ص131)

 

چكيده:

كليد واژه:

مقدمه:

فصل اول:

كليات

مبحث اول:تعاريف و كليات

گفتار اول:تعریف احوال شخصیه

گفتار دوم:وضعیت

گفتار سوم:اهلیت

گفتار چهارم:مصادیق احوال شخصیه

گفتار پنجم:تاریخچه احوال شخصیه

مبحث دوم:جایگاه احوال شخصیه در فقه و حقوق

گفتار اول:قانون حاكم بر احوال شخصیه

گفتار دوم:احوال شخصیه در حقوق بين المللي خصوصي

بند اول:قانون اقامتگاه

بند دوم:قانون ملى

بند سوم: احوال شخصیه بیگانگان از نظرگاه فقه

گفتار سوم: موضوع قاعده التزام

فصل دوم:

بررسي تطبيقي موضوع

مبحث اول:بررسي احوال شخصيه در كشورهاي اسلامي     

گفتار اول:قانون حاكم بر احوال شخصیه از دیدگاه حقوق بین الملل خصوصى اسلامى

گفتار دوم:رویكرد كشورهاى اسلامى

مبحث دوم: احوال شخصيه و تعارض قوانين با تأكيد بر كشور فرانسه،آمريكا و انگليس

گفتار اول:مشخصه قانون ملي

گفتار دوم:نگاهي به قانون حاکم بر احوال شخصيهِ خارجيان در فرانسه

نتيجه گيري:

منابع و مراجع:

منابع فارسي:

منابع غير فارسي:

این مطلب توسط پرتال دانشجویی ایران داکیومنت تهیه و تنظیم شده است و طبق ماده 25  قانون جرائم رایانه ای هرگونه انتشار و فروش این مطلب در سایر سایتها جرم محسوب می شود و پیگرد قانونی دارد .

 

برای خرید این محصول شمـاره موبایل و ایـمیل خـود را وارد کنـید به صـفحه بانک وصل خواهید شد . پس از پرداخت لینک دانلود نمایش داده خواهد شد
تضمین پشتیبانی محصول
پشتیبانی 24 ساعته

پس از پرداخت محصول محصول هم قابل دانلود می باشد و هم لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد

ایمیل را بدون www وارد کنید و در صورت نداشتن ایمیل، این قسمت را خالی رها کنید

درصورت داشتن هرگونه سوال و مشکل در پروسه خرید می تواید با پشتیبانی تماس بگیرید

سوالات و نظر شما در مورد این محصول